Ako na obloženie stropu a umelé trámy

15. 11. 2017

Ako na obloženie stropu a umelé trámy

Možno si niektorí z vás pri vyrieknutie slovného spojenia "obloženie stropu" predstavíte stropy v škole, ktoré často dostávali zabrať. Bývali terči vysoko kopnutých lôpt či neveľmi chutných desiat. Uznávam, taká predstava nie je príliš lákavá, preto si ju dnes spoločne nahradíme novú, ktorá nám také bubáky z hlavy zaručene vyženie. Obloženie stropu je totiž doplnkom miestnosti rovnako ako napr. závesy alebo koberec. Čo všetko sa teda na strop dá prilepiť? Čím všetkým sa dajú obohatiť vaše steny? Poďme sa na to mrknúť.

 

 Prečo vôbec na strop niečo lepiť?

Táto otázka nás nezaskočí. Odpovedí totiž na ňu máme hneď niekoľko a trúfam si povedať, celkom uspokojivých. Pozerajte:

  • ÚTULNOSŤ - je to ďalší z takýchto drobností, na ktoré sa človek teší, keď zariaďuje bývanie. Ten detail, ktorý premietne do miestnosti vašu dušu. Je to práve tá vec, ktorá v nás vyvoláva pocit, že "sme si to tu urobili útulné."
  • ESTETIKA - vyzerá to jednoducho pekne.
  • KRYCIE MANÉVRE - tento bod trošku súvisí s tým predchádzajúcim, je to variant, ako zakryť na strope napr. praskliny, nerovnosti atd. Zabráni to omietke, aby vám po malých kúskoch padala na hlavu a vôbec je to veľmi dobré riešenie, ak je s vaším stropom niečo v neporiadku.

 

Inštalácia obloženie stropu

 

Čo sa dá na strop nalepiť?

Ani na túto otázku nemáme len jednu odpoveď. Záleží na tom, či chcete polepiť celý strop, potom sa budeme baviť o stropných kazetách, alebo ten existujúci len obohatiť nejakým tým doplnkom. V tom prípade nás budú zaujímať ozdobné lišty a rozety.

  • Polystyrénové stropné kazety - sú nielen veľmi vkusnú okrasou, ale aj účinnou tepelnou izoláciou. Navyše je to tiež jednoduchý spôsob, ako zakryť nepekný pôvodný strop. Stropné kazety z polystyrénu nie sú nijako zvlášť drahou záležitosťou a môžete si ich premaľovať, ako potrebujete alebo chcete, najlepšie oboje.
  • Polystyrénové ozdobné lišty - hodí sa ako dômyselný prechod medzi stenou a stropom. Práve na tomto mieste má omietka najčastejšie tendenciu praskať, ozdobnou stropné lištou síce Tento problém nezabránite, ale zneviditeľníte ho, a to tiež nie je od veci. Čo sa týka umeleckého dojmu, môžu ozdobné stropné lišty na stenu pôsobiť podobne ako napr. bordúra. Lišty ako na stenu, tak na strop sa hodí v podstate do akéhokoľvek interiéru, stačí vybrať tú správnu.
  • Stropné rozety - toto slovo už ste zrejme niekde počuli. A nebolo to náhodu v škole, keď ste preberali gotiku? Ono je to vlastne niečo podobné. Ide o ozdobu kruhovitého tvaru. Dá sa umiestniť ako na stenu, tak na strop a veľmi efektne vyzerá nad zdrojom svetla. Rozhodne sa nenechávajte obmedziť predstavou, že sa do moderného bytu nehodí, nie je to pravda. Stačí sa nebáť!

 

stropná rozeta

 

Umelé trámy

Prečo je čím viacej obľúbenejší robiť izby v podkroví? Kvôli šikmej streche, ktorá je ale mimochodom celkom nepraktická, a kvôli trámom, ktoré pozerajú do miestnosti pomedzi múrmi. Vyzerá to trocha Ako hrazdené domy zo stredoveku. Takýto trám v miestnosti je priamo zázrak. Kus dreva, a ako to dokáže izbičku zútulniť!

Umele trámy do interiéru majú oproti tým pravým hneď niekoľko výhod:

  1. Môžete ich kedykoľvek odstrániť a nespadne vám dom na hlavu.
  2. Je oveľa ľahšie sa o ne starať.
  3. Nezožerie vám je žiadny červotoč ani podobná háveď.
  4. Môžete si vybrať, ako budú vyzerať.

 

Umelé trámy v obývacom pokoji

 

Mám vybrané, čo teraz?

Už zostáva len prispôsobiť lištu, kazetu alebo rozetu k obrazu svojmu, ak chcete treba nejako pomaľovať, a nakoniec prilepiť. Všetko príslušenstvo, ktoré k tomu potrebujete, je lepidlo, vodováha a prípadne pílka. Samotná inštalácia nie je nijako ťažká a zvládne ju prakticky každý.

Tak hor sa do toho, pol je hotovo!




presmerovat_automaticky