Vyberáme koberec efektne a efektívne

5. 6. 2018

Koberec miestnosť opticky zútulní a pocitovo i zateplí. Každý druh má ale svoju podstatu a inú funkciu. Preto je dobré sa nad výberom starostlivo zamyslieť a nekúpiť to prvé, čo nám príde pod ruku. Bytový dizajn má svoje pravidlá a vždy nejde len o kombinovaní farieb. Nemusíte mať strach, my vás svetom kobercov a ich výberom prevedieme.

Akú funkciu má u nás koberec plniť?

To je prvá otázka, ktorú si musíme položiť. Je totiž obrovský rozdiel, keď kupujeme koberec pre deti a napr. do obývačky. Iné vlastnosti budeme chcieť po kusovom koberčeku k posteli a iné zase od koberca, ktorý pokryje celú miestnosť. Takže sa zamerajme na nasledujúce body:

  • Ide nám iba o estetiku, alebo je za nákupom koberca ešte iný zámer? Napr. tepelná izolácia atd.
  • Má byť celoplošný alebo len kusový?
  • Ako veľmi sa v danej miestnosti chodí - akú celkovú záťaž musí koberec zniesť?
  • Máme doma nejaké rizikové faktory? Napr. deti, pes, mačka ...
  • Koľko do neho chcem investovať?

Našli ste odpoveď na všetky otázky? Výborne, môžeme pokračovať.

Korešpondencia s interiérom

Je navýsosť zrejmé, že aj koberec, rovnako tak ako ostatné bytové doplnky, by mal korešpondovať s už nastaveným razom danej miestnosti. Mal by ráz izby zvýrazňovať  ale nenarušovať.

Farba

Farieb nikdy nemiešajte moc, pretože to potom nerobí dobrotu. Vôbec najlepšie je si zvoliť jednu farbu a maximálne pracovať s odtieňmi, nanajvýš ešte s kombináciou s čiernou alebo bielou.

Farba tiež ovplyvní optickú veľkosť miestnosti. Ak vyberáme napr. koberec do obývačiek, asi by sme nechceli, aby pôsobil ako prístenok pod schodmi Harryho Pottera. Preto zvoľme radšej svetlejšiu farbu, ktorá izbu opticky roztiahne.

V detskej izbe hrá farba koberca obrovskú úlohu. Nepodceňujte v tomto ohľade názor vášho potomka a žltou prosím vyraďte ako možnosť hneď dopredu. Táto farba totiž do detskej izby vôbec nepatrí. Je totiž dokázané, že deti stresuje.

koberec do detskej izby

Účelnosť

Ak si kupujete koberec do spálne, budete zrejme chcieť, aby bol hebučký, pretože je to predsa len prvý povrch, s ktorým prídete do kontaktu, akonáhle sa rozhodnete vstať. Kým treba koberec do kuchyne by mal zniesť väčšiu záťaž a mal by skutočne fungovať povedzme ako podlahová krytina. Špeciálne do kuchyne sa pokojne nebojte zaobstarať koberec záťažový, ktorý sa bežne používa napr. do komerčných priestorov.

Optická veľkosť priestoru

Tá nesúvisí iba s farbou, ako už sme si povedali, ale aj s veľkosťou a umiestnením kusových kobercov. Tu pracuje optika a hlavne jej klamy. Ak máme malinkú miestnosť a potrebujeme ju opticky zväčšiť, kúpme malý koberček. Prečo? Pretože mozog vidí, že je od nábytku celkom ďaleko a vytvára to dojem voľného priestoru. Naopak, keď máte priestoru dosť a zaplátate ho zbytočne veľkým kobercom, zistíte, že máte pocit, že ten priestor snáď voľný ani nie je.

Na čo si dať pri výbere pozor

  • Ak máte doma malé deti alebo domáceho maznáčika, rozhodne zvážte oveľa starostlivejšie, kam a či vôbec koberec umiestnite. Bola by veľká škoda musieť čo mesiac kupovať nový, alebo sa ho snáď dokonca neúspešne snažiť čistiť. Ktorá podlaha je najvhodnejší pre psy a mačky a ktorá naopak pre deti, si môžete prečítať v našich predchádzajúcich článkoch.
  • Pozor na vlhkosť, plesne a rôzne breberky, ako sú napríklad mole.
  • Alergici by mali byť pri výbere koberca obzvlášť obozretní. Mali by sa o neho starať viac ako zdraví ľudia, aby sa v ňom neusadzoval toľko prachu. Možným riešením môže byť aj čistička vzduchu.presmerovat_automaticky