Druhy kobercov a ich triedenie

30. 10. 2023

Všívané koberce

Všívané koberce sú dnes veľmi obľúbené a tvoria asi 95 % všetkých kobercov na trhu. Sú obľúbené preto, že sú pohodlné a robustné. Ako sa vyrábajú? Niekoľkými priadzami sa prekonáva otvor v podložke, aby sa vytvorili slučky. Potom sa tieto slučky strihajú a odhalia sa priadza, čo robí koberec mäkkým. Na výrobu koberca sa používa ešte druhá podložka, ktorá drží strihané slučky na mieste. Tento spôsob výroby umožňuje výrobcovi rýchlo tvoriť kvalitné koberce v mnohých štýloch a vzoroch.

 

Strihané koberce - Cut Pile

 

Strihané koberce, tiež zvané Cut Pile, sa vyrábajú tak, že sa slučky vlákien strihajú, preto názov "Cut pile". Sú to koberce s vzpriameným vlasom, ktoré vyzerajú krásne a dodávajú prostrediu formálnejší vzhľad. Sú veľmi odolné a hlavný rozdiel medzi rôznymi typmi strihaných kobercov je v ich vzhľade a pocite z nich pod nohami. Päť najbežnejších typov strihaných kobercov sú Saxony, Frissé, štruktúrované Saxony, Twist a Velur.

 

Koberce Frissé

Frieze - koberce sú neformálne, ale veľmi trvanlivé. Majú "kučeravý" textúrovaný povrch, ktorý skrýva špinu. Sú ideálne pre rodiny s deťmi a domácimi miláčikmi, pretože ich vlákna skrývajú nečistoty a sú veľmi odolné. Môžu byť skvelou voľbou pre chodbu alebo predsieň. Ich dlhé vlákna sú skrútené a zauzlávané, čo im dáva neregulárny zvlnený vzhľad. Tento veľmi trvanlivý štýl koberca skrýva špinu a opotrebenie, takže je vhodný aj pre miesta s vysokou návštevnosťou a pre komerčné priestory.

 

Koberce Saxony

Saxony -  koberce sú obľúbené kvôli svojmu luxusnému vzhľadu a mäkkému, plyšovému pocitu, ktorý vytvára hlboký vlas. Ich hustota a mäkkosť sú ideálne pre moderné aj tradičné interiéry. Pretože sú také mäkké, dávajú pocit, ako by ste chodili po plyši. Sú dobré do spální, pretože na nich zostávajú stopy po chôdzi a vysávaní. Vlákna kobercov Saxony sú rovné a smerujú rovnakým smerom, takže sa farba koberca mení, keď sa po nich chodí. Saxóny koberca sa často porovnávajú s velúrovými kobercami, pretože sú podobne luxusné. Pri výrobe týchto kobercov sa vlákna pevne skrúca, rozrežú na dĺžku a potom sa použije teplo, aby sa udržala ich štruktúra. Saxóny koberce majú jednotnú farbu, ktorá skvele doplní akýkoľvek nábytok a dekorácie, takže sú ideálne pre ľudí, ktorí radi menia vzhľad svojho interiéru.

 

 

Velurové koberce

Velur: Ak chcete luxusný a pohodlný koberec pod nohami, voľbou číslo jedna sú zamatové, tiež zvané velúrové alebo plyšové koberce. Tieto koberce sú vyrobené tradičnými metódami, ale so súčasným spôsobom strihu, ktorý je krátky a hustý. Týmto sa dosahuje jemný a súčasne pevný pocit pri chôdzi po nich naboso. Krátke vlákno a jemné priadze z nich robia ideálne koberce pre miestnosti, kde sa nechodí veľa, ako sú hosťovské izby alebo reprezentatívne miestnosti. Priadza je tak strihaná, aby sa jej konce spájali dohromady, čo vylepšuje vzhľad koberca.

Velúrové koberce majú ale jednu nevýhodu: rýchlo sa na nich prejavujú stopy z chôdze, vysávania alebo posunutia nábytku. Často tiež mávajú rôzne „farebné“ pruhy, ktoré sa nedajú hneď rozčesať ani vyrovnať vysávačom. Tieto pruhy však nie sú výrobnou chybou, ale sú spôsobené spôsobom skladovania koberca. Postupom času sa tieto pruhy zrovnajú a zmiznú. Velúrové koberce sú inak veľmi príjemné na dotyk a ľahko sa udržujú. Ich vlákna sa však najprv musia stabilizovať, čo sa deje bežným používaním a chôdzou po nich.

 

 

Koberce Twist

Twist koberce sú veľmi obľúbené pre domácnosť, pretože sú odolné a ľahko sa čistia. Sú skvelé pre miesta, kde potrebujete koberec, ktorý dlho vydrží a vyzerá skvele. Počas výroby sú vlákna Twist koberce pevne stočené dohromady, čo im dáva špeciálnu textúru a rustikálny vzhľad. Vďaka tomu pôsobí koberec čistejšie, pretože schováva prach medzi čistením. Silné stočenie vlákien tiež zaisťuje, že koberec je odolný, pretože vlákna držia pevne pohromade. Twist koberce sú preto často vhodné pre miesta doma s vysokou prevádzkou, ako je obývacia izba alebo schodisko.

 

 

Koberce Shaggy

Shaggy je typ koberca, ktorý kombinuje ostrihané vlasy a neporušené slučky. Tento dizajn sa používa na vytvorenie tvarovaného vzhľadu alebo zložitých vzorov. Koberce s ostrihanými vlasmi si dobre pamätajú svoj tvar, ale nie sú tak odolné ako koberce s neporušenými slučkami. V minulosti, hlavne v 60. a 70. rokoch, boli tieto koberce veľmi luxusné a symbolizovali spoločenský status. Teraz sa zdá, že sa tento trend znova vracia. Shaggy koberce sú husté a výrazné, ale možno trochu náročnejšie na údržbu ako iné typy kobercov. Ich plocha z huňatých vlákien vyzerá dobre a cíti sa na nej príjemne. Hlavnou nevýhodou týchto kobercov je, že vyžadujú viac údržby a čistenia ako obvyklé podlahové krytiny.

 


 

Slučkové koberce - Loop Pile

 

Slučkové koberce sa vyrábajú z nerezaných slučiek, ktoré sa tvoria na tkacom stroji. Stroj môže nastaviť rôzne výšky slučiek pre rôzne vzory, čo kobercu dodáva zaujímavý vzhľad. Koberce môžu mať rôzne farby, ktoré vzniknú zmiešaním rôznych farebných vlákien. Táto metóda výroby umožňuje veľkú variabilitu slučkových kobercov. Slučkový koberec je odolný a má dobré vlastnosti, preto je vhodný pre priestory s vysokou návštevnosťou. Hodí sa napríklad na schodisko, do chodieb, kancelárií, herní, kín, divadiel alebo izieb pre hostí. Sú obľúbené, pretože vydržia veľkú záťaž a ponúkajú rôzne dizajny. Nevýhodou je, že môžu pôsobiť unavene. Pre majiteľov domácich zvierat, ktoré rada škriabu alebo trú koberce, nemusí byť slučkový koberec ideálnou voľbou.

 

 

Koberce Berber

Berber koberce majú rôzne textúry a sú obľúbené pre ich štýl, pevnosť a univerzálnosť. Sú vhodné do všetkých priestorov domu. Vďaka použitiu berberského vlasu sú tieto koberce cenovo dostupné, odolné proti škvrnám a opotrebovaniu, čo sú vlastnosti, ktoré sa u kobercov vysoko cenia. Berberské koberce majú svoju históriu v severnej Afrike a na Saháre a dnes sú kvôli svojej trvanlivosti vyrábané po celom svete. Sú často vybrané pre komerčné priestory, ako sú kancelárie a školy, ale sú tiež obľúbené v domácnostiach, pretože sú odolné proti škvrnám a všeobecne cenovo dostupné. Čím nižšia je slučka, tým sú berberské koberce odolnejšie a ich vlas je mimoriadne odolný.

 

 

Koberce smyčkové Level loop

Level Loop - Bouclé má všetky slučky rovnako vysoké, čo mu dáva uvoľnený vzhľad. Ako to už názov napovedá, je vyrobený tak, že všetky slučky sú rovnako vysoké a rovnako veľké. Vďaka tomu je koberec veľmi pružný a odolný, takže je perfektný pre domácnosti s deťmi. Pokiaľ máte radi minimalistický a usporiadaný vzhľad, budete si ho užívať, pretože slučky vytvárajú rovný povrch. Slučky môžu byť veľké alebo malé, ale menšie slučky sú všeobecne odolnejšie. Tento koberec je skvelý pre miesta s vysokou prevádzkou, ako sú byty alebo obchodné priestory. Ale pozor, veľké slučky nie sú vhodné pre deti alebo domácich miláčikov, pretože sa môžu zaseknúť a koberec sa môže rozpliesť.

 

 

Koberce Scrolly - Multi Level loop

Multi Level Loop - tiež známy ako Scrolly, je charakteristický rôznou výškou slučiek. Táto variácia vo výške vytvára zaujímavú textúru alebo trojrozmerný efekt na povrchu koberca. Vďaka tejto vlastnosti má koberec výrazné vzory, ktoré môžu oživiť vzhľad miestnosti. Obvykle sa na týchto kobercoch nachádzajú dve alebo tri rôzne výšky slučiek, čo im dodáva odolnosť a neformálny vzhľad. Každá veľkosť slučky odráža svetlo inak, čo vedie k vzniku zaujímavých farebných odleskov. Tieto koberce sú veľmi odolné. Môžete ich nájsť aj pod názvami ako High-Low Loop Pile, Textured Loop Pile alebo Patterned Textured Loop Pile.

 

 


 

Tkané koberce

 

Koberce, ktoré sú vyrobené tkaním, nie sú tak obľúbené ako tie, čo sa do nich vyšívajú vzory, ale stále sa im darí udržať si záujem ľudí, ktorí hľadajú kvalitný koberec. Tieto koberce nájdeme často na veľmi významných miestach. Plus je, že pri tkaných kobercoch môžeme jednoducho meniť vzory - od klasických mriežok alebo kvetov až po moderné geometrické alebo obrazové vzory.

Axminster: Koberce Axminster sú špeciálne koberce, ktoré sa dajú upraviť podľa potrieb. Vyrába sa tak, že sa priadza krúti a vkladá do podložky, čím vznikajú chumáče v tvare písmena „U“. Každý taký každý chumáč môže byť použitý ako súčasť dizajnu - môže tvoriť obrázky, vzory atď. Týmto výrobným procesom sa priadza zaistí na mieste a výsledkom je štýlový, odolný a mäkký koberec.

Hlavný rozdiel medzi Axminster kobercom a inými kobercami je v spôsobe, akým sa vyrába. Axminster koberce sa tvoria tak, že sa vlákna a podkladový materiál splietajú dohromady naraz. To zabraňuje tomu, aby sa koberec rozpadal, robil bubliny alebo vlnky, čo by mohlo viesť k jeho predčasnému opotrebovaniu, najmä v miestach s veľkou prevádzkou. Týmto špeciálnym spôsobom výroby sa tiež zaistí, že každé vlákno koberca je pevne na mieste. Vďaka tomu sú Axminster koberce veľmi odolné a dlho vyzerajú ako nové, aj keď sú položené na miestach s veľkou prevádzkou.

Wilton: Koberce Wilton sa vyrábajú podobným spôsobom ako koberce Axminster s tým hlavným rozdielom, že miesto priadzí v tvare „U“ je vlákno tkané po celej dĺžke koberca a potom sa strihá, aby sa vytvoril rad rezaných a slučkových textúr. Vznikol tak kvalitný koberec s vynikajúcou odolnosťou.

Plochá väzba: Ako názov napovedá, koberec s plochou väzbou je vytvorený pomocou rovnakej slučkovej metódy ako Wilton, ale s plochejšími slučkami, ktoré sú všité cez širšiu plochu. To vytvára textúrovanejší povrch.

 


 

Klasifikácia kobercov podľa EN 1307

 

Európsky štandard EN 1307 je pravidlo pre testovanie a hodnotenie kobercov, zamerané na to, ako dlho si koberec udrží svoj vzhľad. Je to dôležité pre výber správneho koberca pre vaše potreby. Koberec musí prejsť veľkým množstvom testov, aby získal certifikáciu podľa tohto štandardu. Testuje sa napríklad jeho váha, hrúbka, hustota a počet zväzkov. Ďalej sa skúmajú jeho výkonnostné vlastnosti, ako je trvanlivosť vzhľadu, stálosť farby, schopnosť odolať teplu a treniu. Koberce určené na použitie na schodoch a pod kancelárske stoličky s kolieskami sú testované ešte prísnejšie. Klasifikácia podľa EN1307 taktiež kladie ďalšie nároky na kobercové štvorce, napríklad na ich váhu, veľkosť, tvar, kvalitu rezu a stálosť rozmerov.

 

 

Podľa výsledkov testu EN 1307 sa vlastnosti kobercov zaraďujú do kategórií pre domácnosť a komerčné použitie podľa toho, ako dobre plnia svoje funkcie.

 

Triedenie kobercov podľa triedy záťaže

Domáce použitie

  Mierne domáce použitie
Tieda 21 znamená, že koberec bol testovaný na domáce mierne a ľahké použitie. Vhodné do spální. Neodporúča sa na komerčné použitie.
     
 


Všeobecné domáce použitie
Trieda 22 znamená, že koberec bol testovaný na bežné a stredné použitie v domácnosti. Príklad oblastí použitia: spálňa a obývacie izby. Neodporúča sa na komerčné použitie.

     
 
Ťažké domáce použitie
Klasifikácia kobercov triedy 22+ a triedy 23 znamená, že koberec bol testovaný na bežné domáce použitie a na ťažké domáce použitie. Hodí sa do obývacích izieb. Odporúča sa iba na veľmi ľahké komerčné použitie.
     
 
Ťažké domáce použitie
Klasifikácia kobercov triedy 22+ a triedy 23 znamená, že koberec bol testovaný na bežné domáce použitie a na ťažké domáce použitie. Hodí sa do obývacích izieb a jedální, vstupných chodieb. Odporúča sa iba na veľmi ľahké komerčné použitie.

 

 

 

 

                                                    Komerčné použitie

 
Mierne komerčné použitie
Trieda 31 znamená, že koberec bol testovaný na mierne použitie. Vhodné pre priestory so slabou prevádzkou, ako sú skladovacie priestory, hotelové izby, obytné zariadenia, konferenčné a zasadacie miestnosti atď.
     
 
Všeobecné komerčné použitie
Trieda 32 znamená, že koberec bol testovaný na bežné použitie a že je vhodný pre väčšinu komerčných projektov. Odporúčané pre oblasti s vysokou, ale nie extrémnou prevádzkou, ako sú kancelárie, knižnice, kiná, maloobchody a reštaurácie.
 

Ťažké komerčné použitie
Trieda 33 znamená, že koberec bol testovaný na vysoké zaťaženie. Vhodné pre oblasti s veľmi vysokou prevádzkou, ako sú letiská, výťahy, hotelové recepcie, vstupné priestory kancelárií. Odporúča sa aj pre projekty s veľkým množstvom očakávaného rozliatia alebo znečistenia, ako sú vzdelávacie inštitúcie av miestnostiach alebo oblastiach s veľkou prevádzkou z blativých vonkajších plôch.

 

Triedenie kobercov podľa pohodlia pri chôdzi

 

V každej skupine domácich a obchodných kobercov existuje ďalšia kategória nazývaná "Luxusná trieda (LC)". Táto kategória ukazuje, aký je koberec pohodlný. Mäkkosť a pohodlie koberca je ukázané pomocou "koruniek". Jednoducho povedané, systém koruniek znamená, že koberec s jednou korunkou je najmenej pohodlný, zatiaľ čo koberec s piatimi korunkami je najpohodlnejší.

 • LC1 - jednoduchá základná
 • LC2 - dobrá
 • LC3 - veľmi dobrá
 • LC4 - luxusný
 • LC5 - prestige

 

Triedenie kobercov podľa požiarnej odolnosti

 

Ako rýchlo horia stavebné materiály, vrátane kobercov, môže ovplyvniť, ako rýchlo sa požiar rozšíri. Pokiaľ sa požiar šíri pomalšie, ľudia majú väčšiu šancu bezpečne utiecť z budovy. Koberec musí prejsť dvoma požiarnymi testami a testami na dym, aby splnil európske požiarne normy. Veľa kobercov je tiež upravených pomocou látok, ktoré spomaľujú horenie. Niektoré z týchto látok, konkrétne brómované retardéry horenia, sú v niektorých krajinách zakázané, pretože môžu byť škodlivé pre zdravie a životné prostredie. Bezpečnejšou možnosťou sú plnivá, ktoré spomaľujú horenie, zabraňujú šíreniu plameňov a znižujú dym tým, že uvoľňujú vodné molekuly. To môže pomôcť ľuďom získať viac času na evakuáciu. Vo väčšine európskych krajín sa vyžaduje, aby koberec splnil aspoň triedu Cfl-s1, než sa môže používať na únikových cestách.

Třídění koberců dle požární odolnosti

 1. Trieda Efl - výrobky schopné odolávať malému plameňu. Všetky nasledujúce triedy musia spĺňať kritérium pre triedu Efll
 2. Trieda Dfl - výrobky vyhovujúce kritériám pre triedu Efl a okrem toho schopné odolávať po určitú dobu pôsobeniu tepelného toku. Kritický tepelný tok ≥ 3 kW/m²
 3. Trieda Cfl - ako trieda Dfl ale vyhovujúca prísnejším požiadavkám. Kritický tepelný tok ≥ 4,5 kW/m²
 4. Trieda Bfl - ako trieda Cfl ale vyhovujúca prísnejším požiadavkám. Kritický tepelný tok ≥ 8 kW/m²
 5. Trieda A2fl - vyhovujúca, pokiaľ sa týka tepelného toku, rovnakým požiadavkám ako pre triedu Bfl. Okrem toho nebudú tieto výrobky za podmienok plne rozvinutého požiaru významne prispievať ku kalorickému zaťaženiu ani ďalšiemu rastu požiaru.
 6. Trieda A1fl - výrobky nebudú prispievať k požiaru v žiadnom jeho štádiu, vrátane plne rozvinutého požiaru. Z tohto dôvodu sú automaticky považované za vyhovujúce všetkým požiadavkám pre všetky nižšie triedy.

Doplnková klasifikácia s1, s2 pre tvorbu dymu:

 • s1 - dym ≤ 750 % × minúty
 • s2 - výrobky, pre ktoré nie sú stanovené žiadne požiadavky na správanie alebo ktoré nespĺňajú kritérium pre zatriedenie do s1.

 

Vysvetlenie piktogramov pri kobercoch

 

Triedenie kobercov podľa použitia kolieskových stoličiek

Stoličky s kolieskami môžu veľmi poškodiť koberec. Preto by sa mali do kancelárie, či už je to doma alebo v práci, vyberať len tie koberce, ktoré prešli špeciálnym testom pre stoličky na kolieskach.

Občasné použití kolečkových židlíTrvalé použití kolečkových židlí

 

Triedenie kobercov podľa použitia na schody

Pokiaľ sa koberec používa na schodoch, rýchlo sa opotrebuje, hlavne na okrajoch schodov. Iba koberce s jedným z týchto dvoch symbolov je možné použiť na schodoch.

Příležitostné použití koberce na schodištiTrvalé použití koberce na schodišti

Vhodnosť koberca pre podlahové kúrenie

Pokiaľ inštalujete koberce a chcete použiť podlahové kúrenie, koberce by mali mať čo najnižší tepelný odpor. Podľa normy EN 12667:2001 by tepelný odpor mal byť maximálne 0,17 m²K/W. Toto symbol ukazuje, či je krytina vhodná na podlahové kúrenie.

Vhodné do prostor s podlahovým vytápěním

Rezná hrana

Symbol znamená, že sa rezané okraje textilnej podlahovej krytiny nebudú strapkať, čo je obzvlášť dôležité pri kobercoch so slučkovým vlasom.

Řezná hrana

Svetlostálosť - Odraz svetla

Pokiaľ koberec dlho vystavujeme slnku, alebo niekedy aj inému svetlu, môže mu vyblednúť farba. Symbol, ktorý je v texte, hovorí, že koberec je dostatočne odolný voči vyblednutiu (dosahuje hodnoty 5 a viac, pre svetlé farby 4 a viac) podľa štandardu EN ISO 105-B02.

Světlostálost - Odraz světla

Akustické vlastnosti / Absorpcia zvuku

Tento symbol môžeme použiť, keď bol koberec otestovaný a dokáže dostatočne pohlcovať zvuky. Ako veľmi zvuk pohlcuje, to sa musí uviesť v technických informáciách. Pohlcovanie zvuku sa týka hluku, ktorý vzniká pri chôdzi, ale aj toho, ako koberec dokáže tento hluk znížiť. Koberce všeobecne dobre tlmia hluk a izolujú proti zvuku.

Akustické vlastnosti / Absorpce zvuku

 

Emisie formaldehydu u kobercov

Formaldehyd môžeme zistiť pomocou emisných testov. Ten môže byť súčasťou rôznych produktov, môže vznikať počas výrobného procesu alebo môže byť znečistením z okolia. Akákoľvek podlaha z textilu, ktorá obsahuje formaldehyd, musí byť testovaná. Pokiaľ koberec spĺňa nemecké GUT kritériá, potom neznečisťuje ovzdušie v miestnosti. Európske limity pre formaldehyd sú stanovené na 60 µg/m³ po 28 dňoch. Ale koberec, ktorý je certifikovaný nemeckou GUT, má garantovaný maximálny limit 10 µg/m³.

 

Prchavé organické látky VOC u kobercov

Aby koberec neprispieval k zlej kvalite vzduchu v miestnosti, sú určené limity pre množstvo škodlivín, ktoré môže koberec uvoľňovať. Toto sa testuje podľa postupov, ktoré sú popísané v norme EN 16516. Ak chceme, aby bol koberec označený ako "produkt s veľmi nízkymi emisiami", musí celkové množstvo škodlivín, ktoré koberec uvoľní za 28 dní, byť maximálne 100 mikrogramov na meter kubický. Tiež nesmie prekročiť stanovené limity pre jednotlivé škodlivé látky.

 

Emisná trieda

Stavebné materiály môžu vypúšťať látky, ktoré znečisťujú vzduch vo vnútri budov. Tieto látky sú označované podľa toho, ako veľmi sa vyskytujú, a to buď jednotlivo, alebo ako súčet všetkých rýchlo sa vyparujúcich organických zlúčenín (známych ako COVT alebo TCOV).

 •  Trieda E1/E2: Táto trieda sa týka formaldehydu - chemikálie, ktorú môžu vypúšťať stavebné materiály. E1 znamená, že množstvo formaldehydu je menšie ako 0,1 ppm (čo je rovné 0,12 mg/m³ vzduchu). Toto označenie je súčasťou CE značky a vyhlásenie o vlastnostiach (DoP).
 • Označovanie podľa úrovne rizika pre zdravie: Emisné vlastnosti - teda to, ako veľmi látky stavebný materiál vypúšťa - sú označované na stupnici od A+ do C. A+ značí veľmi nízke množstvo emisií, zatiaľ čo C značí vysoké množstvo emisií.

 

 

Značka GUT

Od roku 1990 je spoločnosť GUT známa ako uznávaný štandard pre ekologické hodnotenie v oblasti textilných podlahových krytín. Táto spoločnosť bola založená v Aachene v decembri 1990 poprednými európskymi výrobcami kobercov a už 30 rokov nastavuje ekologické normy v tomto odbore. Všetky výrobky s označením GUT spĺňajú vysoké ekologické štandardy, ktoré stanovuje GUT. Cieľom GUT je chrániť zákazníkov a životné prostredie tým, že nastavuje prísne kritériá pre všetky výrobky vyrábané v Európe. Tieto kritériá zahŕňajú kontrolu zdravotných a bezpečnostných opatrení týkajúcich sa znečisťujúcich látok, pachov a prchavých organických zlúčenín.

Každý výrobok má svoje jedinečné číslo, ktoré identifikuje výrobca a konkrétny produkt. Vďaka tomu sú informácie o každom výrobku transparentné a ľahko dostupné pomocou QR kódu a 8-miestneho licenčného čísla. Toto číslo nájdete v technických listoch každého výrobcu.

Toto špeciálne identifikačné číslo dostanú iba tie koberce, ktoré prešli testovaním na znečisťujúce látky, emisie a pachy uznávaným európskym výskumným ústavom. Týmto sa zaisťuje, že sú dodržiavané prísne kontroly a kritériá GUT a že koberce neobsahujú žiadne zakázané látky alebo chemikálie, ktoré by mohli vzbudiť obavy.

Členovia GUT z našej ponuky kobercov sú: Associated Weavers, Balta, Betap, Condor, Creatuft, Edel, Ideal, ITC, Lano, Tapibel, Timzo, Vebe, Vorwerk.

 

V-Label

V-Label je medzinárodný symbol pre označovanie výrobkov a služieb, ktoré sú vegánske alebo vegetariánske. Tento symbol pomáha spotrebiteľom vyberať pri nákupe a zároveň zvyšuje prehľadnosť a dôveru v produkty od rôznych firiem. V-Label má presne stanovené pravidlá, vďaka ktorým je to kvalitná značka pre vegánske a vegetariánske produkty v Európe.

V-Label definuje "vegánske" a "vegetariánske" za použitia definícií, ktoré boli odporúčané na konferencii ministrov pre ochranu spotrebiteľov v roku 2016.

Vegetariánske produkty sú tie, ktoré neobsahujú žiadne časti zvierat. To zahŕňa nielen samotný produkt, ale aj celý proces jeho výroby. Produkty, ktoré vznikli s pomocou živých zvierat a vecí z nich získaných, sú tiež považované za vegetariánske.

Vegánske produkty sú tie, ktoré neobsahujú žiadne zviera ani jeho časti. Takéto produkty musia byť vyrobené bez zvierat alebo akejkoľvek zložky živočíšneho pôvodu, čo sa týka celého procesu výroby a spracovania.

V-Label

 


 

Triedenie podľa materiálu z ktorého je koberec vyrobený

Existuje mnoho typov kobercových vlákien, ale najbežnejšie sú nylon, polyester, polypropylén, akryl a vlna.

 

Třídění dle materiálu ze kterého je koberec vyroben

 

Polyamid PA (Nylon) :

Polyamid je mäkký a odolný materiál, ktorý nešpiní a neodrie sa ľahko. Je veľmi obľúbený na výrobu kobercov - podľa odhadov sa z neho vyrábajú asi dve tretiny všetkých umelých kobercov. Je odolný proti opotrebeniu, plesniam a hnilobe. Možno ho ľahko zafarbiť a farba na ňom drží dobre. Všeobecne je cenovo dostupný - nie je tak drahý ako vlna, ale je drahšia ako ostatné umelé materiály. Koberce z tohto materiálu, pokiaľ sa o ne staráte, môžu vydržať 12 až 15 rokov, čo je najviac zo všetkých syntetických vlákien. Existujú dva typy tohto vlákna – PA 6 av súčasnosti najnovšie PA 6.6. Polyamid je najvšestrannejšie a najodolnejšie vlákno, ktoré ponúka skvelú pružnosť na výrobu kobercov v rôznych štýloch.

Polypropylen PP (Ofelin):

Polypropylén je populárny materiál pre koberce, používaný v obchodných priestoroch aj domácnostiach. Je skoro tak mäkký ako nylon. Polypropylénové vlákna, známe tiež ako olefín, sú podobné vlne a môžu ju nahrádzať. Ľahko sa čistí, aj keď sú náchylné k škvrnám a zachytávaniu olejov, ktoré potom priťahujú špinu. Na niektoré škvrny môžete dokonca použiť bielidlo. Polypropylén nie je tak pružný ako polyamid, preto sa často používa na koberce v štýle Berber. Je lacnejšie ako väčšina nylonových kobercov, ale drahšie ako polyester a akryl. Zo všetkých typov kobercových vlákien ale vydrží najmenej. Pokiaľ po ňom budete preťahovať nábytok, môže sa roztaviť a vlákna sa zlepia dohromady.

Polyester PES

Polyester je obľúbený pre svoje schopnosti udržať farby jasné a odolné proti vyblednutiu. Je tiež považovaný za menej alergénne, pretože je umelo vyrobený. Existuje jeden druh polyesterového koberca nazývaný polyester – PET, ktorý je vyrobený z recyklovaných plastových fliaš a je preto ekologický. Nevýhodou polyesteru je, že sa môže sploštiť pod váhou, čo ho robí nevhodným pre miesta s vysokou prevádzkou. Môžu na ňom tiež vzniknúť olejové škvrny, ktoré sú ťažko odstrániteľné. Polyesterové koberce sú ale obľúbené kvôli svojej mäkkosti, jasnej farbe a odolnosti. Hoci nie sú tak odolné ako polyamid, v spálni budú fungovať dobre.

Akryl: 

Akryl, ktorý sa niekedy predáva ako lacnejšia náhrada vlny, je odolný voči statickej elektrine, vlhkosti, plesniam, vyblednutiu a škvrnám. Ale nie je príliš pevný a nehodí sa na miesta s veľkou prevádzkou. Tiež sa niekedy kombinuje s vlnou. Akryl môže zhnednúť, ak sa dostane do styku s niektorými chemikáliami, ako sú tie v čistiacich prostriedkoch.

Vlna WA:

Vlna je prírodný a luxusný materiál, ktorý je veľmi mäkký a dlhodobo vydrží. Má ale aj svoje nevýhody. Keď je vlna zlej kvality, ľahko sa zašpiní a vlna dobrej kvality je veľmi drahá. Preto niektorí výrobcovia miešajú vlnu so syntetickými vláknami, aby vytvorili koberec, ktorý má vlastnosti oboch materiálov. Často sa tiež používa kombinácia vlny a akrylu.

Koberec z čistej vlny sa vyrába bez chemikálií, takže je dobrý pre ľudí, ktorí majú alergie alebo sú citliví na chemikálie. Ale vlna, ako prírodný materiál, môže byť poškodená plesňami, ktoré sa živia organickými látkami. To znamená, že vlna nie je vhodná do miest, kde je veľa vlhkosti.

Aj napriek tomu je vlna považovaná za prémiový materiál, pretože horieť nemôže a je prírodný. Koberce z vlny tiež dobre izolujú zvuk a teplo, takže miestnosti nestrácajú toľko tepla a udržujú prirodzenú vlhkosť.

Najkvalitnejšia vlna na výrobu kobercov je "silná" vlna, ktorou sa pestuje na ovciach v Británii a na Novom Zélande. Britská vlna je objemnejšia a odolnejšia a dáva kobercu jedinečný vzhľad, zatiaľ čo Novozélandská vlna je mäkšia a belšia, čo je ideálne pre jednofarebné koberce.

Sisal

Sisal je veľmi odolný typ koberca, ktorý je vyrábaný z rastlinného materiálu. Sisalové vlákna sú veľmi pevné a sú silnejšie ako napríklad juta. Preto sa často používajú na výrobu baliacich povrazov a lodných lán. Sisal má aj krásny vzhľad – prirodzenú béžovú a krémovo bielu farbu. Je netoxický a vhodný pre ľudí s alergiami a astmou, pretože neuvoľňuje škodlivé chemikálie. Na druhú stranu, sisal nie je na dotyk príliš mäkký, takže ak hľadáte mäkšie koberce, môže byť lepšie zvoliť vlnu alebo jutu. Sisal tiež ľahko nasiakne tekutiny a tvorí škvrny, a nemôže byť mokro čistený.

 

Koberce ze sisalového vlákna

 


 

Sprievodca nákupom záťažových kobercov: Čo by ste mali vedieť

Pokiaľ hľadáte podlahu pre vašu firmu alebo domov, možno premýšľate o takzvanom záťažovom koberci. Je to odolný koberec s krátkym vlasom, ktorý sa zle špiní, ale je to správny výber pre vás?

Tento užitočný sprievodca vám môže pomôcť sa rozhodnúť! Miesta ako obchody, haly a firmy už ocenili odolnosť a štýl tohto koberca. Aj po dlhej dobe používania sa nešpiní a stále vyzerá ako nový.

Čo je záťažový koberec?

Záťažové koberce sú veľmi odolné a sú určené pre miesta s veľkou prevádzkou. Ľahko sa udržujú a odolávajú škvrnám. Sú tvrdšie, pretože ich vlákna sú prepletené s podkladom koberca. Koberce určené pre obchody sú tenšie a majú kratšie vlákna, takže sa pri používaní nezničia alebo nesomknú.

Záťažové koberce sa vyrábajú v rôznych vzoroch a farbách. Hodí sa do vchodov obchodov, potravinárskych obchodov, na letisko, do bánk, komerčných telocviční, kancelárií a dokonca aj do domov!

O hrúbke koberca

Bytový koberec je mäkký a hustý. Na druhú stranu, koberec určený na komerčné účely je tvrdšia. Má krátke a husté vlákna, ktoré tvoria odolný materiál, ktorý znesie ťažké zaťaženie a opotrebenie. Tento typ koberca je vhodný pre miesta s veľkou prevádzkou, ale nie je tak pohodlný ako bytový koberec.

Vyhotovenie záťažových kobercov

Možno si hovoríte, že všetky koberce sú rovnaké, ale je tu veľa možností na výber! Pozrime sa na rôzne druhy a uvidíme, čo vám najviac vyhovuje.

Niektoré koberce sa predávajú ako jednotlivé štvorce, ktoré sa dajú ľahko položiť za pár hodín. S týmito kobercovými dielikmi môžete vytvárať vlastné vzory kombináciou rôznych farieb. Pokiaľ sa niektorý dielik znečistí alebo poškodí, jednoducho ho vyberte a nahraďte novým.

Tradičné záťažové koberce sa predávajú na metráž, čo tvorí väčšinu kobercového trhu. Tieto koberce bývajú na meter štvorcový lacnejšie ako jednotlivé dieliky, pretože pokrývajú väčšiu plochu. Takže sú dobrou voľbou pre projekty s menším rozpočtom alebo pre veľké zákazky, keď potrebujete pokryť veľkú plochu.

 

Výhody a nevýhody záťažových kobercov   

Pokiaľ neviete, či sú koberce to pravé pre vaše obchodné priestory, zvážte ich klady a zápory. Poznanie ich výhod a možných nevýhod vám pomôže sa rozhodnúť.

Klady

 • Odolnosť: Pevné vlákna a hustý, nízky vlas zaistí, že vaša podlaha zvládne silnú prevádzku.
 • Cena: Pre kupujúcich, ktorí dbajú na rozpočet, je koberec perfektnou komerčnou podlahovou krytinou. Je odolný a štýlový, a to všetko bez straty peňazí.
 • Údržba: Koberec s nízkym vlasom odolný voči škvrnám sa ľahko čistí. Stačí pravidelne vysávať a vaša podlaha bude vyzerať skvele po mnoho rokov.

Nevýhody

 • Pohodlie: Je navrhnutý pre odolnosť a nie je tak plyšový a pohodlný ako bežný bytový koberec.

Aký typ koberca je najlepšie pre komerčné použitie?

Koberec z polyamidu s krátkymi vláknami je najlepší pre obchodné priestory. Tento druh koberec je odolný, takže si poradí s vysokou návštevnosťou a nestráca svoj tvar. Navyše sa na ňom neurobia škvrny a je ľahké ho udržať čistý, čo je dôležité v priestoroch, kde by bolo ťažké ho často čistiť. Radíme kúpiť koberec slučkový. Tento typ koberec je ešte odolnejší.

Aký je rozdiel medzi komerčným a bytovým kobercom?

Doma máme obvykle koberce, ktoré sú mäkké a pohodlné. Na druhú stranu, koberce v obchodoch a firmách sú odolnejšie. Domáce koberce majú dlhšie a jemnejšie vlákna, zatiaľ čo tie komerčné sú tuhé a husté, aby vydržali veľa ľudí, škvrny a podobne.

Je záťažový koberec drahší?

Obvykle stojí kancelársky koberec menej ako tučný koberec do bytu. Cena sa môže meniť podľa typu koberca, ale celkovo sa dá predpokladať, že za meter štvorcový zaplatíte menej ako za koberec, ktorý máte doma.

 

presmerovat_automaticky