Ako vybrať tu správnu podlahu

11. 9. 2013
Podlaha nie je interiérový doplnok, ktorý sa kedykoľvek vymeniť za iný. Jej výber preto nemôže byť náhodný. Ak má byť podlaha naozaj funkčná a vydržať dlhú dobu, je nutné zvoliť materiál zodpovedajúci nárokom danej miestnosti a tiež nášmu životnému štýlu. Iná podlahová krytina sa hodí do kúpeľne, kde bude vystavená vlhku, iná do bytu s domácimi miláčikmi alebo napr. pre alergikov. V detskej izbe rodičia určite ocenia podlahu, ktorá je teplá, deťom sa na nej príjemne sedí a hrá a ktorá bude zároveň odolná. Dôležité je pravidelné čistením a údržbou podlahy s použitím vhodných čistiacich prostriedkov.

 

Podlaha podľa materiálu a jeho vlastností

Každý materiál je iný. Pri výbere je preto dôležité zvážiť jeho odolnosť proti poškodeniu, zvukové i termoizolačné schopnosti, komfort pri chôdzi a tiež nároky na údržbu, možnosť opráv a korekciou apod. Dôležitú úlohu hrá aj obstarávacia cena, ktorá u prírodných materiálov ako drevo a kameň mnohých odradí a radšej dajú prednosť lacnejším materiálom syntetickým. Tie sú vďaka moderným technológiám a postupom mnohokrát na pohľad na nerozoznanie od tých prírodných. Do úvahy treba brať aj rôzne nároky na prípravu podkladu a spôsob i rýchlosť inštalácie podlahy.

Drevená podlaha

Drevo je krásny a nadčasový prírodný materiál charakteristickej štruktúry a vône, vynikajúce dlhou životnosťou. Oproti iným podlahovým krytinám je však náročnejšie na údržbu. Odporúčame pravidelne používať špeciálne čistiace prostriedky na drevo, podľa potreby aj rozjasňovač alebo kompletné oživenie podlahy ošetrujúcim olejom či voskom. Drevo je tiež mäkšie a náchylnejšie k poškodeniu, preto volíme povrchovú úpravu lakom alebo olejom.

V prípade poškodenia je možné drevenú podlahu opraviť pomocou špeciálnych opravných prostriedkov ako sú opravné vosky, tmely, moriace a plne krycie fixky, tinktúry, štruktúrovacie ceruzky, retušovacie farby, opravné a vrchné laky a pod. Podlahu môžeme nechať mnohokrát zbrúsiť a prelakovať alebo pretmeliť. Tým niekoľkonásobne predĺžime jej životnosť. Vďaka minimálnemu usadzovaniu prachu je vhodná pre alergikov.


Lakovaná drevená podlaha má na povrchu hladkú vrstvu, drevo je pod ňou. Zvoliť môžeme medzi lakom s lesklým, polomatným alebo matným povrchom. Lakovanie je najpoužívanejší povrchovou úpravou drevených podláh.

Olejovaná drevená podlaha vyzerá prirodzenejšie, má jemný zamatový vzhľad a lepšie tak vynikne krása a štruktúra dreva.

Drevená podlaha má nekonečné množstvo variantov. Môžeme ju deliť podľa druhu použitej dreviny (od bežných ako je Dub, Buk, Orech a Čerešňa, cez dreviny Merbau, Jatoba, Doussie po naozaj exotické dreviny ako napríklad Ziricote, Purpleheart, Jarrah alebo africký padauk). Podľa formy materiálu (napr. masívne, vrstvené, dyhované), spôsobu prevedenia (dosky, parkety, kazety, vlysy) a tiež spôsobu inštalácie (lepenie, pribitie, plávajúce)

Laminátová podlaha

 
Vyniká nízkou cenou a takmer ľubovoľným vzhľadom povrchu. Nevýhodou laminátu je, že je studený a tvrdý, nie je veľmi odolný proti odreniu, pri chôdzi hlučnejší (odporúčame podložiť zvukovoizolačné podložkou) a tiež šmykľavý. Povrchovú vrstvu laminátové podlahy tvorí papier s farebným vzorom alebo fotografií. Ten je napustený živicou a nalaminovaná na nosnú drevovláknitú dosku. Väčšina laminátových podláh sa pokladá ako tzv. Plávajúca podlaha pomocou zámkových spojov. Medzery pri stene sa zakrývajú pomocou podlahovej lišty v rovnakom dekore. Laminátová podlaha s nízkou odolnosťou proti oderu vám ťažko urobí radosť. Pri výbere sa preto zamerajte na kvalitu laminátu a miesto priameho laminátu (DPL) voľte radšej oveľa odolnejšie trojvrstvový vysokotlakový laminát (HLP).

Podlaha z PVC
 

Podlaha z PVC (nesprávne označované linoleum) je veľmi často používaným materiálom vďaka nízkej cene. Skladá sa z vrchnej odolnej vrstvy PVC aspoň 0,25 mm hrúbky a nosné mäkké podložky z PVC peny. Je mäkká a relatívne odolná. Oproti laminátovým plávajúcim podlahám, je PVC podlaha výrazne teplejšie a nie tak hlučná pri chôdzi (ocenia najmä susedia pod vami v panelákových bytoch alebo majitelia domácich maznáčikov). Z hľadiska údržby sú PVC podlahy praktické a nenáročné. Ponúka sa v roliach o šírke - 2 m, 3 m, 4 m, 5 m. To umožňuje jednoduchú pokládku bez nastavovania. Akékoľvek nastavenie PVC v miestnosti je najrizikovejšie miesto na podlahe. Vyrába sa v rôznych dekoroch vrátane dokonalej imitácie dlažby, dreva a ďalších prírodných materiálov.

Vinylová podlaha

Vinyl je viacvrstvové tvrdené PVC. Oproti klasickému PVC je vinyl tvrdý, neohybný a veľmi odolný proti opotrebovaniu a poškodeniu. Kvalitné vinylové podlahy sú navyše chránené PUR ochrannou vrstvou, ktorá zabraňuje zašpineniu a uľahčuje údržbu. Ponúkajú sa lamely veľkosti cca 120x18 cm k voľnej pokládke pomocou zámkových spojov alebo podlahové dielce v rôznych rozmeroch určenej na celoplošné prilepenie k podkladu. Vinylová podlaha je vhodná do všetkých bytových miestností vrátane kúpeľní, do domácností alergikov a všade tam, kde sú vaši domáci miláčikovia. Odpružené jadro dodáva vinylovým podlahám pohodlnosť a príjemný pocit pri chôdzi, napr. vinylová podlaha Wineo, Contesse a Tajima.

Linoleum

Prírodný materiál z ľanového oleja, drevitej múčky, živice a ďalších prírodných surovín. Niekedy býva zamieňaný s PVC. Ponúka sa vo veľkom množstve farebných kombinácií, je odolné, trvanlivé a antialergické. Dnešné produkty majú oveľa väčšiu farebnosť a môžu mať aj štruktúru. Patrí sem artoleum a Marmoleum, dnes najžiadanejšie značka linolea. Údržba v priebehu roka bežnými prostriedkami, 1x ročne sa odporúča použiť špeciálny prípravok pre obnovu jeho pôvodného vzhľadu.

Korková podlaha

Prírodný materiál, ktorý sa používa aj ako tepelná a zvuková izolácia. Korok si obľúbite pre jeho pružnosť a mäkký teplý povrch. Udržuje sa špeciálnymi prostriedkami podľa povrchovej úpravy - na lakované alebo olejované korkové podlahy. Pokladá sa buď voľne v lamelách 91x30 cm s povrchovou úpravou alebo sa na povrch lepia v dlaždiciach vo veľkostiach 30x30, 60x30 a 57x57 cm. Tie sú bez bez konečnej povrchovej úpravy, po pokládke je nutné podlahu z korkových dlaždíc ošetriť lakom, tvrdým voskovým olejom popr. farebným transparentným voskom. Korok nie je toľko odolný, v žiadnom prípade nesmie povrch korkových dlaždíc zostať neupravený! Prebrúsením a novým náterom obnovíte počas rokov jeho štruktúru a predĺžite životnosť.

Dlažba
 

Delí sa na keramickú ( črep a vrchnú glazovanú vrstvu) a zliatou (zvyčajne neglazovanú). Podlaha z keramických dlaždíc je odolná, veľmi ľahko sa udržuje, ale je studená. Svoje využitie nájde v mokrých priestoroch. V obytných miestnostiach sa vzhľadom k tomu, že je veľmi studená na dotyk, odporúča zakryť kobercami. Slinutá dlažba je keramický materiál zložený zo živca a ílu, ktorý je tvrdší, odolnejší, celoprobarvený, takmer bez pórov a má asi desaťkrát nižšia nasiakavosť ako bežné glazované obklady. Vhodná podlaha na balkóny, zádverie a podobné priestory. Pri výbere dlažby sa zaujímajte o sklznosť materiálu.

Koberec

Veľmi príjemná podlahovina, ktorá tepelne aj zvukovo izoluje. Koberec môžeme ako kusový položiť na iné typy podláh, celoplošne nalepiť priamo na podklad a alebo použiť kobercové štvorcoch 50x50 cm s bitúmenovou podložkou, ktoré sa nemusia trvalo lepiť k podkladu. Pokladajú sa buď na obojstrannú lepiacu pásku alebo do fixácie. To oceníte v okamihu poškodenia koberce - stačí vymeniť jeden štvorec a máte opravené. Výhodou kobercových štvorcov je variabilita, možnosť kombinácie farieb alebo pokládka do geometrických vzorov, napr. šachovnice. Kobercové štvorce sú ťažké, veľmi dobre leží a nevlnia sa. Majú výbornú pružnosť a rozmerovú stálosť. Kobercové štvorce sú z kvalitného polyamidu (PA). Kusové a celoplošné koberce sú najčastejšie zo syntetických materiálov, drahšie a náročnejšie na údržbu sú koberce vlnené. Treba ho dôkladne a často čistiť (suchým alebo mokrým procesom) kvôli nečistotám, ktoré sa v koberci hromadia. Koberce všeobecne nie sú vhodné pre alergikov.


Potrebujete poradiť?
Pokiaľ si nebudete s výberom najvhodnejšej podlahové krytiny istí, kontaktujte nás. Poradíme vám alebo odporučíme podlahu, ktorá pre vás bude najvhodnejší.

 

Odkazy

Drevené podlahy
Podlahy z PVC
Vinylové podlahy
Koberce


 
presmerovat_automaticky