Ako správne položiť umelý trávnik?

21. 6. 2018

Rozhodli ste sa pre umelý trávnik, ale máte pocit, že je to moc zložité, a že to nezvládnete? Takéto obavy sú úplne na mieste, ale my vás presvedčíme o opaku! Dôležité je sa riadne pripraviť. Nikto učený z neba nespadol, preto sme pre vás zostavili jednoduchý návod, ako to zvládnuť rýchlo a jednoducho.

Príprava

Najpodstatnejšou časťou celého procesu je určite príprava. A tú sa naozaj nevypláca podceniť. Ako sa hovorí, dvakrát meraj, raz rež.

  1. PLÁN - veľmi nápomocný môže byť nakreslený plánik priestoru, kde budete umelý trávnik pokladať. Presne si rozvrhnite, kadiaľ jednotlivé pruhy povedú. Pomôže vám to nielen pri nakupovaní, ale urýchli vám to aj samotnú prácu, pretože už budete presne vedieť, ako to bude vyzerať.
  2. NÁKUP - určite si nezabudnite napísať zoznam, aby ste sa nezdržovali a vedeli, čo presne budete potrebovať. Ak si nie ste istí, ktorú variantu trávnatého koberca zvoliť, určite si nechajte poradiť od predajca.
  3. ÚPRAVA TERÉNU - samozrejme záleží na tom, na aký povrch váš umelý trávnik príde. Možno ho pokladať buď na plochu už skôr nejako upravovanú (napr. betón, kachličky), alebo môže nahrádzať skutočný trávnik a bude teda položený na zemi. V oboch prípadoch platí, že by mal byť profil terénu čo najrovnejší a najhladšie. Ak tomu tak nie je, bude potrebné ho pred položením ešte vyrovnať. Ak pokladáte trávnik na zem, odporúča sa ako kontaktnú vrstvu s ním použiť 2-3 cm jemného štrku s veľkosťou zrna 0,5-2 mm.

Samotné položenie

Dôkladnú prípravu máte za sebou, teraz už vám nič nebráni začať s pokladaním vášho umelého trávnika. Pokladajte ho iba za suchého počasia a pri teplote vyššej ako 10 ° C.

  1. VYČISTENIE TERÉNU - nestačí len vyrovnať terén, pokladový povrch musí byť zbavený všetkých nečistôt. Odstráňte všetky ostré veci, ktoré by mohli koberec prerezať. Ak ide o kladenie na zem, zbavte sa vrchné vrstvy, ale vykopte priestor o kúsok menší, ako je vaša vymeraná plocha. To kvôli spojom jednotlivých pruhov.
  2. OREZANIE PÁSOV - dôležité sú správne dlhé a tvarované pásy, preto použite k ich zrezanie zalamovací nožík.
  3. POKLÁDKA PÁSOV - prichádza na rad samotné položenie trávnatých pásov na správne miesto. Dbajte na to, aby boli nasmerované vždy rovnako. Keď budete mať pocit, že sa ľahko prekrývajú, alebo dokonca, že sa tam nezmestia, nemajte strach, to sa zrovná pri lepení.
  4. LEPENIE SPOJOV - lepiace pásky slúži výhradne na spájanie jednotlivých pásov trávnikov k sebe. Nadvihnite okraje dvoch susedných pruhov a na miesto ich stretu položte buď lepiacu pásku, alebo pásku podkladovú a rozotrite po nej lepidlo. Oba okraje potom pritlačte na lepiacu zložku a uhlaďte.
presmerovat_automaticky