Akú zvoliť podlahu pre podlahové kúrenie?

7. 3. 2017

Vsaďte na marmoleum alebo lepenú vinylovú podlahu

Na podlahové vykurovanie sú vhodné zväčša len tie podlahy, ktoré sa nezničia teplotou a majú dobrý prenos tepla. Ak chceme, aby podlahové kúrenie dobre plnilo svoju funkciu, mali by sme zvoliť podlahový materiál s vysokou tepelnou vodivosťou a vysokou tepelnou zotrvačnosťou. Najideálnejšie sú v týchto parametroch keramické dlažby, marmoleum alebo lepené vinylové podlahy.

 

Vinylové podlahy

 

 

Teplovodné vs. elektrické podlahové kúrenie

Pred výberom podlahovej krytiny na podlahové kúrenie je správne si ujasniť, aké druhy vykurovania vlastne máme.

Teplovodné podlahové kúrenie

O inštaláciu tohto typu kúrenia sa kompletne postarajú kúrenári a po zdatnej tlakovej skúške sa vedenie zaleje do cementového alebo anhydritového náteru.

Elektrické podlahové kúrenie

Odporové drôty a vykurovacie rohože

Podlahári inštalujú kotvenie do podlahárskych tmelov, ktoré vydržia pnutie samonivelačných hmôt. Následne sa potom celoplošne zalejú do samonivelačnej hmoty. Je nutná kvalitná podkladová betónová vrstva s dostatočnou pevnosťou.

Vykurovacie fólie

Inštalujú ich podlahári pod podlahy, ktoré to dovoľujú a sú schválené výrobcom podláh. Každé uvedené podlahové kúrenie sa inštaluje odlišne. Majte na pamäti, že nie všetky druhy vykurovania sú vhodné pod všetky podlahy. Aké podlahové vykurovanie použiť v kombinácii s ktorou podlahou je uvedené v tabuľke.

Podlahy a podlahové vykurovanie

 

Aké materiály je lepšie na podlahové kúrenie nepoužívať?

Určite na podlahové kúrenie nepokladajte bukové drevené podlahy, ktoré výrazne menia rozmery v dôsledku zmien teploty a vlhkosti. Koberce volte bez filcu s podkladom AB (Action Back). Odporúčame ich ešte prilepiť.

Drevené podlahy na podlahové kúrenie volte s čo možno najmenšou šírkou a v menších lamelách. Lepšou voľbou než masív je vrstvené prevedenie. Pre podlahové vykurovanie je v prípade drevených podláh taktiež vhodnejší olej ako lak a neodporúča sa používať kusové koberce.

 

Drevené podlahy

 

 

Čo robiť, keď chcem viac tepelných okruhov v jednej miestnosti?

Ak máte v jednej miestnosti niekoľko tepelných okruhov a pri každom okruhu chcete, aby vykuroval inak a nezávisle na sebe, vyhnite sa vinylovým a mäkčeným podlahovinám. V tom prípade je vhodná skôr plávajúca podlaha.

Nech už sa rozhodnete pre jeden, alebo viac tepelných okruhov, je dôležité, aby teplota nášľapnej vrstvy podlahy neprekročila 27°C. Je to hraničná teplota, na ktorú sú podlahoviny mimo dlažieb konštruované. Aby sa zaistilo prekročenie, mal by byť nainštalovaný termostat.

 

Termostat na meranie teploty podláh

 

 

Čo je ešte dôležité vedieť?

< >Výška mazaniny betónovej alebo anhydritovej musí byť rovnaká. Pri betóne sa používa 55 mm a v prípade anhydridu 35 mm na najvyšší bod vykurovacieho vedenia, ak nie je stanovené inak.
 U podláh pre podlahové kúrenie rozlišujeme:

- Tepelný odpor m2K/W,
- Prestup tepla W/(m2K)
 Orientačné hodnoty tepelných odporov u podláha. Betónový náter - 0,010 m2K/W

 

b. Keramická dlažba - 0,010 m2K/W

c. PVC krytina - 0,020 m2K/W

d. Laminátové podlahy 7 mm - 0,050m2K/W

e. Laminátové podlahy 12 mm - 0,080 m2K/W

f. Vinylová podlaha zámková - 0,033 m2K/W+

g. Vinylová podlaha HDF - 0,090 m2K/W

h. Vinylová podlaha lepená - 0,015 m2K/W

i. Parkety 20 mm - 0,100 m2K/W

j. Koberec 6 mm - 0,100 m2K/W

k. Koberec 10 mm - 0,150 m2K/W

l. Dýhovaná podlaha – 0,049 – 0,082 m2K/W

m. Drevená podlaha trojvrstvová 12 mm - 0,106 m2K/W

n. Drevená podlaha dvojvrstvová - 0,090 m2K/W

o. Drevená podlaha masívna 18 - 22 mm - 0,118 – 0,200 m2K/W

p. Korková podlaha plávajúca 10 mm - 0,114 m2K/W

 

 

Rýchle zhrnutie

Nie pod každé podlahové kúrenie môžete použiť všetky druhy podláh. Oblúkom sa vyhnite bukovým dreveným podlahám a majte na pamäti, že je dôležité zvoliť podlahový materiál s vysokou tepelnou vodivosťou a zotrvačnosťou. Pokiaľ si nie ste istí, či vaša podlaha je vhodná pre podlahové kúrenie, pokojne nám napíšte, radi vám poradíme.

 
presmerovat_automaticky