PR Rozdiel medzi roletami a žalúziami

4. 9. 2013

Rolety a žalúzie si mnohokrát ľudia pletú a pod pojem rolety zahŕňajú aj žalúzie alebo naopak. Oba typy tieniacich prvkov sa používajú vonku i vo vnútri - my sa zameriame na interiérové rolety a žalúzie. Aké sú medzi nimi rozdiely?

 

Rolety

 
 
Sú väčšinou celistvé alebo zložené z prepojených pohyblivých lamiel. Rozvíjajú sa na tzv. Rolo umiestnené najčastejšie nad hornou časťou okna. Priechod svetla nemožno regulovať tak ako u žalúzií naklápaním lamiel. Rolety možno buď stiahnuť alebo vytiahnuť. Výnimkou sú rolety Deň a Noc. Tam množstvo prichádzajúceho svetla do miestnosti korigujeme nastavením pomeru prekrytie dvoch látok s rôznou světlopropustností.

K výrobe roliet sa používajú kvalitné látky s rôznou priepustnosťou svetla. Niektoré látky prepúšťa svetlo len čiastočne, iné vďaka špeciálnej povrchovej úprave miestnosť úplne zatemní. Veľmi dekoratívnym prvkom interiéru sú čiastočne priepustné látkové rolety so zaujímavým vzorom. Ten prechádzajúce svetlo veľmi efektne zdôrazní. Dizajnovo zaujímavé sú tiež bambusové rolety.

Montáž sa odvíja od typu roliet. Klasické rolety inštalujeme väčšinou na stenu alebo do stropu. Mini rolety sa montujú priamo na okenný rám a navyše bez vŕtania. Pri výbere sa zamerajte aj na spôsob ovládania roliet. Najčastejšie sú ovládané guličkovou retiazkou alebo pružinou, popr. kľukou. Obľúbené sú aj rolety poháňané motorom s diaľkovým ovládaním.

 

Žaluzie

Sú tvorené oddelenými pohyblivými lamelami prepojenými šnúrkou či retiazkou, ktorou sa zároveň aj ovládajú. Lamely je možné naklápať do rôzneho uhla a regulovať tak prienik svetla do miestnosti. Narozdiel od roliet. Tie, ako už bolo spomenuté, môžeme len stiahnuť alebo vytiahnuť. Žalúzie delíme na horizontálne a vertikálne.

Horizontálne žalúzie sú veľmi obľúbeným prvkom v interiéri. Môžu byť inštalované buď voľne pred okenné tabule, medzi dve skla a alebo na stenu či strop. Najčastejším materiálom na výrobu horizontálnych žalúzií je hliník. Hliníkové žalúzie sa ponúkajú v širokej palete farieb. Stále obľúbenejšie sú tiež drevené a bambusové žalúzie alebo vrstvené látkové žalúzie.

Vertikálne žalúzie donedávna patrili skôr do kancelárskych priestorov. Vďaka moderným dekorom látok a možnosti zakrytie väčšie plochy sú stále obľúbenejšie súčasťou interiéru našich domovov. Lamely vertikálnych žalúzií sa vyrábajú z kvalitných látok s rôznou povrchovou úpravou zaručujúcu odolnosť a stálofarebnosť alebo z PVC. Montujú sa na stenu alebo do stropu.

 

Ďalšie tieniace prvky

Závesy a záclony

Najrozšírenejším interiérovým tienením väčšiny domácností sú stále závesy a záclony. Ak by ste ich radi vymenili za niečo modernejšieho, ale nechcete sa vzdať mäkkých a splývavých záhybov látky, odporúčame vám rímske rolety.

Rínské rolety

Spájajú v sebe funkčnosť a praktickosť roliet s útulnosťou a eleganciou látkových závesov. Látka sa nenavíja na rolo tak ako u klasických roliet, ale vyťahovaním sa postupne skladá do veľmi elegantných horizontálnych skladov. Preto sa im tiež niekedy hovorí skladané rolety. Môžete si vybrať z kvalitných látok v neprebernom množstve farieb, vzorov a dekorov. Variabilný je aj spôsob ušitia - tunely môžu byť rôzne široké, s výstužou alebo bez výstuže, s kontrastným lemovaním a pod. Rímska roleta tak vo výsledku veľmi ovplyvní konečnú atmosféru vášho interiéru. Ponuka rímskych roliet je dnes už naozaj široká. Ak by ste si ale napriek tomu nevybrali, môžete si nechať ušiť rímske rolety na mieru podľa vašich predstáv. Záleží len na vašej fantázii.

Japonské steny

Hľadáte niečo naozaj originálne a netradičné? Vyskúšajte japonské steny (označované tiež ako japonské rolety alebo japonské žalúzie). Posuvné japonské steny sú alternatívou vertikálnych žalúzií. Môžete ich použiť na zatienenie väčších plôch okien, ale vhodné sú aj k predeleniu a členeniu veľkých priestorov. V ponuke je široký výber farieb a dekorov látok s rôznou priepustnosťou svetla a rôznou povrchovou úpravou. Naozajstným luxusom sú japonské steny z ryžového papiera. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj výrobu japonských stien podľa vlastného návrhu alebo výrobu klasických roliet a ďalších doplnkov v rovnakom dekore ako japonská stena, aby vo vašom interiéri všetko dokonale ladilo.

 

Rolety, žalúzie aj ďalšie tieniace prvky možno použiť na akýkoľvek typ, tvar a rozmer okna. Ich variabilita prevedenia, výber materiálu, ponuky dekorov a farebná škála je naozaj veľká. Za zmienku stojí zvukové a tepelne izolačné vlastnosti roliet a žalúzií - tie sú výrazné predovšetkým u tých vonkajších. Z ponuky si tak vyberie určite každý. Ku každému typu tienenia predajca ponúka tiež náhradné mechanizmy, ktoré možno v prípade poškodenia vymeniť. Štandardom je aj záručný a pozáručný servis. Pred nákupom je ideálny konzultácia s odborníkom, ktorý vám odporučí ten najvhodnejší typ tienenia pre váš dom alebo byt.
presmerovat_automaticky