Stojí za zmienku, že zvolený systém rolety by mal spĺňať potreby praktické rovnako ako estetické. Rolety a žalúzie nielenže chránia pred slnečnými lúčmi, ale sú taktiež dôležitým prvkom interiérového designu. V našej širokej ponuke nájde každý niečo pre seba – v závislosti na vkuse, finančných možnostiach a štýle.
Ak chcete správne vybrať roletu, je nutné vziať do úvahy nasledujúce otázky:
Stupeň zatemnenia vnútorného priestoru - pokiaľ ste závislí na vysokom stupni zatemnenia miestnosti, zvoľte zatemňujúce rolety. Na druhej strane, jemne rozptýlené svetlo ponúka rolety s priehľadnými látkami, ktoré sa vyznačujú vyššou priepustnosťou slnečného žiarenia.
Dekorácia okien - v prípade, že beriete rolety ako dôležitý prvok v interiéri, dôraz by mal byť kladený na farby v miestnosti. Farba rolety môže byť o niekoľko odtieňov svetlejšia než steny alebo poskytovať kontrast – v závislosti na štýle miestnosti. Látka môže byť pastelová, vzorovaná - to všetko závisí na vašich preferenciách.
Montáž - pri nákupe rolety budete musieť rozhodnúť, aký spôsob montáže vám vyhovuje. Klasické rolety namontované na stenu, strop alebo vybranie okna, obvykle zakrývajú celé okno. Alternatívou k tomuto typu roliet sú rolety Mini – určené pre neinvazívnu montáž jedného okenného krídla.
Cena - závisí predovšetkým na type tkaniny. Čím viac exkluzívny materiál zvolíte, tým bude roleta drahšia. Avšak, náklady spojené s nákupom roliet zo základnej materiálovej skupiny nie sú príliš vysoké.
Neinvazívny spôsob montáže na jedno okenné krídlo. Táto montáž nevyžaduje vŕtanie a je najmenej problematická. Rolety Mini sú pripevnené k oknám pomocou špeciálnych plastových háčikov (úchytov) na ráme krídla okna. Nevýhodou tohto typu roliet je, že krídlo sa nedá otvoriť naplno. A to z toho dôvodu, že môže vadiť mechanizmus rolety. Záleží teda, ako ďaleko je stena od rámu okna. Aby roleta neviala pri otvorenej vetračke, doporučujeme voliť Mini roletu s napínacím vlascom, ktorý drží roletu pri skle. Používajú sa nosné trubky o priemere 17 mm.
Vždy budete vŕtať. Rolety Standard sú najznámejším systémom zatemnenia okien. Sú namontované na stenu alebo na strop, tak, aby mohli pokryť celé okno s viac krídlami. Toto riešenie sa doporučuje pre veľké sklenené plochy a okná neobvyklých tvarov. Robustná konštrukcia zaručuje dlhú životnosť. Používajú sa silnejšie 24 až 45 mm nosné trubky a posilnený mechanizmus.
Vďaka nosnému prvku po celej šírke rolety sa dá tento typ roliet montovať ako na rám okna, tak na stenu. Obdržaná roleta obsahuje príchytky pre montáž bez vŕtania na rám okna a príchytky pre montáž privŕtaním na stenu alebo strop.
Retiazkové ovládanie je z boku rolety. Pri roletách na mieru môžete zvoliť stranu ovládania pri zadávaní objednávky. Retiazkové rolety s danými rozmermi majú ovládanie univerzálne, stačí pri montáži umiestniť ovládaciu hrušku na potrebnú stranu. Tento mechanizmus ponúka veľmi ľahké použitie a aj po mnohých rokoch hladko sťahuje a navíja rolety.
Sťahovacie ovládanie rolety je použité predovšetkým u Plissé žaluzií. Pomocou madla umiestneného na hliníkovom profile na oboch koncoch jednoducho zatiahnete a nastavíte žalúzie tak, ako potrebujete. Rolety sa dajú sťahovať nahor aj nadol.
Pružinové ovládanie rolety, taktiež nazývané samonavíjacie, je odvodené od pružiny vloženej do hliníkovej nosnej trúbky, na ktorej je navinutá látka rolety. Jednoduchým zaťažením za spodnú lištu alebo madla rolety sa bude látka ľubovoľne navíjať. Predopnutie rolety je nastaviteľné. Odvíjanie rolety prebieha úchopom lišty alebo madla a ťahaním až do požadovanej polohy.
Pri výbere roliet hrá veľkú rolu taktiež ich materiál. Najobľúbenejšie sú rolety látkové. Existujú však aj rolety z tradičných materiálov, ako je drevo a bambus. Všetky majú výhody aj nevýhody.
Tento typ žalúzií je dnes vyrábaný často z umelých materiálov, predovšetkým polyesterových vlákien. Na trhu existuje mnoho látok, ktoré sa od seba líšia predovšetkým textúrou, farbou, gramážou a priepustnosťou svetla. Prvé rozhodnutie, ktoré musíte urobiť, je voľba prírodných alebo syntetických vlákien.
Medzi prvými sú najčastejšie bavlna a ľan. Látkové rolety z prírodných materiálov majú zaujímavú štruktúru, sú príjemné na dotyk, ale majú nižšiu odolnosť proti deformácii a zmršťovaniu než syntetické materiály. Preto sú najpopulárnejšie rolety vyrobené z polyesteru.
Výhody syntetických látkových roliet:
Nevýhody syntetických látkových roliet:
• nie sú tak príjemné na dotyk ako prírodné materály.
Ako už názov napovedá, sú vyrobené z prírodných bambusových tyčí rôznych veľkostí. Sú ideálne pre priaznivcov retro štýlu. Dôležitá je taktiež skutočnosť, že bambusové rolety sú čisto prirodzené a veľmi jednoduché – žiadne zložité mechanizmy. Jednoducho sa pomocou ovládacích povrázkov zrolujú alebo zložia.
Výhody bambusových žalúzií:
Nevýhody bambusových žalúzií:
Žalúzie z dreva sú vhodným riešením pre štýlové a elegantné interiéry, rovnako ako moderné a minimalistické kancelárie. Najväčšou prednosťou drevených žalúzií je ich prirodzená krása, čo si ľudia uvedomili už pred 300 rokmi. Drevo ponúka veľké množstvo odtieňov a dokonale ladí s dreveným nábytkom či okenným rámom. Tým môžeme zaistiť dokonalé zladenie interiéru.
Drevené žalúzie prinášajú teplú a jedinečnú atmosféru. Lamely môžu byť vyrobené v šírke 25 mm a 50 mm. V zrovnaní s roletami, drevené žalúzie umožňujú nastaviť uhol dopadu svetla.
Výhody drevených žalúzií:
Nevýhody drevených žalúzií:
Ako vieme, farba má veľký vplyv na atmosféru v miestnosti a vštepuje jej jedinečný charakter. Pri výbere rolety sa nemusíme obmedzovať na tradičné farby, ako béžovou, šedú alebo hnedú. Ponuka farieb roliet je natoľko rozmanitá, že si každý nájde tú svoju.
Farby sa delia na teplé a studené. Ty studené, ako sú zelená, modrá, fialová budia dojem chladu a kľudu. Zatiaľ čo teplé (červená, žltá, oranžová) – dodajú interiéru teplo a oživia ho.
V prípade, že steny v místnosti sú bielé nebo šedé, môžu byť rolety prakticky akejkoľvek farby. Môžete si taktiež vybrať roletu na princípe kontrastu (napr. svetlé steny – tmavé rolety), alebo vytvoriť súvislý celok farby (steny v teplej žltej farbe – rolety bledo žltej alebo jasnej oranžovej).
Najdôležitejšie pri výbere farby rolety je slnečné svetlo v miestnosti. V prípade okien na sever je lepšie zvoliť rolety v žiarivých farbách, ktorými prejde svetlo zvonku. Tmavé farby rolety stmavia miestnosť, ktorá s malým množstvom prepustených slnečných lúčov dovnútra, je už celkom tmavá. Avšak pokiaľ sú okna izby orientované smerom na juh, a sú veľmi vystavené slnku, môžete sa rozhodnúť pre výrazné alebo dokonca jasné farby.
Taktiež stojí za zmienku, že rolety so vzorom závisia predovšetkým na účele miestnosti. Do detskej izby budú vhodné farebné alebo potlačové rolety, a v spálni rolety v chladnejších odtieňoch. Pre tých, ktorí nemajú radi experimenty, doporučujeme rolety v neutrálnych ukľudňujúcich farbách.
Ak chcete mať veľa svetla v interiéri, voľte svetlé farby: biela, béžová a všetky odtiene pastelových farieb. Slnečné lúče nebudú tak intenzívne a vnútro miestnosti zostane jasné a mäkko osvetlené. Svetlé farby látok použité na roletách prepustia dovnútra asi o 30% viac svetla než tmavé textílie. Výnimkou je skupina pogumovaných látok, ktoré neprepustia svetlo z 100 % bez ohľadu na farbu tkaniny.
Voľba farby rolety závisí predovšetkým na štýle interiéru. Počítať ale taktiež musíte s farbou rámu. Biela je univerzálna a skrze ňu vstúpi do miestnosti každá farba. V prípade rámu tmavého odtieňa, voľte do malej miestnosti rolety v ľahkých, neutrálnych farbách, ktoré opticky rozšíria priestor. Tmavé rámy okien nie je taktiež vhodné kombinovať s čiernou alebo šedou látkou rolety.
Látky roliet môžeme rozdeliť na niekoľko druhov a typov. Medzi základné a hojne používané patria látky Deň a Noc a zatemňovacie látky
VVeľmi dekoratívne, ale praktické látky Deň a Noc, ktoré kombinujú vlastnosti roliet a horizontálnych žalúzií. Látka je obvykle teplejšia a vytvára útulnejšiu atmosféru v miestnosti než pomerne prísne poňatie horizontálnych žalúzií. Na druhú stranu, sú to žalúzie umožňujúce vynikajúcu, plynulú úpravu vstupu svetla do miestnosti.
Látka roliet Deň a Noc kombinuje obe tieto možnosti do jedného systému. Možnosť horizontálneho pohybu bola zohľadnená a transparentná sieťovina umožňuje rozhodovať o tom, koľko svetla necháte prejsť do miestnosti.
Látky Deň a Noc sa líšia veľkosťou pruhov podľa typu.
Látky, ktoré neprepustia svetlo, nazývame zatemňujúce alebo taktiež Blackout. Rozdeliť ich môžeme na dva základné typy – pogumované a reflexné. Klasické zatemňujúce látky sú zjednodušene založené na starom patente nanesenia vrstvy gumy na jednu stranu látky. Guma svetlo neprepustí a látka dodá štruktúru pre kvalitný vzhľad.
Pogumované rolety majú zadnú stranu bielu alebo vo farbe prednej látky. Reflexné látky zatemňujúcich roliet sú na zadnej strane opatrené špeciálnym hliníkovým povlakom s odrazovou vrstvou. Táto vrstva chráni vnútorný priestor pred nadmerným ohrevom. Vnútorné rolety namontované na oknách umiestnených na juh alebo juhozápad by mali byť vyrobené z materiálu, ktorý odráža slnečné lúče.
Bez ochrany proti slnečnému žiareniu prenikne v lete viac ako 60% slnečnej energie do miestnosti. S dobre zvolenou látkou rolety s vysokou odrazivosťou, môžete znížiť túto hodnotu pod 30%. Výsledkom je komfortnejšie prostredie pre život a spotrebujete menej energie na zníženie teploty v byte.
Prídavný vzduchový vankúš medzi látkou rolety a okenným sklom zaistí významné zlepšenie tepelnej izolácie okna. Dochádza tak ku zníženiu nákladov na vykurovanie až do výšky 10 %.
Priepustnosť uvádza, aká priesvitná látka je. Používané látky u roliet obecne môžu mať veľmi rozdielne úrovne priepustnosti svetla. Látka, ktorá sa používa ku zatemneniu, má iné hodnoty než transparentná látka, ktorá sa používa výhradne pre dekoráciu.
Absorpcia vyznačuje časť slnečnej energie, ktorá je absorbovaná materiálom a ktorá sa premení na teplo. Absorpčná hodnota je závislá na type hrúbke materiálu. Absorpciu svetla ovplyvňuje voľba farby a reflexné vrstvy na vonkajšej strane látky. Obecne platí, že svetlé odtiene absorbujú 25% oproti čiernej ktorá absorbuje 85 %.
Odrazivosť popisuje časť slnečného žiarenia, ktoré sa odráža od látky rolety. U okien umiestnených na južnú stranu doporučujeme vysokú hodnotu odrazu aspoň 60 %.
Podlahy, podlahové a prechodové lišty, koberce, laky na podlahy, oleje na terasy, látkové rolety, pvc, umelé trávniky, umelé trámy