Podlaha ako nová? Môže to byť tá vaša!

25. 10. 2017

Podlaha je asi najviacej zaťažovanú častí vášho bývania, pretože drží všetko, vrátane vás samých, a to nehovoríme o deťoch a domácich miláčikoch. Niet teda divu, že sa ľahko opotrebuje. Nemusíte sa však rúcať a kupovať nový byt, keď sa podlaha prešliape, stačí si ju vziať do parády a zrekonštruovať ju.

 

Vyrovnanie podlahy s vodováhou

 

Ako sa zbaviť starej podlahy?

Prvý krok pre podlahu ako novú je odstrániť tú starú. Ťažko môžete podlahu vyrovnať, keď ju máte pokrytú. No áno, to sa ľahko povie, ale ako to urobiť? Záleží veľmi na druhu, univerzálna rada neexistuje.

  • KOBEREC - záleží na tom, či ste k jeho uchytenie použili lepidlo, alebo nie. Ak nie, nie je problém. Starý koberec skrátka zmotáme a máte postarané. S lepidlom už to bude horšie, avšak rozhodne nie nemožné. Platí na neho teplo, takže stačí ho len zahriať a zoškrabať.
  • LINOLEUM - ani odstránenie linolea nie je nijako zvlášť náročné. Je potrebné najprv ho rozdeliť na kusy maximálne 20x20 cm napr. odlamovacím nožíkom, a potom tieto kusy vytrhať. Keby to nešlo, stačí ho zahriať treba teplovzdušnou pištoľou. Lepidlá sa zbavíte rovnakým spôsobom ako u koberca. Ak je linoleum upevnené ešte klincami, nezabudnite ich vytiahnuť, aby ste sa zbytočne nestrhali.
  • DREVO - dosková či parketová podlaha má svoje špecifické pravidlá. Nie vždy sa totiž oplatí ju úplne vymeniť, občas je lepšie ju len zbrúsiť. Závisí to od rozsahu poškodenia a druhu dreva. Niekedy tiež stačí vymeniť niektoré časti a ostatné ošetriť. Vždy sa však oplatí čo najväčšiu časť podlahy zachovať. Dôvod k úplnej výmene býva najčastejšie nejaký parazit.
  • DLAŽBA - dlaždice je možné prekryť novými, ale má to svoje riziká. Vzniká tak totiž menej stabilné podložia a dlaždičky majú tendenciu praskať. Keď už ich ale chcete odstrániť, nie je to tak zložité. Rozbite ich napr. kladivom. Rozbité kúsky vyhádžte, na to môžete použiť klasickú lopatu, a tiež sa zbavte zvyškov malty. Na to je najlepšie dláto s kladivom, s ktorými pracujete ako sochári, skrátka priložíte dlátko ku zvyšku, ktorý chcete odstrániť, a buchnite do neho. Takto pokračujte, pokiaľ nebude podlaha čistá.

 

Kladenie dlažby

 

Odstraňovačka- veľký pomocník

To by nebolo 21. storočia, aby nemalo aj na takú prácu nejakú technickú vymoženosť. Keď sa vám do práce nechce ručne, môžete si zaobstarať odstraňovačku. Je to strojček podobný kosačke na trávu. Vpredu má škrabku a vy len prejdete celú podlahu. S jej pomocou odstránite:

  • linoleum
  • korok
  • parkety
  • koberec
  • PVC
  • dlaždice

Okrem toho, že vám odstraňovačka ušetrí prácu a energiu, je navyše šetrná k pôvodnému podkladu.

vyrovnanie podlahy

Nerovnosti podkladu vašej podlahy sú častou príčinou poškodenia povrchovej krytiny. Najznámejšími príkladmi sú vŕzganie parkiet či praskanie dlaždičiek. Lenže ako porovnať podlahu svojpomocne? Nie je to tak zložité, ako by ste mohli čakať. Dnes sa používajú najčastejšie tieto metódy:

  1. Vyrovnanie podlahy nivelačnou hmotou - časovo náročná, ale inak celkom pohodlná metóda, ako vyrovnať akýkoľvek typ podlahy. Po odstránení starého povrchu je potrebné ho starostlivo vyčistiť. Nesmie na ňom byť prach, väčšie mechanické poškodenie, mastnota ani vlhkosť. Takto pripravený povrch je najprv potrebné ošetriť penetráciou, čím znížime absorpcia daného povrchu, aby sa nám nivelačné hmota nevsakovala. Penetráciu zvoľte podľa typu povrchu. Potom už stačí len aplikovať samotnú nivelačné hmotu, ktorú po namiešaní jednoducho rozlejete po podlahe a vyrovnáte zubovou stierkou, ak je to potrebné, a odvzdušniť odvzdušňovacím valcom.
  2. Vyrovnanie podlahy suchou cestou - k tomu slúži špeciálne podsypy, ktoré sa taktiež aplikujú na očistenú podlahu. Kladiete si v rovnomerných odstupoch drevenej trámiky rovnakej výšky, priestor medzi nimi vysypete podsypom a prejdením dosky po trámikoch ho vyrovnáte.

 




presmerovat_automaticky