Ako vybrať podlahu pre malé deti

8. 11. 2017

Dnešná doba nám dáva nespočetné množstvo možností. Môžete to vnímať ako výhodu, že máte z čoho vyberať, alebo naopak nevýhodu, pretože sa prestávate v tak širokej škále orientovať. Obzvlášť pre naše deti chceme vždy len to najlepšie, je to predsa ľudská prirodzenosť. Potom však stojíme pred otázkou, čo im šupnúť pod nožičky do izbičky. A teraz babo raď! A ak žiadnu práve nemáte po ruke, skúste to s naším článkom.

 

Čo musí podlaha vydržať?

Táto podlaha bude zrejme najviac zaťažovaná z celého bytu, pripravte sa na to. Aj keď sú vaši potomkovia zlatíčka na pohľadanie, sú to stále deti, a tie dokážu dať poriadne zabrať nielen vám, ale aj vašej podlahovej krytine. Preto by podlaha do detskej izby mala zniesť:

  • ZÁŤAŽ - ako takú. Nielen, že na nej bude stáť hromada nábytku a hračiek, deti majú vo zvyku dupať, skákať a vyvádzať iné hlúposti, takže by po prvej hre nemala začať praskať alebo vám urobiť niečo podobne nepekného.
  • ZNEČISTENIE - vzhľadom na to, že sa môže veľmi ľahko stať, že detičky rozlejú pitie, pošliapu do zeme desiatu alebo voskovky, pokreslia zem alebo ako ešte mrňatá ju počúrajú oplatí sa vám taká podlaha, ktorú ľahko očistíte.

 

Koberec pre deti

 

Čo požadovať po podlahe pre deti?

Mať svoje nároky rozhodne nie je nič zlé. Chceme deťom predsa pripraviť ideálne podmienky na hranie i odpočinok, spinkanie, šaškovanie a také tie detské veci. Takže, aké vlastnosti by teda podlaha pre deti mala mať?

  • BEZPEČNOSŤ - to predovšetkým. Nemali by z nej trčať triesky a hlavne by nemala kĺzať, pretože detičky často behajú bosí či v ponožtičkách a práve ponožky majú tendenciu kĺzať a tvoriť našim najmenším hrčky na šiškách. A to potom prídu slzičky ...
  • TEPLOTA - čo deti robia najčastejšie pri hrách? Áno, váľa sa po zemi. Aby sa nám pritom nenachladili, nesmie byť podlaha v izbičke studená, čo sa vo väčších či starších domoch zariaďuje ťažko. V takom prípade sa napred zamyslite nad dobrou izoláciou, a až potom riešte podlahovú krytinu.
  • ODOLNOSŤ - to už sme si uvádzali, ale neškodí si to zopakovať.
  • VZHĽAD - ten je pre deti kľúčový. Akonáhle sa im niekde nepáči, tak tam jednoducho nebudú, takže na to pozor. Hlavnú úlohu hrá farba. Vybrať správnu farbu podlahy do detskej izby je naozaj veda a bolo by to na oveľa dlhšie rozprávanie, ale rozhodne sa neodporúča žltá, ktorá má údajne tendenciu deti rozplakať.

 

Koberec pre deti

 

Akú podlahu teda vybrať?

Už vieme, čo po nej máme chcieť, teraz už nezostáva nič iné, než sa pozrieť, aké podlahové krytiny naše požiadavky spĺňajú.

  • KOBEREC - je väčšinou prvá podlahová krytina, ktorá vás v súvislosti s podlahou pre deti napadne. Aby tiež nie, spĺňa totiž v podstate všetky naše požiadavky! Koberec nešmýka, detičky na ňom môžu behať bez papučiek, nenachladí sa, dobre sa na ňom hrá a páči sa, pretože motívovou detských kobercov už sú dnes mračná. Medzi tie najobľúbenejšie patria treba preslávené koberca s cestou. Kto z nás by takýto nechcel? Horšie sa však čistí a kvôli prachu sa musí vysávať.
  • LINOLEUM - môže byť riešenie napr. pre alergikov či astmatikov, nedrží sa na ňom prach. Navyše sa veľmi dobre upratuje! Takáto PVC či vinylová podlaha tiež nechladí a ešte sa dá veľmi dobre kombinovať s kusovými kobercami. A pošmyknutia na takej podlahe nie je príliš pravdepodobné.
  • KUSOVÝ KOBEREC - to sú také tie menšie koberčeky, veľmi často s nejakým jedným väčším obrázkom. Dajú sa položiť k postieľke alebo do nejakého kútika na hranie, skrátka ako sa vám hodí. Výhodou je, že sa hodí v podstate k akémukoľvek druhu podlahy. A ešte sa z nich dá urobiť aj tapisérie, stačí ho prišpendliť na stenu a vaše dieťatko má razom mäkučký obraz!

Tak vyrazte vybavovať a neignorujte priania svojich detí, predsa len to budú ony, kto v izbičke budú tráviť väčšinu času.

 

 
presmerovat_automaticky