Ako šikovne usporiadať kuchyňu

16. 4. 2018

Kuchári v reštauráciách sú rýchlikmi a všetko im šliape ako hodinky. Ako je to možné? Áno, sú vyučení, ale tiež majú perfektne usporiadanú kuchyňu. Rovnaký efekt môžete dosiahnuť aj vy doma! Stačí len poznať niekoľko pravidiel a hlavne je pri navrhovaní kuchyne dodržať. Takže ste pripravení stať sa profíkom? Ideme na to!

Správny tvar kuchyne

Chcete počuť tajomstvo? Žiadne nie je. Tvar kuchynskej linky závisí na veľkosti a tvaru miestnosti. Majte si linku do U, do G, alebo pokojne do paragrafu, ak vám to urobí radosť, vojdete sa tam a budete sa tam hlavne cítiť dobre. Tajomstvo úspechu tkvie niekde inde ...

Inšpirácia na usporiadanie kuchyne

Zóny

Rozvrhnutie, do ktorého sa vás práve chystáme zasvätiť, vychádza z profesionálnych reštauračných kuchýň. Tamojší predpisy sú veľmi prísne, ale práve vďaka nim vznikol akýsi všeobecne fungujúci logaritmus optimálneho rozloženia kuchyne. Ide o to, že celú kuchyňu rozdelíte na 6 zón podľa toho, k akej činnosti (fáze prípravy pokrmu) sú určené:

1.) Skladovanie

To v našom prípade predstavuje chladničky a špajza, špajza, komora či čokoľvek iné podľa toho, ako tomu doma hovoríte. V ideálnom prípade by každá potravina mala mať svoje stále miesto a to tak, že suché potraviny (ako múky, ryža, cestoviny atď.) by mali byť pri sebe a na inom mieste, než napríklad oleje. Tým chceme povedať, že aj skladovacie priestory je vhodné rozčleniť podľa druhu potravín. V reštauráciách iné skladovanie nie je prípustné, na rozdiel od vašej domácnosti, však nejaký zmysel to asi mať bude, inak by to tak nebolo.

2.) Hrubá príprava

A to už ideme na kuchynskú linku. Prvý úsek, mal by byť aspoň 30 cm dlhý, by mal patriť hrubému opracovaniu potravín. To znamená, že tu treba budete lúpať zemiaky atď. Skrátka je to miesto na "špinavú prácu". Z tohto dôvodu je ideálne, aby na tento kus linky nadväzoval drez, kde môžete potraviny rovno umyť.

Pretože práve tu vznikne zrejme najviac odpadu, je tento sektor najvhodnejší na umiestnenie odpadkového koša. V úplne najekologickejším prípade na niekoľko košov, pretože predsa všetci radi triedime odpad, aby sme sa v ňom raz neutopili.

IInšpirácia na usporiadanie kuchyne

3.) Umývacia linka

Už sme tu spomenuli ten drez, nadviažeme teda na neho. Mal by mať v kuchyni dve funkcie:

  1. Umývanie riadu
  2. Umývanie potravín

A práve špinavý riad, ktorý vzniká v priebehu varenia môže byť oriešok. Najlepšie je ho skladať rovno do umývačky, akonáhle už ho nepotrebujete. Kto ale umývačku nemá, alebo si ju rád naskladá až už vie, čo všetko do nej bude dávať, kvôli ekonomickejšiemu usporiadaniu, odkladá zrejme špinavý riad práve do drezu.

Ak sa tak deje, je potreba to vyriešiť tak, aby sa riad nestretával s potravinami. Môžete si do drezu zaobstarať špeciálnu prepážku, alebo napr. závesný košík na umývanie potravín, alebo naopak nejakú väčšiu nádobu na riad.

4.) Čistá príprava

Máme tu ďalší úsek kuchynskej linky. Ten by mal byť dlhší, optimálne okolo 50 cm. Mal by to byť priestor, ktorý bude nadväzovať z druhej strany na drez a kde nebude stáť na linke vôbec nič. A tým nič, myslíme naozaj nič. Žiadne koreničky, spotrebiče, sirupy na pitie, proste nič.

Do tejto zóny by sa malo všetko dostať už tak, ako to vidíte v televízii, keď pozeráte na reláciu o varení. Všetko pekne v mištičkách, pohárikoch atď. Takto by ste mali mať potraviny nachystané z úseku č. 2. Čo sa týka rozmiestnenia skriniek a šuplíkov, práve sem si dajte všetok riad a spotrebiče, ktoré potrebujete na najrôznejšie spôsoby krájanie, strúhanie, šľahanie atď. Nože, mixéry, metličky, ale aj misky, kuchynskú doštičku, všetko majte po ruke, ale nezabudnite, na pracovnej doske nič!

5.) Varenie

A pokračujeme ďalej. Teraz prichádza na scénu sporák a rúra. Tu sa budú odohrávať všetky tepelné procesy. Práve tu bude mať svoje miesto digestor, rýchlovarná kanvica, hrnce, pokrievky, varešky atď. Ale už tu nič nepripravujeme, skutočne len kuchtíme.

6.) Servírovanie

Sme u posledného úseku kuchynskej linky. Ako bude veľký, je na vás. Platí však, že by tam malo byť dosť miesta na pohodlné rozmiestnenie všetkých tanierov, pretože práve tu budete jedlo aranžovať a ako všetci dobre vieme, jeme aj očami, takže vlastne tu budete tvoriť polovicu vášho úspechu.

Sem prídu do skriniek všetky taniere, poháre, servírovacie misy, podnosy, príbory ... A čo je najpodstatnejšie, jedlo by malo stravníkovi na stôl prísť čo najkratšou cestou.

Akú podlahu do kuchyne? Nesmiete zabúdať na to, že vám občas niečo spadne alebo kvapne na zem. Je teda najpraktickejšie zvoliť podlahu tak, aby bola ľahko umývateľná, prípadne aby zniesla, keď sa na ňu dostane niečo horúceho. Bolo by tiež vhodné, keby sa hneď nepoškriabala napr. šúchaním stoličiek alebo akúkoľvek vecou, ktorá vám spadne na zem. Jednou z možností je okrem iného korok, ale tiež napr. kachličky alebo PVC.

 




presmerovat_automaticky