Starostlivosť o parkety od A do Z

1. 8. 2018

Parkety vedia domov ozvláštniť a dodať mu šmrnc, ale to len vtedy, ak budú mať potrebnú starostlivosť. Tú sa rozhodne neoplatí zanedbať, pretože drevo neustále pracuje! My sa teraz spoločne pozrieme na rutinné úkony, tipy a rady, ako parkety udržať čo najdlhšie krásne.

Pravidelná starostlivosť je základ

V miestnosti s parketami by mala byť čo najstálejšia klíma a to medzi 18 ° C až 22 ° C. Vlhkosť by sa mala pohybovať medzi 55 - 65%. To už samo o sebe predlžuje životnosť parketové podlahy. Pokiaľ ale chceme, aby parkety boli stále ako nové, musíme im dať to najlepšie. Preto je dobré sa riadiť týmito radami:

  • Všetok nábytok musí byť opatrený mäkkými chráničmi, aby podlahu nepoškrabal a nenechával v nej jamky a ryhy. Na kolieskové kancelárske stoličky si kúpte špeciálne kolieska určená na tvrdé podlahy.
  • Chráňte parkety pred tekutinami. Keď už sa stane a niečo rozlejete, okamžite mláčku vytrite dosucha.
  • Vyvarujte sa drobným čiastočkám, ktoré by mohli podlahu poškriabať (napríklad piesok). Nič nepokazíte tým, keď umiestnite k dverám rohožky.
  • Pravidelne podlahu upratujte. Môžete použiť metlu, alebo vysávač, ale u neho pozor na kolieska, aby podlahu zbytočne nepoškriabala. Raz za štrnásť dní vytrite.
  • Drevené podlahy všeobecne vyžadujú špeciálne ošetrenie. To by sa malo aplikovať podľa druhu, ale všeobecne sa uvádza rozmedzí 2 mesiacov. Druhy chemickej ochrany a ich vlastnosti sme vám predstavili už v predchádzajúcom článku.
  • Nikdy nepoužívajte agresívne čistidlá! Najistejšie sú prostriedky určené priamo na parkety.

Uvažujete nad renováciou parkiet?

Ak máte parkety v zlom stave, ešte to nemusí znamenať, že sú na odpis. Aj stará podlaha, o ktorú sa roky nikto nestaral, sa dá ešte zachrániť! A to brúsením.

Na zabrúsenie a následné ošetrenie parkiet lakom alebo olejom, si môžete najať špecializovanú firmu. Počítajte ale s vyšším výdajmi peňazí. Pokiaľ ale budete chcieť, zvládnete to aj sami. Postup môže byť nasledujúci:

  1. OČISTENIE - a to ako od všetkých mechanických nečistôt (prach, piesok), až po mastnotu a rôzne iné tekutiny. Čo pôjde, pôjde, čo nepôjde, pôjde brúskou, takže žiadne obavy.
  2. PRÍPRAVA - keď si nachystáte podlahu dopredu, ušetríte čas aj peniaze. Brúska sa väčšinou neoplatí zakúpiť, takže pouvažujte o požičaní. Bude potrebné odstrániť lišty, ktoré zakrývajú prechod medzi podlahou a stenami, a zbaviť sa hlavne všetkých klincov!
  3. BRÚSENIE - by správne malo prebehnúť v troch fázach, pričom sa prechádza od najhrubšieho kotúča po najjemnejšie. Celkovo uberiete asi 1 mm dreva. Samozrejme že, keď narazíte na miesto, ktoré je viac zničené, budete nútení brús ešte prehĺbiť. Potom by bolo dobré podlahu vyrovnať. Opatrne, brúska je naozaj ťažká a váži okolo 75 kg. Veľkou výhodou je, že dnešné stroje sú takmer nehlučné a bezprašné. Vďaka tomu sa nemusíte báť, že by ste po brúsení parkiet museli maľovať, ako tomu kedysi bývalo.
  4. OŠETRENIE - po zbrúsenie na podlahu naneste lak, alebo olej.




presmerovat_automaticky