Maľovanie bytu v zime? A prečo nie!

8. 1. 2018

Je pravda, že keď sa plánuje maľovanie, často to odpadne štýlom: necháme to na jar. To ale, vážení priatelia, vôbec nie je nutné. Maľovať sa dá totiž dosť dobre aj v zime. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že je zima vhodnejšie obdobie. Poďme sa teda pozrieť, ako na to.

Nenechajte sa zastrašiť mýty

Základ je nezľaknúť sa toho, čo sa hovorí a radšej sa poriadne informovať. Okolo maľovanie izieb v zime koluje veľa mýtov, ktoré je potrebné vyvrátiť. Ako napríklad...

  • • Musí sa veľa vetrať, kúrime pánubohu do okien!
  • • Bude to zbytočne dlho schnúť.
  • • V zime je mokro, tie múry sa dobre nevysuší, bude to plesnivieť.

To sú všetko nezmysly. Dnešná doba a nové technológie priniesli farby, ktoré nás neotrávia, keď budeme v čerstvo natreté miestnosti dýchať, niektoré ani nepáchnu, a tak vlastne vôbec nie je dôvod vetrať.

Maľovanie bytu v zime

Výhody maľovanie v zime

Ak by sme na celú problematiku chceli nahliadnuť ľudovo, povedali by sme, že tej farbe je srdečne jedno, či ju napatláťe na stenu 2. apríla alebo 13. decembra a vaše steny sa naopak budú radovať, keď sa rozhodnete pre to druhé dátum. Hneď si to všetko vysvetlíme.

Základ úspechu zimného maľovanie je práve to, že si doma kúrite. To prináša celý rad výhod:

  • SUCHÝ VZDUCH - no povedzte sami, kde môže múr schnúť lepšie ako v suchu?
  • TEPLO - samotné teplo pomáha rýchlejšiemu schnutia, to je pravda, ale dôležitejšie je to, že múry sú zahriate. V lete to tak byť nemusí. Zahriata múr lepšie prijíma náter a dokonca predlžuje jej životnosť!

A čo potom, keď máte v podlahe zavedené podlahové kúrenie ?!

Veľkú výhodu získate, keď si na maľovanie pozvete profesionálneho maliara a natierača, pretože:

  • CENA - v zimnom období vám väčšina firiem kvartýr vymaľuje lacnejšie.
  • ČEKANIE - vďaka už niekoľkokrát spomínanému mýtu majú natierači v zime podstatne menej práce, preto na vás budú mať čas oveľa skôr ako v "sezóne".

Maľovanie svojpomocne

Otázkou zostáva, či je lepšie si nechať vymaľovať profíkom alebo sa do toho radšej pustiť sám. Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje. Profesionál šetrí váš čas, vaše vlastné ruky vám ušetrí peniaze.

Ako na to, keď sa do toho pustíte sami?

maľovanie svojpomocne

Príprava

To je vôbec najpodstatnejšie fáza celého procesu. Je podstatná, nech maľujete sami, alebo si pozvete firmu. Kvalitná príprava vám môže ušetriť hromadu problémov, ktoré môžu nastať predovšetkým pri upratovaní. Ale nepredbiehajme.

Dôležité je spočítať, aké veľké množstvo farby bude potreba. Dobre si rozmyslite, koľko budete nanášať vrstiev a nezabudnite na penetráciu, a to aspoň 2 nátery. Ako dlho schne, je uvedené na obale. Tiež nezabudnite poriadne zabaliť nábytok a podlahu, ktorá by mala byť chránená aspoň 2 vrstvami, z ktorých tá horná by mala byť pevnejšia. Hodí sa napr. kartón alebo staré povlaky. Nábytok vyneste buď úplne z miestnosti von, alebo ho nakumulujte doprostred miestnosti.

Nakoniec pripravte seba (hlavne psychicky), pretože to rozhodne nie je práca na jedno popoludnie. Hlavné je sa toho nezľaknúť a pustiť sa do toho!

Ďalší priebeh už je rovnaký ako u maľovanie kedykoľvek inokedy. Pánom vášho času a pokroku v práci je rýchlosť schnutia a ako sme si povedali, tá je v zime o niečo vyššia ako inokedy. Takže ak nebudete mať o sviatkoch čo robiť, môžete sa vrhnúť na maľovanie. Veľa šťastia!


Diskusia


Novinka ešte nebola komentovaná, buďte prvý.


Pridať reakciu

Vaše meno*
 
Váš e-mail*
   
Zasielať príspevky na tento e-mail
Text komentára*
 
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázka*:
image  
* povinné položky

*  
presmerovat_automaticky