Kam umiestniť vinylovú podlahu?

7. 9. 2016

Možností kam umístit vinylovou podlahu je mnoho
 

Viete, čo je to vinylová podlaha? Aké sú jej vlastnosti, výhody, ale taktiež na čo by ste si mali dať pri jej výbere pozor? Pokiaľ stále ešte nie, prečítajte si naše predošlé články. Dnes sa pozrime na to, do akých miestností je najlepšie vinylovú podlahu umiestniť.

Vzhľadom ku svojej trvanlivosti je vinylová podlaha ideálna pre vyťažené miestnosti s veľkou prevádzkou. Kúpeľne a kuchyne sú tak dve z najvhodnejších miestností pre vinylové podlahy.

 

Vinylová podlaha do kuchyne
 

Vinylová podlaha do kuchyně


Druhá najpoužívanejšia miestnosť po obývacej izbe je kuchyňa, ktorá sa ale vyznačuje najrušnejšou prevádzkou. Chodíme tam mnohokrát behom dňa, či už ide o prípravu jedál, o umývaní riadu alebo prebratie nákupu do chladničky. Preto by mala byť najdôležitejším faktorom pri výbere podlahy v kuchyni vysoká odolnosť proti oderu. Tu by som volil minimálnu nášľapnú vrstvu 0,4 mm. Tá je do bytu, kde sa chodí v prezuvkách alebo naboso a so štandardným pohybom osôb, dostačujúca.

Nášľapná vrstva 0,5 až 0,8 mm je už predurčená pre komerčné využitie. Naviac druhým, nie však najdôležitejším znakom kuchynskej podlahy musí byť odolnosť proti škvrnám a vode, čo vinylové podlahy s PU ochrannou vrstvou spĺňajú. Sú totiž odolné voči škvrnám a ľahko sa čistia. Veľakrát nám niečo náhodne spadne alebo sa vyleje a hneď máme na podlahe fľak.

Na čistenie nepoužívajte Savo, silné čistiace prostriedky alebo abrazívne čistiace prostriedky. Je potrebné sa taktiež vyhnúť používaniu hubky, pretože môže poškriabať povrch materiálu. Podlaha v kuchyni musí byť odolná voči všetkým druhom padajúcich predmetov, ako sú nože, vidličky alebo taniere.

Vzhľad podlahy a jej štruktúra postrehnuteľná pohmatom je taktiež veľmi dôležitým estetickým faktorom, ktorý by ste mali mať na pamäti. Môžete voliť podlahu s imitáciou dreva, imitáciou kameňa alebo dlažby.
 

Vinylová podlaha do kúpelne
 

 Vinylová podlaha do koupelny 


Kúpeľňa je zvláštne miesto, pretože je často prvým miestom, kde ráno smerujete, a posledným miestom, než sa vydáte večer do postele. Je to miestnosť, kde trávite veľké množstvo času po malých časových úsekoch. Z tohoto dôvodu je kľúčový návrh kúpeľňového priestoru. Vinyl vám našťastie dáva nepreberné množstvo možností vo výbere designu pre podlahu v kúpeľni. Vinylové podlahy ponúkajú širokú škálu dekorov, sú trvanlivé a ľahko sa udržujú v čistote.

Vinylová podlaha sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti vlhkosti, a pokiaľ je dodržaná stabilná teplota, tak sa nekrúti a nemení rozmery. Je taktiež odolná voči škvrnám a nečistotám, čo je v kúpeľni veľmi dôležité, pretože musí byť hygienická a ľahko čistiteľná. Výhodou vinylovej podlahy je taktiež jej protišmykovosť. V kúpeľni je dôležité, že vinylové podlahy majú nízky tepelný odpor a teplo dobre preniká, takže sú ideálne pre montáž na vodné podlahové vykurovanie. Takže áno, vinylové podlahy môžeme do kúpeľne len odporučiť.
 

Vinylová podlaha na OSB dosky
 

Lepiť vinylovú podlahu na drevovláknité dosky OSB, DTD, Durelis, len zatmeliť a prebrúsiť spoje? Na tento postup v žiadnom prípade nespoliehajte. Všetky spoje sa po čase prekreslia. Pokiaľ bude problém, výrobca takýto podklad neuzná. Jediná správna voľba je zatmeliť špárky, spoje a otvory po vrútoch napríklad tmeliacou hmotou Chemos PT-12, ktorá je po uschnutí brúsiteľná a zachováva si stále svoju pružnosť. Potom zbrúsiť, napenetrovať a použiť nivelačnú hmotu s vláknami v minimálnej hrúbke 4 mm.

To sa týka vinylových podláh lepených. Pokiaľ nechcete nivelovať, máte možnosť použiť vinylovú podlahu plávajúcu so zámkom, na HDF nosiči alebo celovinylovú, ktoré to znesú. Pokiaľ pokladáte plávajúcu vinylovú podlahu na OSB dosku, nikdy nepoužívajte parozábranu.

 

Vinylová podlaha do pivnice
 

Nie je vhodná z dôvodu kolísavej vlhkosti a teploty.
 

Vinylová podlaha do garáže
 

Áno, vinylovú podlahu môžeme inštalovať do garáže pri dodržaní niekoľkých podmienok. Garáž musí byť stále temperovaná aspoň na 18°C. Nalepená podlaha sa musí ošetriť prípravkom Dr.Schutz CC-SuperPU-Siegel, ktorý zabráni migrácii gumy z pneumatík do podlahy a taktiež soli a nečistôt. Vytvára extrémne odolný ochranný film s vynikajúcou životnosťou.
presmerovat_automaticky