Vinylové podlahy sú hitom posledných rokov
Vinyl, to nie sú len dosky do gramofónu. To je predovšetkým vinylová podlaha, ktorá je chameleónom medzi podlahami. A prečo? Pretože presvedčivo imituje nielen drevo, ale aj dlaždice, kameň či textil. Môže mať skrátka mnoho tvárí. Stačí si len vybrať!
Najprv si povieme, z čoho vôbec vinylová podlaha je, s akými typmi tejto podlahy sa môžete stretnúť a akým spôsobom ju môžeme položiť a pripevniť. V závere nášho článku si potom môžete prezrieť rôzne dekory aj štruktúry vinylové podlahy a v ako veľkých dielcoch sú k mání. Pusťme sa do toho.
Vinyl je skratka slova polyvinylchlorid (PVC) a zahŕňa teda všetky podlahoviny vyrobené z etylénu, chlóru a zmäkčovadiel. V súčasnosti sa názvom vinyl chápu najmä samostatné heterogénne PVC dielce, ktoré sa lepia k podkladu jeden vedľa druhého, ale navzájom už sa nijako nespájajú ani nezvárajú.
Vinylové podlahy rozdeľujeme na Heterogénne a Homogénne. Homogénne sa vyznačujú rovnakou štruktúrou a prevedením v celej svojej vrstve, predávané predovšetkým v roliach a označované ako mäkčené PVC podlahy. Oproti tomu Heterogénne podlahy označované ako nemäkčené PVC - dizajnové vinylové dielce LVT, sú lepené či plávajúce so zámkom. Plávajúce vinylové podlahy sa zámkom sú tvrdé podlahy z niekoľkých vrstiev lisovaného PVC narezané na malé lamely alebo dlaždice. Základom týchto vinylových podláh je gumový nosič alebo HDF doska. Na nosič sa nanáša dekor podlahy, na neho sa nanesie vrstva vinylu. Na zabezpečenie odolnosti proti oderu sa povrch krytiny vytvrdzuje ochrannou polyuretánovou vrstvou, zabraňujúcou špinenie a uľahčujúce údržbu.
Luxusné vinylové dielce LVT (luxury vinyl tile) je termín, ktorý nie je rozpoznaný ako samostatná kategória podlahových krytín podľa ASTM, ale je to termín, ktorý je známy po celom podlahovom priemyslu. Voľne opisuje podlahový materiál - vinyl v dielcoch, ktoré verne napodobňujú vzhľad prírodného materiálu (bridlica, travertín, mramor, dub, jatoba, jaseň, atď) prostredníctvom realistických obrazov a textúr. Luxusné vinylové dielce ponúka 3D tlačovú technológiu, ktorá pridáva hĺbku a realizmus, trvanlivosť s vysokým výkonom nášľapnej vrstvy.
Spojenie slov "luxus" a "vinyl" sa môže zdať ako protirečenie. Koniec koncov, vinylové podlahy boli dlho zaradené do kategórie lacných podlahových krytín. Tak prečo sme dnes svedkami takého boomu vinylových podláh?
Odpoveď: nové technológie + marketing. S uvedením na svetový trh v októbri 2006 (v ČR koniec roka 2007) sa vinylové dielce postarali o oživenie ponuky vinylových podláh. Výrobcom sa podarilo ich umiestniť ako životaschopný podlahový materiál pre majiteľov bytových domov.
Podlahy vinylové rozdeľujeme podľa niekoľkých kritérií. Asi hlavným kritériom je spôsob inštalácie vinylových podláh a ich konštrukcia.
![]() |
Vinylové podlahy pre celoplošné lepenieTieto podlahy sú určené k celoplošnému lepeniu k podkladu. Kvalitné vinylové podlahy majú jednu alebo dve stabilizačné mriežky zo skleného rúna, ktoré v spojení s nosnou vrstvou zaisťujú rozmerovú stálosť. Rozmerová stálosť je u vinylových podláh veľmi dôležitá, okrem iného obmedzuje tvorbu škár pri výkyvu teplôt. Vinylové dielce sú vhodné prakticky do každej miestnosti. Obvyklá hrúbka lepených vinylov je 2 až 3 mm. Nášľapnou PU vrstvou volíme koľko oteru a akú prevádzku podlaha vydrží. Vďaka veľmi nízkemu tepelnému odporu je lepená vinylová podlaha ideálne pre podlahové kúrenie. |
![]() |
Vinylové podlahy plávajúce so zámkom clickTieto podlahy z plného materiálu sú tou najlepšou voľbou, ak viete, že budú vysoko namáhané a zaťažované. Veľkou výhodou týchto podláh je odolnosť voči vode a hodí sa tak predovšetkým pre použitie v kúpeľniach |
![]() |
Vinylové podlahy plávajúce na HDF doskeTen, kto si v privátnej alebo komerčné oblasti zakladá na modernom dizajne podlahy s vysokým komfortom bývania, získa s vinylovou podlahou na nosnej doske HDF pevnú podlahu s tlmením zvuku, ktorá vyrovnáva drobné nerovnosti. Hrúbka týchto podláh býva okolo 10 mm a väčšinou bývajú opatrené na spodnej strane podlahy korkovou vrstvou pre lepšie pohodlie pri chôdzi azvukovou izoláciu. Pokládka je rýchla a jednoduchá, rovnako ako u laminátové podlahy. |
Ďalej môžeme deliť vinylové podlahy podľa:
Jedná sa predovšetkým o imitácia dreva, imitácia kameňa a dlažby s rôznymi štruktúrami. Najžiadanejšie sú imitácie prírodných materiálov.
Vinylová podlaha s imitáciou dreva
Vinylová podlaha s imitáciou kameňa
Vinylová podlaha s imitáciou dlažby
Vinylová podlaha s imitáciou textilu
Hladké prevedenie bez štruktúry: Univerzálny povrch. Opticky aj hmatom sprostredkúva dojem, že sa jedná
o prave ohobľované drevo.
Kartáčovaná štruktúra: Táto kartáčovaná štruktúra zdôrazňuje príjemnú prirodzenú optiku pravého dreva,
vďaka škrabanému povrchu.
Štruktúra s pórom: Zvýrazňuje žilkovanie a hrče dekoru a podčiarkuje tak jeho prirodzený, autentický charakter.
Vzniká tak realistický vzhľad.
Rustikální struktura: Podlahy s touto strukturou jsou charakterizovány výraznými stopami po zpracování
a používání. Tak vzniká neopakovatelný šarm starého dřeva.
Štruktúra kameňa: Tento povrch sa obracia so svojou univerzálny vystupujúcou štruktúrou k moderným
kamenným podlahám a k viditeľné nerovnosti ako u pravého kameňa.
Štruktúra minerálna: Pórovitý povrch vytvára príjemnú optiku, rovnako ako u kameňa.
Charakteristický profil podlahy je určovaný aj vzhľadom drážok (zrazených hrán). Vinylové podlahy bez zrazenej hrany vytvárajú pokojný, uzavretý dojem. Zrazené hrany zdôrazňujú každý dielec, čo zodpovedá prirodzenému obrazu sedliackeho vzoru alebo dlaždíc.
U klasickej pokládky k sebe dielca priliehajú bez viditeľných medzier, čo vytvára harmonický a uzavretý vzhľad.
Pozdĺžne a čelné hrany zrazene po celom obvode vytvárajú vzhľad podlahy ako u skutočnej drevenej resp.
dlaždicové podlahy, kedy je zdôraznený každý jednotlivý dielec či dlaždice.
Ak uvažujete o kúpe tohto druhu podlahy, prejdite si našu pon ponuku vinylových podláh.
Podlahy, podlahové a prechodové lišty, koberce, laky na podlahy, oleje na terasy, látkové rolety, pvc, umelé trávniky, umelé trámy