Ako udržiavať a čistiť podlahu?

25. 11. 2016

Keď si obstaráte novú podlahu, vždy sa uistite, že máte správne čistiace a ochranné prostriedky. Vďaka nevhodnej starostlivosti môžete skrátiť jej životnosť až o niekoľko rokov. Prečítajte si naše rady na udržiavanie a čistenie podláh vrátane tipov, ktoré čistiace prostriedky sú tie najlepšie.

 

Každá podlaha vyžaduje inú starostlivosť

Na to nezabudnite. Ku každému typu podlahy musíme pristupovať individuálne. Odlišné materiály vyžadujú iné prípravky, mopy i frekvenciu čistenia. Kým sa ale pustíme do tipov, ako a čím vytierať podlahu, je potrebné rozlíšiť čistenie a udržiavanie. Čistením podlahy sa rozumie odstraňovanie škvŕn a nečistôt, zatiaľ čo udržiavaním podlahy je myslená pravidelná starostlivosť o ňu.

 

 

Drevenú a plávajúcu podlahu pravidelne voskujte

Ak máte drevenú podlahu, možno ste sa stretli s tým, že aj po vytretí nebola podlaha perfektne čistá a nablýskaná. S najväčšou pravdepodobnosťou za to môže mop. Na čistenie drevenej podlahy odporúčame plochý mop s návlekom z mikrovlákna. Ten nezanecháva žiadne fľaky a nepúšťa nite. Po každom použití ho prepláchnite v teplej vode a raz za čas vyperte (trebárs v práčke).

Dajte si pozor, nech mop nie je pri vytieraní príliš mokrý. Drevená a plávajúca podlaha by sa mala vytierať skoro na sucho. Poriadne teda žmýkajte. Pri zvažovaní, čím a ako vytierať plávajúcu podlahu, nezabudnite používať špeciálne prípravky na drevené podlahy. Týmto spôsobom sa vyhnete jej nechcenému napúčaniu. Inak môžete povrch podlahy poškodiť.

 

Dřevěná podlaha

 

Pri vinylovej podlahe je menej vždy viac

Pýtate sa, ako často a čím vytierať vinylovú podlahu? Možno budete prekvapení, ale v prípade vinylovej podlahy stačí naozaj veľmi málo. Pokiaľ je povrch bez fľakov, stačí ju iba povysávať alebo utrieť vlhkou handrou. Čistiaci prípravok vôbec nemusíte použiť. Ak je podlaha špinavá a ani čistá voda už nepomôže, siahnite po čistiacom prípravku na vinylovú alebo PVC podlahu.

A teraz niečo k údržbe. Vinylovú podlahu ošetrujte špeciálným prípravkom približne raz za mesiac. A to vždy až po jej vyčistení! Inak sa môže stať, že nečistoty zafixujete na podlahe, a to určite nechcete.

 

Vinylové podlahy

 

Na korkovú podlahu len jemný čistič

Starostlivosť o korkovú podlahu nie je zložitá, ale rovnako ako ostatné typy podláh vyžaduje pravidelnosť. V prvom rade zametajte, najlepšie denne. Zbavíte sa tak nečistôt a zamedzíte vytváraniu usadenín. Raz za čas podlahu vytrite, ale pozor, len poriadne vyžmýkaným mopom! Korkovú podlahu nenechávajte dlho vlhkú.

Kľudne po zmývaní odstráňte prebytočnú vlhkosť suchou handrou. Na vytieranie korkovej podlahy nepoužívajte žiadne agresívne čističe, len špeciálne prípravky.

 

Korkové podlahy

 

PVC podlahu a linoleum umyjete aj vodou

Obe tieto podlahy sú si na prvý pohľad naozaj veľmi podobné, každá má ale iné zloženie. PVC podlaha je z umelého materiálu, zatiaľ čo linoleum z prírodného. Napriek tomu je starostlivosť o tieto typy podláh veľmi podobná a veľmi jednoduchá.

Linoleum i PVC podlahu umývajte vlažnou vodou bez agresívnych prípravkov. Na čistenie podlah používajte len šetrné čistiace prostriedky určené na tento druh podlahy. Pokiaľ sa nejedná o žiadne väčšie znečistenie, kľudne len čistou vodou namiešanou s trochou octu, a to približne za jeden uzatvárací vrchnák fľaše.

Obdobne ako ďalšie podlahy sú aj tieto náchylné na vodu a vlhkosť, preto vytierajte vždy do sucha.

 

PVC podlahy

 

Na mramor iba plochý mop s mikrovláknom!

Ako vyčistiť mramorovú podlahu? Veľmi opatrne! Mramorové podlahy sú jedny z najcitlivejších. Vytierajte teda výhradne plochým mopom z mikrovlákna a používajte prípravky odporúčané výrobcom alebo predajcom. Mramorová podlaha je veľmi citlivá na poškrabanie a zničenie. Nepoužívajte žiadnu Jar, mydlá a ďalšie prípravky, ktoré nie sú určené výhradne na tento typ podlahy.

 

Na čo si pri čistení dať pozor?

Dávajte si pozor hlavne na to, či máte vhodný čistič. Najvhodnejší je špeciálny čistiaci prípravok na daný typ podlahy. Pokiaľ ho nemáte, umývajte podlahu radšej len čistou vodou s octom.

Veľmi dôležité je tiež náradie. Ako sme už písali, mramorová alebo drevená podlaha by sa mala vytierať výhradne plochým mopom s mikrovláknami. Používajte kvalitný žmýkací koš i mop. Uvidíte, že sa to vyplatí.

Pokiaľ si na čistenie plávajúcej podlahy prípadne iných typov podláh) netrúfate, pozvite si špecialistu. Všetko zaobstará a zariadi namiesto vás, no a vy máte istotu, že je podlaha v správnych rukách. To isté platí pri veľkom znečistení. V takomto prípade pomôže len hĺbkové, chemické čistenie podláh.
presmerovat_automaticky