Pred a behom položenia laminátovej podlahy je nutné dôkladne skontrolovať prípadné chyby na materiály. Lamely s viditeľnými nedostatkami alebo poškodením nesmú byť použité. Montáž môžeme prevádzať len za denného svetla alebo dobrého osvetlenia, pretože inak by sme nemuseli rozpoznať prípadné poškodené alebo chybné lamely.
Laminátové podlahy musíme minimálne 48 hodín pred položením nechať aklimatizovať v miestnosti, kde sa budú montovať pri teplote vyššej než 17°C a vlhkosti vzduchu 50-65%. To znamená, že uzatvorené balíky sa musia prispôsobiť klimatickým podmienkam v miestnosti. Ak je medzi miestnosťou skladovania a miestnosťou položenia podlahy veľký klimatický rozdiel, mala by byť doba aklimatizácie skôr dlhšia. Ak sú klimatické podmienky skoro rovnaké, môže byť doba aklimatizácie aj kratšia. Balíky podlahy skladujeme na rovnom podklade, bez toho aby boli otvorené. Predovšetkým v novostavbách, kde býva veľmi vysoká vlhkosť vzduchu, musia byť tieto body bezpodmienečne dodržané.
Laminátové podlahy sa nesmú pokladať v miestnosti, do ktorej môže stekať voda. Stojatá voda preniká spojmi do laminátovej podlahy a trvale ju ničí. V trvale vlhkých miestnostiach alebo vo vlhkom prostredí (sauna, malé kúpeľne ...) by sa laminátová podlaha nemala pokladať, pretože nemôžeme vylúčiť nebezpečie vniknutia vlhkosti do podlahy. Ak má byť laminátová podlaha položená v kúpeľni, musí sa dbať na to, aby sa nepokladala do oblasti striekajúcej vody (sprcha, vaňa, toaleta, umývadlo) a aby vlhkosť trvale zostávala v normálnom rozsahu medzi 50-65% relatívnej vlhkosti vzduchu. Bezprostredne je nutné vyvarovať s tvoreniu mlák a pôsobeniu vlhkosti jak na okrajoch a oblasti škár tak aj na ploche.
Všetky dané podklady musia byť rovné (max.2mm na dĺžku 2m), suché a dostatočne pevne. Väčšie nerovnosti sa vyrovnávajú bežnými stierkovými hmotami. Povrch podkladu by mal byť bez trhlín a bez úlomkov. Voľné podklady alebo nedostatočne pevne podklady (PVC, koberce) musia byť odstránené.
Na suchom, minerálnom podklade určenom pre položenie podlahy sa zásadne používa ešte 0,2mm silná polyetylénová fólia alebo alternatívne podklady s integrovanou ochranou proti prenikaniu vlhkosti (parotesná izolácia). Tá bráni tomu, aby sa zvyšná vlhkosť dostala na zadnú stranu laminátovej podlahy. Polyetylénová fólia má úlohu parotesnej izolácie, ukladá sa v pásoch s prekrytím cca 30cm a lepí sa. V žiadnom prípade polyetylénová fólia nepôsobí ako utesnenie stavby.
Nosná doska laminátovej podlahy je drevený materiál, ktorý sa rovnako ako prírodné drevo rozťahuje a sťahuje podľa klimatických podmienok. Položená laminátová podlaha preto potrebuje oproti pevným častiam, teda stenám, podperám, trúbkam radiátorov, schodom atď. príslušnú vzdialenosť, nazývanú dilatačná škára. Ďalej musia byť pri prekročení definovanej plochy položenia dodržané dilatačné škáry. Príliš malá vzdialenosť od steny je najčastejšou chybou pri položení podlahy. Často sa prejaví až v lete, keď je laminátová podlaha v dôsledku zvýšenej vlhkosti vzduchu a teploty v letných mesiacoch nútená rozťahovať sa. Dilatačná škára poprípade vzdialenosť od steny by mala byť min. 8mm, u väčších plôch úmerne viac.
Ako približné pravidlo platí:
Na 1m podlahy je nutné dodržiavať dilatačnú škáru od steny min. 1,5mm na oboch stranách miestnosti. (Príklad: miestnosť 5m široká = min. 8mm okrajová škára na každej strane)
Dokonca aj keď položený materiál dolieha k stene miestnosti len na jednej strane, môže sa materiál s plávajúcim uložením krčiť alebo vlniť. „Obľúbenou“ slabinou sú pritom dverné zárubne, napojenie na schody, miesta u radiátorov aj ukončovacie lišty.
Ťažké predmety ako napr. kuchynské skrinky a skrine (podlaha sa môže pohybovať k jednej strane) vyžadujú na druhej strane dvojnásobnú vzdialenosť od steny. Inštalácia ťažkých predmetov poprípade vstavaného nábytku (kuchyne, vstavané skrine, akvária atď.) odporúčame previesť pred položením podlahy a laminátovú podlahu položiť k týmto predmetom (objektom). Takto je kedykoľvek možná jednoduchá a nekomplikovaná obnova podlahy. Dilatačné škáry sa u stien zakrývajú pomocou soklových líšt, v iných oblastiach špeciálnymi podlahovými profilmi.
Pretože, ako bolo práve napísané, laminátová podlaha sa podľa klimatických podmienok rozťahuje a sťahuje, sú za nasledujúcich podmienok nutné ďalšie dilatačné škáry min. 8mm:
Upozornenie: Za vynechanie (nedodržanie) dilatačných škár vždy ručí pracovník, ktorý vykoná položenie podlahy.
Je potrebné dbať na to, aby prekrytie čelných spojov od rady k rady bolo minimálne 30cm.
Z optického dôvodu by mala byť laminátová podlaha položená pozdĺžne v smere dopadania svetla. Ak je v miestnosti viac okien, orientujeme sa podľa najväčšieho okna. U extrémnych pôdorysoch miestnosti sa smer položenia posudzuje podľa rozdelenia miestnosti.
Taktiež z optického hľadiska by pozdĺžne strany lamiel mali prebiehať naprieč dlhým stenám v miestnosti. Miestnosť potom opticky pôsobí viac štvorcovo a väčšie, nemá úzky dojem.
|
Anhydritový potěr
|
Cementový potěr
|
bez podlahového topení |
max. 0,5 CM % |
max. 2,0 CM % |
s podlahovým topením |
max. 0,3 CM %
|
max. 1,5 CM %
|
Zásadne je nutné zistiť vlhkosť náteru meracím prístrojom. V každom prípade preventívne položte PVC fóliu silnú 0,2mm ako parotesnú zábranu (pásy prekrývať min. 30cm, lepiť, na okraji ohnúť do výšky ako vaňu a po upevnení podlahových líšt prečnievajúcu časť fólie odrezať nožom).
Najprv pílou odstráňte pozdĺžne pera u celej prvej rady lamiel. Prvá rada lamiel sa položí tak, aby drážka čelnej strany a odrezané pozdĺžne strany boli pri stene. Začnite na ľavej strane miestnosti. Potrené vzdialenosti 8-10mm od steny sa dosiahnu dilatačnými klínmi. Ak nie je stena rovná začnite so spojovaním čelných strán prvej rady lamiel a vyrovnajte (odrežte) lamely pozdĺžne.
Prvá lamela druhej rady sa pozdĺžne napojí nasledujúcim spôsobom:
Položte prvú radu podlahy tak, ako bude neskôr v miestnosti orientovaná. Priebeh steny preneste pomocou zvyšného kúsku lamely na radu lamiel a odrežte ich príslušným spôsobom.
Podlahy, podlahové a prechodové lišty, koberce, laky na podlahy, oleje na terasy, látkové rolety, pvc, umelé trávniky, umelé trámy