Ako čistiť žalúzie a rolety

19. 1. 2018

Čaká vás veľké upratovanie? Máte už umyté okná, ale zistili ste, že vám je napriek tomu hyzdí špinavé žalúzie alebo rolety? Nemusíte mať obavy, radi vám poradíme, ako je vyčistiť a zhodnotiť tak vašu snahu. A nejde len o pocit čistoty. Pravidelná údržba môže predĺžiť životnosť týchto zariadení!

Čistenie žalúzií

Začnime teda žalúziami, tie má doma zrejme viac ľudí. V dnešnej dobe odborníkov si na všetko môžete niekoho najať, dokonca aj na čistenie žalúzií. Avšak ti za to budú chcieť peniaze. Pre šetrílkoch a všetky šikulky, ktorí sa do čistenia žalúzií chcú pustiť sami, máme niekoľko tipov, ako sa to môže urobiť:

 • ULTRAZVUK - je najmodernejšia metóda čistenia, najšetrnejšia, ale tiež najdrahšia. Skrátka samá NAJ. Tento spôsob očisty vašich žalúzií ako jediný z uvedených nemôžete využiť sami doma. Princíp je taký, že sa žalúzie ponorí do vodného kúpeľa, ktorá sa prozvučí ultrazvukom. To vyrobí drobné bublinky, ktoré odlúpnu všetku špinu. Je to ale pomerne drahá zábava, počítajte minimálne s 3 € na m2.
 • VLKÁ HANDRIČKA - tento spôsob čistenia žalúzií je síce najprácnejší, ale v domácich podmienkach absolútne najlepší. Keď navlhčíte handričku a vezmete to pekne poctivo lamelu po lamele, je to to najlepšie, čo pre svoje žalúzie môžete urobiť. Dokonca sa dajú zaobstarať aj špeciálne rukavice či kefa na čistenie žalúzií, ktoré vám umožnia tú istú prácu robiť súčasne na viacerých lamelách. Keď sa ponáhľate, dá sa to urobiť tak, že žalúzie jednoducho zavriete, zotrite je ako plochu a hotovo.
 • VYSÁVAČ - s vysávačom opatrne, priatelia. Môžete ho použiť, ale výsledok nemusí byť stopercentný a musíte si dávať naozaj pozor. Je potreba vysávať na malý prúd a najlepšie s nástavcom na čalúnenie.
 • SPRCHA - zložiť žalúzie a hodiť ich do vane pod sprchu rozhodne neodporúčame. Iste, je to lákavé, rýchle, ale mohli by ste narobiť viac škody ako úžitku. Žalúzie môžu zhrdzavieť, alebo sa dokonca celé skrútiť.

To isté platí pre vertikálne žalúzie, ktoré by sa mali čistiť aspoň 1 × ročne.

žalúzie

Ako na vonkajšie žalúzie?

Vonkajšie žalúzie sú trochu odolnejšie než tie vnútorné, nepotrebujú teda tak šetrné zaobchádzanie. Tu je osvedčený postup na ich čistenie, ktoré by bolo dobré vykonávať 2x ročne:

 1. Žalúzie zvisle sklopte.
 2. Spláchnite ich vodou.
 3. Vezmite niečo mäkkého - špongiu alebo handričku, pripravte si jarovú vodu a žalúzie umyte. Nie je potrebné používať žiadne čističe. Naopak, s tými by ste mohli mať problém, pretože niektoré typy by mohli vaše žalúzie poškodiť.
 4. Už stačí len znovu opláchnuť a máte hotovo.

Možno použiť i napríklad parný čistič alebo vysokotlakový, ak mu znížite výkon.

ako čistiť žalúzie

Čistenie roliet

Univerzálny návod ako vyčistiť rolety sa hľadá veľmi ťažko, pretože veľmi záleží na materiále, z ktorého sú vyrobené. Asi najjednoduchšie je čistenie textilných roliet, ktoré sa dajú prať. Nie všetky rolety sú ale prateľné. Napriek tomu sme pre vás pripravili také zhrnutie najzákladnejších pravidiel pre čistenie roliet:

 • Pokiaľ chcete rolety vyprať, uistite sa, že práve tie vaše rolety sú na to určené. Textilné rolety totiž mávajú špeciálnu povrchovú úpravu, ktorú by ste v práčke zničili.
 • Calkom pohodlné je čistenie roliet deň a noc. Na tie postačí vysávač s prachovým nadstavcom.
 • Rolety sa dajú celkom dobre čistiť, bez toho aby ste ich dávali dole zo steny. Nekomplikujte si život, keď to nie je potrebné.
 • Aj pre rolety platí, že najlepšou metódou je navlhčená utierka spolu s jarom a vodou. Bolo by dobré je však predtým oprášiť, nech po nich len nešolíchaťe prach.
 • Nie je zlé sa na ich čistenie informovať u výrobca alebo predajca, ten vám iste rád kvalifikovane poradí, čo je konkrétne pre vaše rolety to najlepšie.presmerovat_automaticky