Inštalácia stropných kaziet: Povieme vám, ako na to!

4. 5. 2018

Stropné kazety môžete poznať napríklad zo zámkov, vtedy však vyzerali úplne inak ako dnes, ale už vtedy robili veľkú parádu. Dnešné stropné kazety sú vyrábané väčšinou z polystyrénu a existuje celý rad vzorov i farieb. Vďaka širokej škále výberu sa teda hodí v podstate do každej domácnosti. Ich inštalácia nie je náročná a môžete vďaka nim vytvoriť vlastný, originálny interiér, ktorý vám budú všetci závidieť.

Obloženie stropu

Kam všade sa stropné kazety hodí?

Ako už bolo povedané, kazetové stropné podhľady sa hodí vlastne do každého interiéru. Už len preto, že môžete použiť kazety bez vzorky. Ak ste však kreatívnejší a bohatší strop sa do vášho interiéru hodí, môžete s kazetami priamo kúzliť! Nejde len o to vybrať správny vzor, ​​ale môžete ich aj kombinovať a tiež čarovať s farbami. Kazety môžete zaobstarať buď už priamo farebné, alebo len biele a tie potom prefarbiť podľa vlastného uváženia.

A prečo teda využiť práve stropné polystyrénové kazety?

 • Môžete nimi zakryť nepekný strop, ktorý tým pádom nebudete musieť vyrovnávať, ani nijako špeciálne riešiť, čo vám ušetrí čas aj peniaze.
 • Týmto spôsobom možno znížiť výšku stropu, čo môže miestnosť jednak zútulniť a jednak tým upravíte aj akustiku celého priestoru.
 • Inštalácia je jednoduchá a cena nie príliš vysoká.
 • Dobre sa do takého stropu inštaluje osvetlenia, a to nielen luster, pretože do kaziet sa pre neho ľahko vyreže otvor, ale je možné tam nainštalovať aj LED osvetlenie.
 • Pod kazety sa ľahko skryjú všetky elektrické rozvody, čo je výhodné v tom, že nie sú vidieť, ale navyše sa dá strop kedykoľvek rozobrať a ľahko sa k nim teda dostanete, ak budete potrebovať niečo zmeniť.
 • Polystyrénové stropné kazety sa ľahko udržiavajú a sú aj mechanicky odolné.

Stropné lišty

Ako lepiť stropné kazety?

Stále hovoríme o jednoduchej inštalácii, lenže čo si pod tým predstaviť? Najlepšie zo všetkého bude, keď sa spoločne pozrieme na to, ako sa to vlastne robí.

 1. ROZMERANIE STROPU - príslovie "dvakrát meraj, raz rež" naozaj platí doslovne. Aj stropné kazety bude iste potreba skrátiť, hlavne tie okrajové, ale aby ste mohli nakúpiť správne množstvo, potrebujete poznať plochu, na ktorú kazety prídu. Nezabudnite zmerať aj obvod kvôli krajnom lištám.
 2. NÁKUP MATERIÁLU - budeme potrebovať nielen kazety a lišty samotné, ale aj lepidlá a tmely. Ak mienite kazety a lišty ešte pred nalepením maľovať, nezabudnite na vhodné množstvo farieb.
 3. PRÍPRAVA STROPU - ako začneme lepiť, musíme si pripraviť strop, aby všetko prebehlo tak, ako má. Nevadí nám nerovnosti, ani praskliny, ale čo by nám robilo neplechu, je prach, pavučiny, alebo akékoľvek mechanické nečistoty, vlhkosť a mastnota, takže týchto vecí sa zbavíme. Ak plánujeme pod kazetovým stropným podhľadom viesť drôty, upevníme si ich tam. Úplne na záver natiahneme vždy z protiľahlých rohov do diagonály dve šnúrky tak, aby nám vznikol cez celý strop kríž. Týmto trikom veľmi ľahko zistíme, kde je stred, odkiaľ začneme lepiť.
 4. SAMOTNÉ LEPENIE - profesionáli to robia tak, že najprv prilepí okrajové lišty. Ak však lepíte prvýkrát, je jednoduchšie začať najprv kazetami a lišty dolepiť až naposledy. Pri lepení budete pokojnejší a lištami nakoniec môžete pohodlne zakryť prípadné nedokonalosti v okrajoch. Lepidlo nanesieme na zadnú stranu kazety tak, aby pokrylo väčšinu plochy a rozotrieme najlepšie zubovou stierkou. Potom kazetu priložíme k stropu a poriadne pritlačíme ako k nemu, tak čo najtesnejšie k ostatným kazetám. Lepidlo, ktoré vám po okrajoch vylezie von, okamžite zotrite vlhkou handričkou, či špeciálnymi čistiacimi obrúskami.
 5. KRÁJANIE KAZETY - s najväčšou pravdepodobnosťou ich budete musieť prerezať. Na to je najlepšia pílka s jemnými zúbkami, alebo odlamovací nožík. Pokúste sa mieriť čo najpresnejšie, aby kazety maximálne vyplnili zvyšné priestory. Ak sa vám to ale dokonale nepodarí, vôbec nič sa nedeje, lišty to zachráni.
 6. OKRAJOVÉ LIŠTY - poslednýkrát nalepte lišty. U tých platia rovnaké pravidlá. Poriadne je pritlačte ako k stropu, tak ku stene, ale aj k už nalepené lište, pretože ich budete potrebovať spájať. Zvyšky lepidla okamžite utrite, pretože inak sa ich už nezbavíte.

No a máte hotovo! Vidíte sami, že to nie je žiadna veda. Tak vám prajeme veľa šťastia a hurá do práce!


Diskusia


Novinka ešte nebola komentovaná, buďte prvý.


Pridať reakciu

Vaše meno*
 
Váš e-mail*
   
Zasielať príspevky na tento e-mail
Text komentára*
 
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázka*:
image  
* povinné položky

*  
presmerovat_automaticky