Ako postaviť plot Silvadec

4. 12. 2017

O tom, že sme zaradili do našej ponuky ploty a plotové systémy Silvadec, sme vás už informovali. Veríme, že vás práve táto firma zaujala a uvažujete o kúpe, alebo ste dokonca už rozhodnutí! A keďže aj ekologický plot je nutné postaviť, povieme si ako na to. Nemusíte sa ničoho báť, spoločnými silami to iste zvládneme.

 

Stavba plotu

 

Čo budeme potrebovať?

Žiadna špeciálna výbava vás pravdepodobne nezaskočí. Pomôže však, ak ste už aspoň občasní kutilovia. Ak áno, určite budete mať doma alebo v dielničke:

 • kolíky (napr. triesky nachystané na podpaľovanie)
 • povrázok + nožnice
 • lopatu
 • prostriedky na prípravu a aplikáciu betónu
 • vodováhu
 • vŕtačku
 • meter
 • kľúč na uťahovanie skrutiek

a samozrejme tiež všetky súčiastky k vášmu budúcemu novému plotu Silvadec, ktorý ste u nás kúpili. Pripravení? Ideme na to!

 

Stavba Slivadec Plotu

 

Montáž

Všetko ste našli? Dobre, poďme teda k samotnému návodu, ako plot postaviť:

 1. Rozloženie a výmera - tento krok by ste mali podniknúť ešte pred nakúpením materiálu, však nie je na škodu to premerať ešte raz. Ploty Silvadec sú špecifické tým, že si môžete navrhnúť ich dizajn sami, je možno teda použiť aj elektrické komponenty. Nezabúdajte prosím, že by plot s týmito súčiastkami mal byť v blízkosti elektrického zdroja.
 2. Vykolíkovanie - aby ste sa mali čoho držať, je výhodné urobiť si šablónu, podľa ktorej budete kopať základy, aby vám plot nekĺzal nikam, kam nechcete.
 3. Základy - je nutné vykopať a následne vybetónovať základy, ktoré budú aspoň 20 cm hlboké. Prečo je to dôležité? Pretože sa jedná o celistvú stenu o celkom veľkej ploche, ktorá sa nesmie vyvrátiť, keď sa do nej oprie väčší vietor. Preto tento krok nepodceňte.
 4. Uchytenie stĺpikov - teraz už prichádzajú na rad komponenty samotného plota. Nájdete si podperu stĺpika (na obrázku uvedené ako "Doska") a priložíme ju na zatvrdnutý betón na svoje miesto. Ďalšie umiestňujeme v príslušných rozstupoch podľa dĺžky dosiek. Postrážte si, aby ste ich mali všetky pekne v jednej lajne. Môžete použiť jedno z dosiek a vodováhu, aby sa vám plot nevychyľovala, bol by potom menej stabilný a nevyzeralo by to pekne. Akonáhle máme hotovo, vyznačíme si dierky na skrutky. Vyberieme vrták podľa veľkosti otvorov, vyvŕtame diery a skrutkami upevníme podperu k betónu. Poriadne utiahneme!
 5. Umiestnenie stĺpikov - stĺpik vsunieme do podpery a vyrovnáme podľa vodováhy tak, že utiahneme podperu imbusovým kľúčom. Pokiaľ sa jedná o okrajový stĺpik, umiestnime do drážky, ktorá je na konci plotu zakončovaní profil. Hore umiestnime krytku, aby nám do stĺpika nezatekalo.
 6. Umiestnenie dosiek a ostatných komponentov - no vidíte, už máme skoro hotovo! Teraz príde tá najzábavnejšia časť, budeme tvoriť dizajn nášho plota. U spodného dosky musíme vytvoriť výrez 70x50 mm zľava i sprava pre podperu, inak by nám plot začínal príliš vysoko. Ak staviame plot na terasu, tento výrez robiť nemusíme. (pozri video) Môžeme tiež umiestniť spodnú lištu. Ďalej skladáme dosky tak, aby medzi každými tromi bola buď stredová lišta, LED lišta alebo dekor. Hore plot uzavrieme hornou lištou, ktorú prichytíte skrutkami.
 7. Potešte sa a pochváľte - teraz si ustúpte tak ďaleko, aby ste videli plot celý, usmejte sa, poťapkajte sa po pleci a povedzte si: "Som dobrý!" Pretože skutočne ste.

Ak vám niečo nie je jasné, alebo je pre vás vizuálny návod skrátka lepšie, môžete sa pozrieť na video, kde je všetko ukázané. Len pozor, je anglicky.


Diskusia


Novinka ešte nebola komentovaná, buďte prvý.


Pridať reakciu

Vaše meno*
 
Váš e-mail*
   
Zasielať príspevky na tento e-mail
Text komentára*
 
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázka*:
image  
* povinné položky

*  
presmerovat_automaticky