Rady a tipy pre sťahovanie

21. 12. 2017

Sťahovanie - veľký životný míľnik. Prináša veľa vecí: dlhé prípravy, hromadu nervov, ale i napríklad nové začiatky. Všetky tie zlé veci možno ale eliminovať a celú operáciu vykonať hladko. Nie je to ani tak zložité, stačí si na to len sadnúť, poriadne to premyslieť a inšpirovať sa v našom článku!

Záleží, kam a prečo sa sťahujete

Asi nejdú vymyslieť univerzálne pravidlá pre akékoľvek sťahovanie. Každé má svoje špecifiká. Môžeme si ale uviesť niekoľko príkladov a povedať si, čo je pre nich typické z toho psychického hľadiska.

 • SŤAHOVANIE NA KOĽAJ - verte, že tam so sebou moc vecí nepovezie. Potrebujete len to najzákladnejšie, aby ste prežili, ako je vaše oblečenie, veci do školy, hygiena, obľúbená knižka, vreckové, ale dá sa to viac menej považovať za taký väčší výlet.
 • SŤAHOVANIE OD RODIČOV - charakteristická záležitosť, čaká to každého človiečika. V tomto prípade je jasné, že riešite úplne základné veci a skôr sa pozeráte na to, ako to budete zvládať a čo vás všetko čaká. Vtedy je najlepšia rada: plánujte maximálne deň dopredu, nech vám niečo v prítomnosti skrz zahľadení do budúcnosti neunikne. Mamička zrejme vyroní slzu, ale to k tomu patrí.
 • SŤAHOVANIE K PARTNEROVI - veľká záťažová skúška vášho vzťahu. Nie ste na rozhodovanie ohľadom bývanie naraz sami, musíte sa dohodnúť tak, aby vám obom bolo dobre. Aby ste len nehovorili, že ste doma, mali by ste to skutočne cítiť. Nebude to jednoduché. Sťahovanie nie je jednoduché vlastne nikdy.
 • SŤAHOVANIE DO NOVÉHO BYTU - pre niekoho vyslobodenie, pre iného peklo. Záleží, ako veľmi ste konzervatívny a aký vzťah k starému bývaniu máte. Od toho sa tiež odvíja, čo všetko si beriete zo starého bytu so sebou. Buď nechávate minulosť za sebou, alebo oba domovy spájate starou vecou. Oboje je možné a funguje.
 • SŤAHOVANIE DO INÉHO MESTA - tu nám pribúda ďalšie zvykanie. Nielen na nové bývanie, ale aj na nové zamestnanie, školu, rozmiestnenie obchodov a ďalších služieb, dostupnosť hromadnej dopravy atď. Či už viac alebo menej, budete musieť pristúpiť na iný životný štýl.
 • SŤAHOVANIE DO INÉHO ŠTÁTU - tak to už je naozaj len pre odvážlivcov! Nejde len o zvykania na všetko okolo, ale aj na jazyk. Problém môže nastať aj z toho praktického hľadiska. Do cudziny sa treba nábytok preváža oveľa horšie. Zvlášť, keď musíte ísť pre neho niekoľkokrát.

sťahovanie

Ako sa presťahovať efektívne

Táto otázka zrejme zaujíma drvivú väčšinu z vás. Recept na úspešnú akciu by sa dal zhrnúť do súslovia "kvalitná príprava". Skoro ako vo filme Guľový blesk ...

 1. PLÁN - a to myslím úplne vážne. Vôbec sa nemusíte báť urobiť rodinnú poradu, dať všetky dostupné hlavy dokopy, vziať ceruzku a blok a všetko rozpočítať takmer na minúty. Pravdepodobne bude potrebné v priebehu jeho realizácie ten plán trošku meniť podľa toho, ako veľmi budete schopní sa ho držať, ale hlavné rozvrhnutie čo sa kedy kam odvezie a čím, by sa meniť nemalo. Povoľuje sa variabilný počet krabíc.
 2. BALENIE - oplatí sa krehké veci niečím obaliť, aby sa nerozbili, a pokiaľ možno skladajte veci do debien podľa toho, do akej miestnosti patria. Plnú krabicu potom zalepte, zaistite a popíšte treba "obývačka". Pri vykladaní a vybaľovania sa vám to bude hodiť. Keď tam ešte pripíšete poznámku typu "krehké" alebo "nedávať naspodok", uľahčí vám to výrazne aj nakladanie. Krabice príliš nepreťažujte, aby sa vám pri transporte nepotrhalo dno. Pri sťahovaní nábytku si dajte tiež pozor na ostré hrany. Radšej je zalepte, nech si nepoškriabete novú podlahu.
 3. TRANSPORT - starostlivo zvážte možnosti, obvolajte známe. Buď zožeňte poriadne veľké auto s človekom, ktorý ho vie riadiť, alebo sťahovacie služby. Oboje má svoje klady aj zápory. Keď zoženiete auto s vodičom, väčšinou sa na podmienkach dohodnete, aby vyhovovali obom stranám, a všetko si zariadite presne, ako budete potrebovať a chcieť. Sťahováci vás zrejme vyjdú drahšie, ale zase majú skúsenosti a na všeličo grif.
 4. LÚČENIE - veľmi ho radšej nepreťahujte. Čím dlhšie sa budete lúčiť a viac obzerať späť, tým ťažšie sa vám bude staré bydlo opúšťať. Rozhodli ste sa ísť ďalej, pozerajte sa teda dopredu.
 5. VYBAĽOVANIE - začnite vecami, ktoré máte najradšej, ktoré si vybavíte, keď sa povie "domov". Uľahčí vám to stotožnenie s novým priestorom. Ak so sebou sťahujete aj nábytok a väčšie vybavenie, začnite položením koberca / podlahy a rozložením nábytku po miestnosti. Nebudete potom musieť hrať s krabicami Tetris. Celkovo sa snažte vybaľovať čo najrýchlejšie a nové bývanie si zútulňujte, ako to len pôjde.
 6. BÝVAJTE SPOKOJNE A BUĎTE ŠŤASTNÍ!

Diskusia


Novinka ešte nebola komentovaná, buďte prvý.


Pridať reakciu

Vaše meno*
 
Váš e-mail*
   
Zasielať príspevky na tento e-mail
Text komentára*
 
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázka*:
image  
* povinné položky

*  
presmerovat_automaticky