Ako na údržbu dreva? Tipy a triky pre exteriér a interiér

14. 6. 2018

Drevo je krásne, drevo je voňavé, drevo je dnes skrátka "in". Ale aby vám také vydržalo, je potrebná správna a pravidelná starostlivosť. Mali by ste myslieť na to, že každý druh vyžaduje špecifickú údržbu. Znie to možno zložito a náročne, ale žiadne obavy! Pripravili sme pre vás malé zhrnutie, na čo si dávať pozor, a na čo naopak nezabúdať. Spoločnými silami to bude hračka.

Prevencia dreva - EXTERIÉR

Skôr, než sa začneme zaoberať ochrannými nátermi, je dôležité si určiť pár jednoduchých zásad. Ak budete tieto pravidlá poctivo dodržiavať, ušetrí vám to veľa času a starostí.

SUCHO - ochrana dreva proti vlhkosti patrí medzi najdôležitejšie. Je jasné, že ak máte obložený dom, alebo chatu drevenými latami, ťažko sa budete vlhku vyhýbať. Ak vlhkosť v dreve nepresahuje 15%, môžete byť v kľude. Je jasné, že raz za čas bude pršať, tomu sa vyhnúť nedá, najdôležitejšie ale je, aby mala voda kam odtekať a v okolí dreva nestála. Nedaj bože, aby drevo vo vode plávalo. A ako tomu zabrániť?

  1. PRESAH STRECHY - to platí pre drevené obloženie. Strecha by mala presahovať tak, aby čo najviac "tienila", aj keď bude dážď nasmerovaný priamo proti múru. Ale zase rozumne, aby strecha uniesla v zime nánosy snehu a nelámala sa, alebo sa neohýbali práve v presahu.
  2. TERÉN OKOLO STAVBY - v tesnej blízkosti vášho domu by sa nemali vyskytovať vo väčšom množstve žiadne rastliny. Tie majú totiž tendenciu zadržiavať vodu a to my nechceme! Najlepším riešením nie sú ani kachličky, ani betón, ani žiadny iný pevný a rovný povrch, ale štrkový pás. Prečo? Existuje jednoduchá odpoveď. Od štrku sa kvapky neodrážajú priamo na stenu, čo je presne ten efekt, ktorého chcete docieliť.
  3. SPRÁVNA POLOHA - drevené objekty by mali byť umiestnené aspoň 30 cm nad zem. Platí to samozrejme aj u obloženia. Dreveným plotom urobte betónový základ. Materiál spájajúcej zem a drevo by nemal sať vodu, ani ju viesť. OBLOŽENÍ - keď niečo drevom obkladáte, vždy laty skladajte tak, aby po nich voda pekne stekala a nezostávala v žliabkoch a jamkách.
  4. POZOR NA DÁŽĎ - dážď nie je nič neobvyklé a musí sa s ním počítať. Keď budete mať všetko natreté, v poriadku, ale opäť platí, že nesmie voda nikde stáť. Pokiaľ máte plot, zrežte vršky laty do špičky, aby voda mohla stekať a nedržala sa tam. Alebo použite slávne romantické hrnčeky. Voda musí mať vždy šancu sa rýchlejšie odpariť, než ju drevo nasaje.

Ochranné nátery

Životnosť vášho dreva predĺži ochranný náter! Ako ale správne vybrať? Podľa čoho sa riadiť? Čítajte ďalej!

Lazúry - EXTERIÉR

Lazúry majú vysoký obsah pigmentu. Práve tento pigment, rovnako ako u ľudí, zvyšuje ochranu proti UV žiareniu - čím tmavší, tým väčšia ochrana. Krásne tiež nechajú vyniknúť a podčiarknuť kresbu dreva.

Olejové lazúry sa najlepšie hodia na vonkajšie zvislé povrchy, tzn. obloženie, prístrešky pre autá, prípadne pergoly, dvere, okná, ale aj záhradný nábytok. Tieto nátery fungujú aj ako ochrana dreva proti škodcom a plesniam.

Farby - EXTERIÉR

Farby obsahujú tiež veľa pigmentu, len ešte o trošku viac. Skryjú síce pôvodné vzorkovanie dreva, ale poskytnú vyššiu a trvalejšiu UV ochranu. Výhodou je, že ich možno použiť aj na drevo v horšom stave a tým zabrániť jeho ďalšiemu ničeniu.

Hodí sa ideálne na okenice, šindle, samozrejme záhradný nábytok, ale aj na balkóny, kvetináče, skleníky atp.

Oleje - EXTERIÉR / INTERIÉR

Oleje sa všeobecne používajú na viac zaťažovaná a tvrdá dreva, a to ako v interiéri, tak aj v exteriéri. Olej zachová pôvodnú povrchovú štruktúru dreva a krásne zvýrazní aj kresbu. Navyše zostane pekne lesklé, pružné a nebude vysychať. Vonkajší olej na terasy má do zloženia pridaný pigment, pretože bezfarebný lak toľko nechráni. Oleje do exteriéru pigment nepotrebujú a používajú sa predovšetkým na podlahy, ktoré po ošetrení získavajú prirodzený vzhľad.

Laky - INTERIÉR

Podobnú funkciu ako oleje majú aj laky. Tie disponujú ochranným filmom, ten je ale dosť krehký, preto nie je vhodné ho používať na ošetrovanie exteriérového dreva.

Moridlá - INTERIÉR

Moridlá slúži skutočne ako "technický" teda ochranný náter. Využíva sa najmä ako základový náter pre korkové a drevené podlahy, ale aj nábytok.

Vosky - INTERIÉR

Medzi super univerzálnu ochranu patrí vosky. Ich využitie je veľmi pestré. Od korkových podláh, cez nábytok a lišty, po detské drevené hračky. Skvele odpudzujú vodu, takže sa dajú použiť vo vlhších miestnostiach, ako sú napríklad kúpeľne, kuchyne, ale aj pri bazéne. Sú vhodné pre všetky druhy dreva aj drevotriesku.

Základné pravidlá náteru obloženie

  • SEVERNÁ STRANA - 2 nátery
  • JUŽNÁ STRANA - 3 nátery
  • VÝCHODNÁ STRANA - 2 nátery
  • ZÁPADNÁ STRANA - 3 nátery
  • DEBNENIA ZVISLÉ - 2 nátery
  • DEBNENIA VODOROVNÉ - 3 nátery




presmerovat_automaticky