Zaostrené na čistiace rohože. Ktorú vybrať a kam ju umiestniť?

18. 1. 2017

Podlaha v budove a samotný vstup do nej je istou vizitkou majiteľa a celej spoločnosti. Ich čistý vzhľad vzbudzuje v nových prichádzajúcich dôveru. Podlahy, obzvlášť v komerčnej sfére, postupom času ale strácajú lesk a svoje kúzlo. Otázkou je prečo? Čo je príčinou? Odpoveď je jednoduchá! Prinesená špina a nečistoty do budovy zvonku.

 

Dávajte si pozor na posypovú soľ

 

Podlahy vo vstupných halách sú najviac vystavené koróznym faktorom na jeseň a v zimnom období, kedy je väčšina chodníkov a ulíc mokrá nebo pokrytá snehom. Posypová soľ sa tak vnáša z ulice do vnútorných priestorov. V prípade, že vstupný objekt nemá moderný systém pre čistenie obuvi, je problém. Čiastočky nečistôt a soli spôsobujú poškodenie povrchu a zmenu farby podlahových krytín.

 

Čistící rohože

 

Zatvorte dvere pred nečistotami, vytvorte čistiace zóny

V boji s roznášaním nečistôt pomáhajú tzv. čistiace zóny. A namiesto toho, aby sme si komplikovane vysvetľovali a popisovali, čo to je, povieme vám, na čo slúžia a aký majú význam.

 • Hlavnou úlohou čistiacich zón je zastaviť nečistoty a vlhkosť vo vstupnom priestore budovy, ktorý priamo zvyšuje čistotu ostatných priestorov.
 • Prechodom cez čistiace zóny sa zachytí až 90 % nečistôt a vlhkosti, ktoré by boli inak vnášané do objektu.
 • Ušetria až 65 % nákladov na údržbu a súčasne význame znižujú opotrebenie a predlžujú tak životnosť podlahových krytín.
 • Čistiace zóny optimalizujú náklady na upratovanie vnútorných priestorov.
 • Vytvárajú ochranu proti pošmyknutiu a reprezentujú.

Čistící zóny

 

Nie je čistiaca zóna ako čistiaca zóna

Čistiace zóny rozlišujeme podľa určenia:

 

1. čistiaca zóna

 • V tejto zóne sú uchovávané najhrubšie nečistoty, ako je bahno alebo sneh a prebieha tu predbežné čistenie obuvi. Najvhodnejšie prevedenie rohoží pre 1. zónu:
 • pevné kovové škrabáky,
 • gumové rohože,
 • hliníkové rohože s kefou Topwell Extra, gumou Tenwel Standard, škrabkou Topwell Extra 27,
 • poprípade rolované s hliníkovou škrabkou a textilnou vložkou Debomat.

 

2. čistiaca zóna centrálna

Slúži pre zachytenie drobnejších nečistôt. V tejto zóne prebieha dôkladné čistenie obuvi. Nečistoty, ktoré sa nachádzajú na podrážkach topánok sú účinne zachytené. Pre túto zónu je vhodné použiť:

pevné rohože s kefou Topwell Extra 17, gumovými vložkami,

prírodný kokos,

alebo rolované so škrabkou z hliníku a textilní vložkou.

 

3. čistiaca zóna

Je určená pre sušenie a zber drobných nečistôt, ktoré neboli zachytené v oblasti prvej a druhej zóny. Rohož dôkladne očistí obuv od nečistôt a absorbuje vlhkosť z podrážok. Používané materiály v tejto sušiacej zóne sú veľmi absorpčné. Prechodom cez tri zóny je už obuv v podstate suchá. Ako sušiace zóny sa používajú textilné rohože, ako napríklad Zebra, Capri, Fanwell, Shatwell, Cleanwell Atrium.

Po predstavení čistiacich zón sa môžeme pustiť do jednotlivých rohoží.

 

Typy rohoží na zem

 

Textilné rohože

Textilné rohože sú osadené v úrovni podlahy do pripravených otvorov s hliníkovým rámom alebo voľne položené na podlahe s gumovým nábehom širokým 2 cm. Sú určené pre vnútorné priechody a chodby s veľmi hustým frekvenciou pohybu. Textilné rohože sú dôležité pri čistení topánok. Nie len, že udržia nečistoty, prach a vlhkosť, ale taktiež chránia podlahy pred škodlivými účinkami piesku a soli. Okrem toho zaručujú vyššiu úroveň zabezpečenia tím, že udržujú podlahy suché.

Textilní rohože sú používané v treťom priestore čistenia. Pokiaľ nie je možné umiestniť do budovy prvú a druhú čistiacu zónu, je najlepším riešením použiť rohož, ktorá spája prvky oboch týchto zón, ako napríklad Debomat Alu Dry.

 

Výhody textilných rohoží:

 • odolnosť proti oderu, odsadeniu a pohybu nákupných vozíkov,
 • absorpcia nečistôt, prachu a vlhkosti,
 • ochrana podlahy pred soľou a pieskom.

 

Textilní rohože

 

Hliníkové rohože

Sú osadené v úrovni podlahy do pripravených otvorov s hliníkovým rámom alebo voľne položené na podlahe s hliníkovým nábehovým rámom. Rohože z hliníku sú doplnené gumovými vložkami, kefkami, textilnými vložkami, škrabkami alebo ich kombináciou. Každá z možných výplní má iné prednosti a funkcie. Nami ponúkané hliníkové čistiace rohože sú odolné voči soli z rozpusteného snehu a základným chemickým látkam (ktoré neobsahujú chlór).

 

Hliníkové rohože

 

Hliníkové rohože a čistiace zóny nachádzajú uplatnenie v budovách so strednou alebo silnou frekvenciou pohybu, vo verejných budovách, nákupných centrách a všade tam, kde je požadovaná vysoká kvalita a estetika. Môžu byť použité ako v exteriéri, tak v interiéri v závislosti na použitých vložkách.

 

Výhody hliníkových rohoží:

 • vysoká úroveň zberu špiny,
 • vysoká odolnosť proti oderu,
 • mechanická odolnosť (rohož je odolná voči pohybu nákupných vozíkov),
 • veľmi estetický vzhľad,
 • systém zaisťuje odvod vody a piesku pod rohožku,
 • jednoduché čistenie, stačí iba prevrátiť a vysať špinu,
 • schopnosť vytvárať neobvyklé tvary (kruh, elipsa, atď.).

 

Druhy výplní hliníkových rohoží

Výplně rohoží

Gumové rohože

Odolné gumové rohože sú určené pred vchody, kde zachytávajú najhrubšie nečistoty, blato a štrk. Sú zhotovené z najkvalitnejších kaučukových zmesí bez prídavku plnív, aby odolali klimatickým extrémom a maximálnej frekvencii pohybu chodcov. Vďaka svojim veľkým otvorom zaisťujú veľmi dobrý čistiaci účinok hrubých nečistôt. Premaľované rohože sa naviac vyznačujú výnimočnou odolnosťou proti oteru.

 

Výhody gumových rohoží:

 • odolnosť proti oteru a vysokej záťaži,
 • absorpcia hrubých nečistôt, blata a štrku,
 • odolnosť proti klimatickým podmienkam.

 

Gumové rohože

 

Kovové rohože

Kovové rohože sú najvhodnejšie do prvej čistiacej zóny. Používajú sa na odstránenie hrubej nečistoty - predovšetkým bahna, kamienkov a snehu. Je možné ich použiť aj na zakrytie anglických dvorov a ako odvodňovací rošt, kedy sa rošt zapustí pod úroveň podlahy na pripravený odtokový žľab. Kovové čistiace rohože sú odolné voči atmosférickým vplyvom a sú vhodné pre nákupné košíky, takže vyhovujú pre vstupy veľkých obchodov, nákupných centier a ako prvá zóna pred vstupom na schodisko.

 

Kovové rohože

 

Výhody kovových rohoží:

 • vysoká odolnosť voči poveternostným podmienkam a zaťaženiu,
 • odolnosť proti korózii,
 • protišmyková odolnosť,
 • jednoduché čistenie stlačeným vzduchom alebo vysokotlakovým čističom.

Účinnosť čistiacich zón je daná ich dĺžkou, teda čím viac krokov po rohoži, tím viac zachytených nečistôt. Dĺžka rohože by mala odpovedať vzdialenosti približne 4-6 krokov.

 

Účinnost čištění rohoží

 

Konštrukcia hliníkových rohoží

Konstrukce hliníkových rohoží

 

Pri zariaďovaní obchodných a komerčných budov zvážte, ktoré čistiace zóny do priestoru začleníte a akú veľkú rolu prikladáte estetike. Nezabudnite taktiež myslieť na účel budovy a predpokladaný počet chodcov, ktorí budú po podlahe a rohoži denne prechádzať.


Diskusia


Novinka ešte nebola komentovaná, buďte prvý.


Pridať reakciu

Vaše meno*
 
Váš e-mail*
   
Zasielať príspevky na tento e-mail
Text komentára*
 
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázka*:
image  
* povinné položky

*  
presmerovat_automaticky