Ako kombinovať farby v interiéri? Nechajte sa inšpirovať!

19. 10. 2016

Barvy do obývacího pokoje


Psychológia farieb v interiéri sa zaoberá vplyvom farieb na naše fyzické a psychické rozpoloženie. Každá farba na človeka pôsobí inak. Niektoré farby dokážu dodať energiu, iné sú ukľudňujúce. Práve z týchto dôvodov je dôležité pri zariaďovaní bytu zvážiť, kam ktorú farbu zvoliť. Ktoré farby sú vhodné do spálne a ktoré do kuchyne či detskej izby?
 

Trendy farby do kuchyne? Jednoznačne zelená, biela a béžová!
 

Kuchyňa už nie je len miestnosť, kde sa jedlo pripravuje a varí. V súčasnej dobe slúži často taktiež ako jedáleň a miesto, kde sa schádza celá rodina. Preto by sme mali zvážiť, ktoré farby do kuchyne zvolíme. Najvhodnejšie sú farby prírodné, vytvárajúce pocit domova – hnedá, béžová, jemná zelená či biela.

Doplniť ich môžeme pestrými farbami, napríklad červenou a oranžovcu. Obe tieto farby stimulujú žalúdok, čím podporujú chuť k jedlu. Výrazné a pestré farby doporučujeme vždy ako doplnkové. Rýchlo sa okukajú. Naviac červená farba vo veľkoplošných rozmeroch má úplne opačný efekt, ako by ste čakali – uberá energiu.

Aby ste vytvorili čo najviac príjemné prostredie, môžete k prírodným farbám zvoliť laminátovú podlahu. Pokiaľ si nie ste istý, či vám podlaha bude do interiéru ladiť, môžete si objednať niekoľko vzorkov a v kľude si doma všetko premyslieť.

Laminátová podlaha Dub Achensee F 74020 Egger Floorclic Solution

Ktorým farbám do kuchyne sa radšej vyhnúť?
 

 

Pri premýšľaní, akou farbou vymaľovať kuchyňu, si dávajte pozor na červenú. Červená síce podporuje chuť k jedlu, ale ak je dominantná, môže uspávať a uberať energiu. Pri vyberaní hlavnej farby do kuchyne preto radšej siahnite po iných odtieňoch. Nedoporučujeme to taktiež preháňať so zelenou. Pokiaľ to so zelenou preženiete, môžete vyvolať nechuť k jedlu. Predsa len, zelená je jedna s farieb plesne. V jemných odtieňoch a v kombinácii napríklad s bielou farbou však môže vytvoriť veľmi útulné prostredie.

Vyskúšať môžete taktiež fialovú. Fialová teraz veľmi obľúbená a radí sa medzi trendy farby do kuchyne. Je neutrálna a hodí sa do každej izby. Ale i tu platí pravidlo, lepšie menej ako viac.

Jak vymalovat kuchyň


Šedá a biela: Moderné farby v obývacej izbe
 

Hľadáte modernú kombináciu farieb do obývacej izby? Čo napríklad biela a šedá? Keď tieto farby dobre skombinujete, napríklad s doplnkami v pastelových farbách, docielite luxusného efektu. Biela farba je teraz veľmi trendy. Ak sa bojíte, že to s bielou preženiete a celá izba bude vyzerať ako nemocnica, zvoľte tmavšiu podlahu. Šedý bytový koberec alebo PVC podlaha môže byť tou správnou voľbou.

Jak vymalovat obývací pokoj


Do spálne radšej žltú než červenú
 

Spálňa je miestom odpočinku. Z tohto dôvodu by v nej nemali byť žiadne rušivé elementy. Výrazným a rušivým farbám do spálne sa radšej vyhýbajte, mohli by spôsobiť nespavosť. V spálni sa väčšinou vyskytuje minimum nábytku a dekorácií, no napriek tomu máte veľa možností, kde s farbami experimentovať– steny, podlaha, rolety alebo vankúše.


Akou farbou spálňu vymaľovať? Zvoľte svetlejšie farby, ktoré ukľudňujú. Uvidíte, že každé ráno sa vám bude lepšie vstávať a večer zase zaspávať. Tmavšie a výraznejšie farby nechajte radšej na doplnky. A čo taká fialová farba v spálni? Keď ju zvolíte ako farbu doplnkov a nepreženiete to s ňou, vytvoríte príjemné intímne prostredie. Fialová totiž podporuje libido a má nádych tajomna.

Pokiaľ chcete v spálni vytvoriť oázu kľudu, môžete vyskúšať tapety s imitáciou stromov, biely nábytok a doplnky v jemnej zelenej alebo tyrkysovej farbe.

Barvy do ložnice


Pusťte do detskej izby farby!


Deti milujú farby – ružová, modrá, zelená, žltá a všetky ďalšie môžu zdobiť detskú izbu. Niektoré však viac, iné menej. Pri voľbe farieb do detskej izby si dávajte pozor na červenú a oranžovú. Sú veľmi výrazné a dominantné. Pri dlhodobom pobyte v ich prítomnosti môžu byť veľmi rušivé a spôsobiť až agresivitu. Naviac, ako sme sa už zmienili, červená na veľkých plochách vysáva energiu a uspáva. Pokiaľ ich ale zvolíte ako farbu doplnkov, môžu izbu pekne ozvláštniť a spestriť.

Vyvarujte sa taktiež hnedej, šedej a ďalším tmavým farbám, ktoré môžu na deti pôsobiť nudne a brzdiť tak ich kreativitu a hravosť.


Inak máte pri zariaďovaní pomerne voľnú ruku. Farby v detskej izbe môžete medzi sebou kombinovať, alebo celú izbu ladiť len v dvoch/troch farbách. Záleží na vás a na preferenciách vašeho dieťaťa. Pri zariaďovaní izby nezabúdajte, že deti sa hrajú prevažne na zemi. Preto je vhodné im zaobstarať aspoň kúsok detského koberca, aby sa nenachladili a hralo sa im čo najpohodlnejšie.

Jak vymalovat dětský pokoj
presmerovat_automaticky