Akú podložku pod podlahu

Výber podložky pod podlahu - porovnanie podložiek

Uvedomte si úlohu podlahovej izolácie

 • Profesionálna podložka pod podlahu predlžuje životnosť (trvanlivosť) podlahy, ktorá bude dlhodobo vyzerať krásne.
 • Zvyšuje užívateľský komfort (vaša podlaha bude teplá a tichá)
 • Pre zvýšenie životnosti podlahy musí podlahová izolácia odolať veľkému zaťaženiu, vyrovnať nerovnosti podložia a poskytnúť izoláciu proti vlhkosti.
 • Zvýšenie užívateľského komfortu je predovšetkým spojené s menším hlukom a vytvorením tepelnej izolácie.

Definujete svoje potreby:

 • Spýtajte sa sami seba, čo očakávate od podlahovej izolácie – čo je pre Vás najdôležitejšie?
 • Chcete stíšiť Vašu podlahu?
 • Premýšľate sa nad položením podlahy vo vlhkom suteréne?
 • Je podložie Vašej podlahy nerovnomerné?
 • Používate podlahové vykurovanie?

Podložky sú vyrobené z mnohých druhov prírodných materiálovom alebo plastov, z ktorých každý má svoje vlastné výhody a nevýhody. Väčšina podložiek pod podlahy, bola špeciálne vyvinutá pre splnenie explicitných požiadaviek na druh podlahovej krytiny, čím sú nevhodné pre použití u iných typoch podlahových krytín.

Základné kategórie typov podložiek sú:

Výhody, ktoré poskytuje použitie podložky:

 • znižuje hlučnosť
 • zvyšuje komfort a mäkkosť podlahové krytiny nad ním
 • chráni podlahové krytiny pred poškodením, ktoré by mohlo byť spôsobené chybami v podklade
 • pôsobí ako bariéra proti škodlivej vlhkosti a prachu
 • poskytuje tepelnú izoláciu

Prečo používať podložky pod podlahy:

Je niekoľko dobrých dôvodov pre inštaláciu podložky. Mnoho druhov podlahových krytín vyžaduje rovný, stabilný základný podklad vynikajúcej kvality, ktorý zostane v suchu. Bohužiaľ, väčšina základných podkladov podláh, nespĺňa tieto prísne kritériá. Podložka môže byť tiež nevyhnutná pre splnenie hlukových izolačných kritérií. Alebo je dôvod jednoduchý, predĺžiť životnosť podlahovej krytiny.

Podložka tiež plní sekundárnu funkciu: a to luxus. Voľba podložky dobrej kvality poskytne užívateľovi pocit pohodlia a luxusu.

Techniky inštalácia podložiek pod koberce:

Vyhnite sa použitie mäkkého hustého podkladu, ktorý má vysoký valivý odpor, ak budú užívané kolieskové stoličky. Odporúčame použiť tvrdšie, stabilnejšie podložky.

 • Technika napínaním
 • Technika double-stick
 • Technika single-stick

Technika napínaním: napínacie lišty umiestnime po celom obvode miestnosti a medzi ne položíme zvolenou vhodnú podložku po celej ploche podkladu. Podložka sa na niekoľkých miestach zafixuje proti prípadnému posunu, na betónovom podklade fixačným lepidlom v spreji, na drevenom podklade sponkovacím kladivom. Spoje podložky je vhodné prelepiť páskou. Následne sa inštaluje koberec na napínacej lišty. Koberec sa nereže na presné, ale necháva sa 3-5 mm navyše, aby sa koberec mohol zachytiť za zadnú skosenú hranu napínacie lišty. Inštalácia koberca pomocou techniky napínaním poskytuje vysoký stupeň komfortu a luxusu, predlžuje životnosť koberca, a vyzerá krásne, uľahčuje odstránenie a re-inštaláciu.

Technika double-stick: Touto metódou sa musí podložka, napríklad Black Pearl, lepiť na podklad, a koberec musí byť prilepený na podložku. Výhody: jednoduchá inštalácia, podložka prispieva ku komfortu.

Technika single-stick: Táto metóda sa používa pri montáži koberca na Egalsoft podložku. Podložka Egalsoft FR má samolepiacu vrstvu, ktorá priľne priamo na suché, bezprašné podklady. Lepidlo sa potom aplikuje na horný povrch podložky Egalsoft a koberec je prilepený nad ňou. Výhody: rýchly spôsob, použítí menšieho množstva lepidla. Podložka Egalsoft sa ľahko odstráni, a nezanecháva takmer žiadne zvyšky lepidla na podklade.

 


 

Akustické zlepšení podlahy

Akustické zlepšenie podložiek pre podlahy

Podlaha v závislosti sa druhu materiálu vydáva zvuky premenlivej intenzity v rôznych frekvenciách. Pre ľudské ucho je veľmi náročné zachytiť vysokofrekvenčný zvuk, ktorý je typický v laminátových podláh (krokový efekt). Podlahová krytina s vysokými parametrami akustického zlepšenia účinne tlmí zvuky, ktoré môžeme počuť v miestnostiach, v ktorých sa tvoria (kroky).

 

 

 

Porovnanie podložiek pod podlahy - akustické zlepšenie

 

Akustické zlepšení
 
Akustická izolace podložek pod podlahy

 

Akustická izolácia podložiek pre podlahy

Akustická izolácia spočíva v absorbovaní zvuku, ktorý vzniká  pod miestnosťou s plávajúcou podlahou. Táto vlastnosť je preskúmaná podľa normy ISO 140/8. Výsledky skúšok sú prezentované v dB.

 

Akustická izolace podložek pod podlahy
 

Odolnost zatížění podložek pod podlahy

Tlakové napätie a pevnosť v tlaku u podložiek pre podlahy

 

Odolnosť na zaťaženie  je kľúčovou vlastnosťou, ktorá rozhoduje o tom, či podložka spĺňa jednu zo svojich základných úžitkových funkcii - či predlžuje životnosť podlahy. Podložky s nedostatočnou odolnosťou strácajú svoje vlastnosti  a premiestňujú silu na spoje medzi jednotlivými dielmi podlahy, čo vedie k trvalému poškodeniu podlahy. Vysoká odolnosť na zaťaženie dôležitá najmä u zámkových spojov, preto u nich odporúčame podložky s minimálnou odolnosťou ≥ 30 kPa. Je potrebne dbať nato, aby podložka okrem odolnosti na zaťaženie bola pružná, a aby bola schopná odstraňovať povrchové nerovnosti.

 

Porovnanie podložiek pod podlahy - odolnosť na zaťaženie

 
Odolnost podložkypod podlahy na zatížení
 

Tepelný odpor podložek pod podlahy

Tepelný odpor u podlahových podložiek

Každý človek chce mať doma teplo a útulne. Tepelné straty podlahou v budove sú okolo 15-20% z celkovej tepelnej bilancie. Poriadna podlahová  izolácia znižuje tepelnú stratu v miestnosti, najmä v presklených budovách, čo sa prejaví na vyúčtovaní za kúrenie. Podľa odporúčania väčšiny výrobcov podlahového vykurovania, celkový tepelný odpor podlahy nesmie prekročiť 0,15m2/KW. Čím nižší je tepelný odpor podlahy, tým je efektívnejšie podlahové vykurovanie. Pre výpočet celkového tepelného odporu  je nutné spočítať hodnotu odporu podlahového dielca a podložky.Pre podlahové kúrenie platí, čím menšia hodnota, tým lepšie. Naopak, ak chcete zamedziť chladu od podkladu, hodnota musí byť čo najvyššia.

 

Porovnanie podložiek pre podlahové kúrenie

 
Tepelný odpor podložek pod podlahy
 

 

Tepelná izolace

Tepelná izolácia u podlahových podložiek

Každý človek chce mať doma teplo a útulne. Tepelné straty podlahou v budove sú okolo 15-20% z celkovej tepelnej bilancie. Poriadna podlahová  izolácia znižuje tepelnú stratu v miestnosti, najmä v presklených budovách, čo sa prejaví na vyúčtovaní za kúrenie.

 

 

 


 


Paroizolace a plovoucí podlahy

Parotesná izolácia a sacia schopnosť

Pri umiestnení podlahy v pivnici alebo pri nedávnej aplikácii nivelizačnej hmoty, vystavujeme podlahu k pôsobeniu vlhkosti. Aby sme zabránili zničeniu, musíme podlahu účinne odizolovať od podložia a to pomocou odpovedajúcej podlahovej izolácie, ktorá nepohlcuje vlhkosť. K tomuto účelu sa používajú parotesné fólie, podľa normy s minimálnou hrúbkou 0,2mm. Riešením  pre rýchlu montáž podlahy je použitie podložiek s integrovanou parotesnou fóliou.

 


 


 

Akustické zlepšení podlahy

Vyrovnanie podložia u podložiek

Veľmi častým problémom je nerovné podložie. Dôvodom môže byť nedôsledné vykonané stavebné práce alebo odstránenie pôvodného podlahového pokrytia. Väčšie nerovnosti by mali byť odstránené odpovedajúcou výplňou, zatiaľ čo menšie nerovnosti náležitým spôsobom vyrovná použitý podklad.

 

 

 

 


 

 

Súhrnný prehľad akustického zlepšenia a akustickej izolácie podložiek

Súhrnný prehľad akustického zlepšenia a akustickej izolácie podložiek


 

presmerovat_automaticky