Ako zladiť tmavú podlahu s interiérom a vytvoriť útulný domov?

27. 2. 2017

Tmavá farba v interiéri je vnímaná ako veľmi extravagantná a možno preto sa jej mnoho ľudí vyhýba. Pritom dokáže vytvoriť veľmi príjemné a zároveň domáce prostredie. Nemusíte mať ani celú miestnosť čiernu, stačí tmavá podlaha, svetlejší nábytok a miestnosť má hneď šmrnc.

 

Tmavé dřevěné podlahy

 

Prečo tmavá podlaha?

Tmavá podlaha v interiéri nie je až taká rozšírená ako tá svetlá. Čo je veľká škoda, pretože vyzerá skvele! Pôsobí seriózne, luxusne a s tmavou podlahou môžete aj veľa čarovať. Jednoducho s ňou izbu opticky zmenšíte, alebo naopak rozšírite. Záleží len na vás ako k zariaďovaniu miestnosti budete pristupovať.

Pokiaľ máte vysoké stropy, tmavá podlaha i strop miestnosť opticky znížia a rozšíria. Opačný efekt docielite kombináciou tmavej podlahy a svetlých stien (vrátane stropu). Tmavá podlaha v byte pôsobí nadčasovým a štýlovým dojmom. Pri vyberaní a zariaďovaní interiéru ale musíte byť opatrní. Stačí málo a celá miestnosť môže vyzerať pochmúrne a temno.

 

Dřevěné podlahy

 

Ako zladiť tmavú podlahu v interiéri?

Obdobne ako vo všetkých iných odtieňoch aj v prípade tmavej podlahy si môžete vybrať zo studeného či teplého podtónu a mnohých dekorov. Všetko záleží na tom, aký nábytok k tmavej podlahe zvolíte a koľko svetla je v miestnosti.

 

Korkové podlahy

 

Nábytok by mal byť svetlejší, ideálne o dva odtiene, alebo ešte tmavší než podlaha. Dajte si ale pozor, nie vždy kombinácia tmavej podlahy (napríklad čiernej) a snehovo bieleho nábytku pôsobí pekne. Radšej volte tlmenejšiu bielu alebo bielu s nádychom inej farby. To isté platí aj o výmaľbe.

 

Tmavá korková podlaha

 

Tmavú podlahu odporúčame do priestorov s dostatkom svetla. Vo všeobecnosti tmavé farby v interiéri svetlo uberajú a určite nechcete vytvoriť dojem temnej líščej nory. Veľkú rolu hrajú taktiež lišty. Ak zvolíte lišty vo farbe podlahy, opticky podlahu zväčšíte. Naopak pokiaľ budú lišty vo farbe stien, tmavá podlaha bude pôsobiť menšia.

 

Tmavé vinylové podlahy

 

Tmavá podlaha v kuchyni? Prečo nie!

Dokonca aj v kuchyni sa nemusíte báť siahnuť po tmavej podlahe. Ba naopak. Každá kuchyňa je veľmi osvetlená, a preto je na tmavú podlahu ako stvorená. Pokiaľ nechcete ísť do prehnanej extravagancie, vyskúšajte šedú. Šedá podlaha v kombinácii so svetlejšou kuchynskou linkou vytvoria krásny interiér.

 

Tmavé PVC podlahy

 

Nebojte sa skúšať a experimentovať

Nemusíte sa držať žiadnych pravidiel a trendov, dajte na svoj inštinkt a preferencie. Ak sa vám páči tmavá podlaha v obývačke, biela pohovka, hnedé kreslo a tmavá skriňa, tak prečo to neskúsiť dohromady?

 

Tmavé PVC podlahy bez filcu

 

Mnoho ľudí stále nevie, ako vybrať farbu podlahy, aký zvoliť nábytok k šedej podlahe alebo ako zladiť podlahu a dvere. I keď nie ste žiadny skúsený dizajnér, stále môžete vytvoriť útulný interiér. Vyskúšajte si, ako jednotlivé dekory a farby k sebe ladia. Kľudne si od nás nechajte zaslať vzorky podláh a skúšajte. Nezabúdajte, že výsledok sa musí páčiť hlavne vám.
presmerovat_automaticky