Ako zariadiť detskú izbu pre dvoch? Vytvorte každému vlastný kútik

6. 2. 2017

Pri sťahovaní rodiny s viac deťmi často nastáva nemalý problém – jedna izba, viac detí. Či už chcete, alebo nie, každý z nich by chcel samostatnú izbu, kam by sa mohol pred svojimi súrodencami schovať. Bohužiaľ nie vždy to je reálne. Ak aj vy potrebujete zariadiť detskú izbu pre dvoch, kuknite sa na pár našich tipov. Spoločne sa pozrieme na vhodné farby, nábytok do detskej izby a tiež podlahy.

Dětský pokoj pro dva

 

Čo by nemalo v izbe chýbať

V prípade detských izieb bohužiaľ platí nepriama úmera, čím viac detí, tým menej miesta. Pokiaľ ste mali radi hru Tetris a skladanie Lega, bude to vyzerať veľmi podobne. Obzvlášť v malých miestnostiach bude musieť byť všetko poskladané na centimeter presne. Preto je dôležité obmedziť nábytok len na najnutnejšie veci.

Je veľmi dôležité, aby každé dieťa malo vlastnú posteľ, stôl a stoličku. Naproti tomu úložné priestory a miesto na hranie môžu spoločne zdieľať. Stačí len, keď si v skrini každý vyčlení svoje zásuvky a police. Pri vyberaní detských postelí volte radšej poschodovú posteľ. Tie majú buď dve postele nad sebou, alebo sa pod vrchným matracom nachádza voľný priestor (napríklad zrovna pre písací stôl).

Poschoďová postel pro děti

 

Každý musí mať svoj kútik

Rovnako ako pri zariaďovaní izby pre študenta by mala byť detská izba pre dve deti rozdelená do niekoľkých zón – spanie, práca (škola), zábava. Jednotlivé zóny by sa nemali prelínať. Napríklad učenie a kreslenie by malo zásadne prebiehať pri stole, nie na zemi, či v posteli. Zónu na spanie a prácu by malo mať každé dieťa vlastnú, miesto pre zábavu naopak vytvorte len jedno. Deti sa tak budú hrať viac spolu a ich vzťah sa bude prehlbovať.

 

Farby sú dôležitejšie, než si myslíte

Vyvarujte sa nudným, nič nehovoriacim farbám. Podporte v deťoch kreativitu a fantáziu veselými odtieňmi a nebojte sa kombinovať. Upokojujúce farby (napr. modrá, zelená, ružová) kľudne skombinujte s farbami aktívnymi (napr. oranžová, červená, žltá). Dajte si ale pozor, nech to s výraznými farbami nepreženiete. Práve oranžová, či červená na veľkých plochách môže pôsobiť rušivo. Hrajte sa, kombinujte, experimentujte a vytvorte veselý svet, kde sa deti budú cítiť útulne a pohodlne.

Dětský pokoj inspirace

 

Podlaha by mala byť jednoduchá na údržbu

Ako podlaha do detskej izby sa hodí PVC i vinyl. Jednoducho z nich odstránite škvrny od jedla, pitia a údržba je tiež rýchlovka. Za 5 minút máte pozametané a hranie môže pokračovať. K PVC podlahách odporúčame dokúpiť aspoň 1 kvalitný kusový koberec, aby mali deti kde vystrájať a nesedeli pri hraní na zemi. Skvelá vec sú tiež podsedáky. Pokiaľ žiadne po ruke nemáte, nevadí, rovnakú službu urobia aj klasické malé vankúšiky.

Ak sa bojíte, že by podlaha bola pre deti aj tak príliš studená, zvážte podlahové vykurovanie.

Podlaha do dětského pokoje

 

Vsaďte na rastúci nábytok

Deti rastú ako z vody a okrem oblečenia sa musí prispôsobovať aj všetko navôkol. Aby ste sa vyhli zbytočnému nakupovaniu nových vecí, vyskúšajte rastúci nábytok. Písacie stoly do detskej izby mávajú nastaviteľnú výšku, rovnako tak aj stoličky. Zariadenie si tak prispôsobíte podľa potrieb.

Dúfame, že vám naše tipy pomôžu vytvoriť útulné a príjemné prostredie, v ktorom bude radosť sa hrať. Pokiaľ chcete zariadiť izbu pre staršie deti a študentov, odporúčame si prečítať tento článok.
presmerovat_automaticky