Akú podložku pod podlahu

Výber podložky pod podlahu - porovnanie podložiek

Uvedomte si úlohu podlahovej izolácie

 • Profesionálna podložka pod podlahu predlžuje životnosť (trvanlivosť) podlahy, ktorá bude dlhodobo vyzerať krásne.
 • Zvyšuje užívateľský komfort (vaša podlaha bude teplá a tichá)
 • Pre zvýšenie životnosti podlahy musí podlahová izolácia odolať veľkému zaťaženiu, vyrovnať nerovnosti podložia a poskytnúť izoláciu proti vlhkosti.
 • Zvýšenie užívateľského komfortu je predovšetkým spojené s menším hlukom a vytvorením tepelnej izolácie.

Definujete svoje potreby:

 • Spýtajte sa sami seba, čo očakávate od podlahovej izolácie – čo je pre Vás najdôležitejšie?
 • Chcete stíšiť Vašu podlahu?
 • Premýšľate sa nad položením podlahy vo vlhkom suteréne?
 • Je podložie Vašej podlahy nerovnomerné?
 • Používate podlahové vykurovanie?

Podložky sú vyrobené z mnohých druhov prírodných materiálovom alebo plastov, z ktorých každý má svoje vlastné výhody a nevýhody. Väčšina podložiek pod podlahy, bola špeciálne vyvinutá pre splnenie explicitných požiadaviek na druh podlahovej krytiny, čím sú nevhodné pre použití u iných typoch podlahových krytín.

Základné kategórie typov podložiek sú:

Výhody, ktoré poskytuje použitie podložky:

 • znižuje hlučnosť
 • zvyšuje komfort a mäkkosť podlahové krytiny nad ním
 • chráni podlahové krytiny pred poškodením, ktoré by mohlo byť spôsobené chybami v podklade
 • pôsobí ako bariéra proti škodlivej vlhkosti a prachu
 • poskytuje tepelnú izoláciu

Prečo používať podložky pod podlahy:

Je niekoľko dobrých dôvodov pre inštaláciu podložky. Mnoho druhov podlahových krytín vyžaduje rovný, stabilný základný podklad vynikajúcej kvality, ktorý zostane v suchu. Bohužiaľ, väčšina základných podkladov podláh, nespĺňa tieto prísne kritériá. Podložka môže byť tiež nevyhnutná pre splnenie hlukových izolačných kritérií. Alebo je dôvod jednoduchý, predĺžiť životnosť podlahovej krytiny.

Podložka tiež plní sekundárnu funkciu: a to luxus. Voľba podložky dobrej kvality poskytne užívateľovi pocit pohodlia a luxusu.

Techniky inštalácia podložiek pod koberce:

Vyhnite sa použitie mäkkého hustého podkladu, ktorý má vysoký valivý odpor, ak budú užívané kolieskové stoličky. Odporúčame použiť tvrdšie, stabilnejšie podložky.

 • Technika napínaním
 • Technika double-stick
 • Technika single-stick

Technika napínaním: napínacie lišty umiestnime po celom obvode miestnosti a medzi ne položíme zvolenou vhodnú podložku po celej ploche podkladu. Podložka sa na niekoľkých miestach zafixuje proti prípadnému posunu, na betónovom podklade fixačným lepidlom v spreji, na drevenom podklade sponkovacím kladivom. Spoje podložky je vhodné prelepiť páskou. Následne sa inštaluje koberec na napínacej lišty. Koberec sa nereže na presné, ale necháva sa 3-5 mm navyše, aby sa koberec mohol zachytiť za zadnú skosenú hranu napínacie lišty. Inštalácia koberca pomocou techniky napínaním poskytuje vysoký stupeň komfortu a luxusu, predlžuje životnosť koberca, a vyzerá krásne, uľahčuje odstránenie a re-inštaláciu.

Technika double-stick: Touto metódou sa musí podložka, napríklad Black Pearl, lepiť na podklad, a koberec musí byť prilepený na podložku. Výhody: jednoduchá inštalácia, podložka prispieva ku komfortu.

Technika single-stick: Táto metóda sa používa pri montáži koberca na Egalsoft podložku. Podložka Egalsoft FR má samolepiacu vrstvu, ktorá priľne priamo na suché, bezprašné podklady. Lepidlo sa potom aplikuje na horný povrch podložky Egalsoft a koberec je prilepený nad ňou. Výhody: rýchly spôsob, použítí menšieho množstva lepidla. Podložka Egalsoft sa ľahko odstráni, a nezanecháva takmer žiadne zvyšky lepidla na podklade.

 


 

Akustické zlepšení podlahy

Akustické zlepšenie podložiek pre podlahy

Podlaha v závislosti sa druhu materiálu vydáva zvuky premenlivej intenzity v rôznych frekvenciách. Pre ľudské ucho je veľmi náročné zachytiť vysokofrekvenčný zvuk, ktorý je typický v laminátových podláh (krokový efekt). Podlahová krytina s vysokými parametrami akustického zlepšenia účinne tlmí zvuky, ktoré môžeme počuť v miestnostiach, v ktorých sa tvoria (kroky).

 

Porovnanie podložiek pod podlahy - akustické zlepšenie


 
Akustická izolace podložek pod podlahy

 

Akustická izolácia podložiek pre podlahy

Akustická izolácia spočíva v absorbovaní zvuku, ktorý vzniká  pod miestnosťou s plávajúcou podlahou. Táto vlastnosť je preskúmaná podľa normy ISO 140/8. Výsledky skúšok sú prezentované v dB.

 

Akustická izolácia podložiek pre podlahy

 
 

Odolnost zatížění podložek pod podlahy

CS: Bude podlaha používaná v miestnosti s vysokou prevádzkou?

 

Ak áno, použite podložku s najvyšším parametrom pevnosti v tlaku (kPa). Čím vyššia hodnota CS, tým lepšie. Podložka bude chrániť zámkový systém podlahy a bude pôsobiť proti deformácii a otvoreniu akýchkoľvek trhlín. Odporúčanie z EPLF špecifikuje, že hodnota CS musí byť aspoň 60 kPa.

 

Porovnanie podložiek pod podlahy - odolnosť na zaťaženie Tepelný odpor podložek pod podlahy

Tepelný odpor podložiek pod podlahy

Každý človek chce mať doma teplo a útulne. Tepelné straty podlahou v budove sú okolo 15-20% z celkovej tepelnej bilancie. Poriadna podlahová  izolácia znižuje tepelnú stratu v miestnosti, najmä v presklených budovách, čo sa prejaví na vyúčtovaní za kúrenie. Podľa odporúčania väčšiny výrobcov podlahového vykurovania, celkový tepelný odpor podlahy nesmie prekročiť 0,15m2/KW. Čím nižší je tepelný odpor podlahy, tým je efektívnejšie podlahové vykurovanie. Pre výpočet celkového tepelného odporu  je nutné spočítať hodnotu odporu podlahového dielca a podložky.Pre podlahové kúrenie platí, čím menšia hodnota, tým lepšie. Naopak, ak chcete zamedziť chladu od podkladu, hodnota musí byť čo najvyššia.

Napríklad laminátové podlahy s hrúbkou 8 mm majú tepelný odpor ~0,08 m²K/W. S týmto typom podlahy, by ste mali použiť podložku s min teplotnú odolnosť. Arbiton takéto riešenia ponúka. Multiprotec 1000 3IN1 je najlepšia podložka na podlahové vykurovanie, s tepelným odporom iba 0,006 m²K/W. Tento parameter je výsledkom jeho hustoty a minerálnej štruktúry, ktorá veľmi dobre vedie teplo.

 

Porovnanie podložiek pre podlahové kúrenie

  

 

Tepelná izolace

Tepelná izolácia u podlahových podložiek

V prípade inštalácie na neizolované podklady na prízemí, v suteréne alebo nad nevykurovanými priestormi ako u garáží, je možné dosiahnuť zvýšený komfort dobrá tepelná izolácia podlahovej krytiny. To môže pomôcť zaistiť vyššie teploty podlahy a väčšie pohodlie pri chôdzi naboso. Straty tepla z budovy do zeme sú okolo 15-20% strát v celkovej tepelnej bilancii. Poriadna podlahová izolácia zníži tepelnú stratu z miestnosti, obzvlášť v podpivničenej budove, čo sa prejaví v nižšom účte za kúrenie.

 


 


Dynamická záťaž pri podložkách pod podlahy

DL: Dynamická záťaž pri podložkách

Parameter, ktorý veľmi vizuálne opisuje životnosť podlahy je dynamická záťaž (DL). DL zaisťuje dostatočnú odolnosť podložky proti dlhodobej dynamike zaťaženia spôsobenej chodiacimi ľuďmi alebo sedením a váľaním sa na kolieskovom kresle. Čím vyššia hodnota parametra DL, tým lepšie a viac vaša podlaha bude mať dlhú životnosť - to znamená viac cykly je možné aplikovať na podložku, ktorá má za následok kontrakcie materiálu.


Norma EN16354 pozná tri triedy odolnosti - najnižšia je DL1 a najvyššia DL3. Minimálna požiadavka na kvalifikáciu produktu ako podložka je 10 000 cyklov. Najobľúbenejší produkt v obchodoch pre domácich majstrov - PE pena -Mirelon, nedosiahne 10 000 cyklov nemožno ju použiť ako podložku pod podlahu.*

*Týka sa PE podložky s hustotou pod 30 kg/m3.

 

Dynamická záťaž pri podložkách pod podlahy
 


 

Odolnosť podložky bodovému tlaku

CC: Odolnosť podložky bodovému tlaku

Keď je podlaha s podložkou vystavená dlhodobému statickému zaťaženiu (napr. ťažkým nábytkom), všetky výhody v technickom prevedení podložky, ako je akustická a tepelná izolácia, vyrovnávacia schopnosť atď., môže byť výrazne znížená.


Aby sa tomu zabránilo, je podlahový systém testovaný na dlhodobé zaťaženie - CC (Compressive Creep resistance). Parameter CC vyhodnocuje, aké statické zaťaženie môže byť na podlahu aplikované po dobu 10 rokov bez akéhokoľvek zníženia fyzikálnych vlastností podkladu. (tj zníženie hrúbky o 0,5 mm). Čím vyššia je CC hodnota, tým väčšia je statické zaťaženie - vr. Ťažší nábytok je možné umiestniť na podlahový systém po dlhú dobu bez straty svojej technickej kvality. Odporúčaná hodnota CC je 20 kPa.

 

Odolnosť podložky bodovému tlaku


presmerovat_automaticky