Ako sa postarať o umelý trávnik?

23. 4. 2018

Umelý trávnik je veľmi výhodný povrch. Nepotrebuje zďaleka toľko starostlivosti ako trávnik živý a vyzerá stále rovnako dobre. Ak sa o neho teda správne staráte. Jeho údržba ale našťastie nie je príliš zložitá. Dôležitá je dôslednosť a pravidelnosť, jedine tak dosiahnete maximálnu životnosť a udržanie tých správnych vlastností vášho umelého trávnatého povrchu.

Údržba umelého trávnika krok za krokom

Nezáleží príliš na tom, aký trávnikový koberec máte. Dôležité je, na ako veľkej ploche. Ak máte kúsok na záhrade, terase alebo balkóne, bude vyžadovať mierne odlišnú starostlivosť než umelý trávnik na futbalovom ihrisku.

Umelý trávnik

1.) Odstránenie hrubých nečistôt

Všetky záležitosti, ktoré nám na umelý trávnik privial vietor, nanosili vtáky, hodili cez plot susedia, doniesol tajfún a dajú sa zobrať, odfúknuť, vysať či zamiesť, je potreba jedným zo spomínaných spôsobov odstrániť. Skrátka nesmie sa vám tam nič váľať. Najviac budete zrejme bojovať s popadaným lístím alebo kvety stromov, to sa nedá nič robiť.

Ako už bolo povedané, môžete použiť fukár, ktorým nežiaduce predmety odfúkate mimo koberec, alebo môžete použiť výkonný vysávač. Poslednou možnosťou je ľudská sila. Tú budete musieť použiť každopádne, ak vám umelým trávnikom prerastá burina alebo mach. Na to žiadny mechanický výtvor nie je, takže nezostáva než zaklenúť a starostlivo vydlabávať a vytrhávať. Hoci ...

Jedna možnosť by tu bola a tú odporúčame využiť najmä u veľkých plôch. Jedná sa o chemický postrek. Je tu však veľké riziko, že ho vietor zaveje aj tam, kam nechceme. Preto ho využívajte naozaj len v prípade nutnosti a najlepšie len tam, kde nemáte v okolí porast, o ktorý by ste nechceli prísť. A pre postrek si nevyberajte veterné dni.

Umelý trávnik

2.) Čistenie umelého trávnika kefou a zásyp

Na vyčesávanie umelých trávnikov nepoužívajte nič iné, než náčinie na to určené, tzn. špeciálnu kefku. Ak by ste vzali akúkoľvek inú, mohlo by sa stať, že vám bude okrem nečistôt odstraňovať aj vlákna z koberca, čo naozaj nechceme. Ďalšou dôležitou funkciou takéto kefky je narovnanie vlákien a rovnomerné rozptýlenie zásypu, ten je vhodné kontrolovať a dopĺňať. To pôsobí ako zbytočnosť, ale efekt to má podobný, ako keď si učešete vlasy. Trošku sa prevzdušní, zmení polohu a nie sú toľko zaťažované.

Zásyp na seba tiež berie časť záťaže celého trávnatého koberca. Preto dbajte na jeho výber. Raz za rok by ste mali umelý trávnik nechať vyčistiť špecializovanou firmou. U športovísk samozrejme častejšie.

Umelý trávnik

Ďalšie tipy

  • OPLOTENIE - je najideálnejší a najjednoduchší spôsob prevencie proti zanášaniu trávnika smetím. Väčšina predmetov unášaných vetrom by sa o plot mala zaraziť. Ale samozrejme to nie je stopercentné.
  • SPRÁVNE UMIESTNENIE - umelý trávnik by mal byť na nejakom slnečnom mieste. Keď totiž zaprší, veľmi ťažko sa z neho odparuje voda. A ešte horšie, ak je trávnik v tieni. Keď inú možnosť nemáte, môžete si pomôcť opäť modernou technikou, a to buď sacím zariadením, alebo naopak môžete vodu vyháňať vyfukovačom.
  • ZAMETANIE - zametať samozrejme môžete, ale jedine a len vo chvíli, keď je trávnik úplne suchý. Inak by sa vám totiž mohlo stať, že by sa v zásypu urobili hrudky a chuchvalce, ktorých by ste sa potom ťažko zbavovali. Navyše by ste nečistoty len zamiešali do zmesi a nič z toho.
  • STROJE - či už nejaké zametacie, alebo s plošnou kefou, či sypacou. Všetci títo pomocníci nám môžu byť veľmi užitoční, ak sa potrebujeme postarať o väčšiu plochu. Potom už je však na zváženie, či sa nám oplatí do takéhoto prístroja investovať, alebo je výhodnejšie si raz za čas pozvať profesionálnu firmu, ktorá technikou nielen disponuje, ale s istotou s ňou vie zaobchádzať.

Poďme si to teda zhrnúť. Čistenie umelých trávnikov vykonávame výhradne za sucha, náradím na to určeným a raz ročne (u športovísk častejšie) ho necháme upratať firmou.
presmerovat_automaticky