Montáž podlahových líšt: S nami to zvládnete!

21. 12. 2016

Pravidlo číslo 1: Soklové lišty sa montujú iba na stenu

A prečo? Podlaha reaguje na zmeny vlhkosti a teploty, pracuje a rozpína sa. Preto sa necháva medzi podlahou a stenou medzera. A k zamaskovaniu práve tejto medzery sa používajú soklové lišty.

Veľmi rozšírené sú soklové lišty z plastu, napríklad Arbiton LM60 alebo LM70 Indo. Na výber existuje mnoho tvarov, upevňovacích systémov a odtieňov.

 

Montáž podlahových lišt

 

Ak chcete mať inštaláciu podlahových líšt rýchlo za sebou, vyskúšajte samolepiace profily. Sú veľmi obľúbené hlavne pre svoju dostupnú cenu a jednoduchú montáž. Častejšie sa ale používa upevnenie na rôzne klipy a úchyty. Tie umožňujú aj občasnú demontáž profilu a prípadné vloženie káblov. Kombináciu oboch druhov profilov predstavuje novinka v ponuke Arbiton Integra. Dvojdielny systém soklového profilu sa skladá z plastovej základne upevňovanej ku stene a krycieho profilu v plastovom alebo kovovom prevedení.

Montáž soklovej lišty so základňou

Montáž soklové lišty se základnou

Montáž soklové lišty se základnou

 

Montáž soklovej lišty na klipy

Montáž soklové lišty na klipy

Montáž soklové lišty na klipy

 

Ako na zakončenie a rohy?

Niektoré rady soklových líšt, ako napríklad Metal line, ponúka aj príslušenstvo – rohy vonkajšie a vnútorné, spojky a zakončenia. Všetko je tak perfektne zladené a jednotlivé diely do seba zapadajú. V prípade neštandardných rohov (iných než 90°) je možné (a nie príliš náročné) dosiahnuť vynikajúci výsledok aj zrezaním lišty do rohu a napojením profilov.

 

Podlahové lišty rohy a zakončení

 

Pokiaľ nie sú k soklovej lište dostupné tvarovky, môžete si ukončenie podlahových líšt vyrobiť. Pre rezanie líšt do rohov použite pokosovú pílu a ručnú pílu s jemnými zubami. Dajte pozor, nech pri rezaní dodržujete uhol 45°.

Celý návod na rezanie líšt si môžete pozrieť v našom videu:

 

Ako rezať podlahové lišty?

Jak řezat podlahové lišty

 

Pre lepenie soklových a prechodových líšt odporúčame overené lepidlo na podlahové lišty Den Braven Mamut.

 

Ako rezať vnútorný a vonkajší roh?

Skôr ako sa pustíte do rezania, všetko si poriadne premerajte. Počítajte taktiež s určitou hrúbkou lišty. Rohy režeme pokosovou pílou s jemnými zubami.

 

Jak řezat podlahové lišty

 

Lištu priložte kolmo k jednej z vnútorných stien pokosnice (rovnako ako by ste ju chceli priložiť ku stene) a zaistite jej tak, aby sa pri rezaní nepohybovala.

 

Jak řezat podlahové lišty

 

Režte pravý alebo ľavý uhol podľa toho, ktorý chcete získať. Ak máte pokosovú pílu, ktorá sa môže otáčať vo zvislej rovine vľavo alebo vpravo, položte lištu horizontálne dekoračnou stranou smerom hore.

Režte doľava alebo doprava v závislosti na uhle, ktorý chcete získať. Pokiaľ sa píla môže otáčať len vo vodorovnej rovine vľavo alebo vpravo, položte lištu kolmo a pevne ju upevnite, aby sa pri rezaní nepohybovala. Rovnako ako je to na fotke vpravo.

 

Řezání podlahové lišty 

 

Ako namontovať prechodovú lištu?

Prechodové lišty sa montujú podľa typu:

 • Skrutkovacia (na navŕtanie) - Skrutkovacie jednodielne prechodové lišty sa upevňujú vrutmi s hmoždinkami. Ich základnou nevýhodou (v porovnaní s pevnými spojmi) je viditeľnosť hlavičiek vrutov na povrchu lišty.
 • Narážacia - Vylepšenou verziou sú prechodové lišty narážacie, ktoré v sebe spájajú pevnosť spoja a pekný vzhľad. Upevňujú sa pomocou kovového tŕňa a hmoždinky. Tieto profily nemôžeme bohužiaľ použiť tam, kde nie je možné vŕtať do podkladu (podlahové kúrenie, nekvalitný betón a pod).
 • Samolepiaca - V posledných rokoch si (vďaka technickému pokroku v lepiacich materiáloch) získali obľubu tzv. samolepiace lišty k podlahám. Samolepiace lišty sa s úspechom využívajú nie len pri prechodových lištách, ale aj v prípade schodových hrán, a pod. Sú opatrené jedným alebo niekoľkými pásmi lepidla, ktoré je netoxické a neobsahuje rozpúšťadlá. Lepidlo zaručuje naozaj pevné spojenie s dokonale odmasteným povrchom.

Prednosťou tohto upevnenia je najmä rýchlosť a jednoduchosť aplikácie. Snáď jedinou nevýhodou je to, že samolepiacou lištou nie je možné upevniť podlahové diely pevne k podkladu, a nemôžu byť umiestnené medzi nestabilnými základmi, ako je prechod medzi dvoma kobercami alebo PVC krytinou a stenou.

 

 

Montáž skrutkovacej lišty

 1. Najprv lištu upravte na požadovanú dĺžku. Drobné nedostatky po reze odstráňte jemným pilníkom alebo šmirgľovým papierom na drievku.
 2. Na podlahe si označte smerový a osový stred diery podľa otvorov v lište.
 3. Vyvŕtajte v podlahe otvory pre hmoždinky. Na balení lišty je uvedené, aký priemer vrtáku je vhodné použiť, alebo sa riaďte podľa hmoždinky. Hĺbka vŕtania závisí na dĺžke hmoždinky. Ku nej pripočítajte 5 až 10 mm.
 4. Vyvŕtané otvory vyluxujte vysávačom.
 5. Do vyvŕtaných otvorov vložte hmoždinky.
 6. Priložte lištu a overte presnosť dier v podklade a lište.
 7. Priskrutkujte lištu.

 

Montáž narážacej lišty

 1. Najprv lištu upravte na požadovanou dĺžku. Drobné nedostatky po reze odstráňte jemným pilníkom alebo šmirgľovým papierom na drievku.
 2. Na podlahe si označte smerový a osový stred dier.
 3. Vyvŕtajte v podlahe otvory pre hmoždinky. Na balení lišty je uvedené, aký priemer vrtáku je vhodné použiť, alebo sa riaďte podľa hmoždinky. Hĺbka vŕtania závisí na dĺžke hmoždinky. Ku nej pripočítajte 5 až 10 mm.
 4. Vyvŕtané otvory vyluxujte vysávačom.
 5. Nasuňte kovové tŕne do drážky na spodnej strane lišty.
 6. Lištu s nasunutými tŕňmi v lište usaďte do predvŕtaných dier.
 7. Pomocou gumovej palice postupne narazte lištu k podkladu.

 

Montáž samolepiacej lišty

 1. Miesto, kam chcete lištu namontovať, poriadne odmastite a zbavte prachových nečistôt.
 2. Odlepte ochranný papier na spodnej strane profilu a postupne prikladajte lištu na podlahu alebo schod.
 3. Lištu jemne poklepeme gumovou palicou, aby lepidlo vytvorilo súvislý kontakt s podkladom.
 4. Pokiaľ chcete mať istotu spoja, pridajte pod lištu ešte lepidlo Mamut

 
presmerovat_automaticky