Výhody a nevýhody vlnených kobercov

26. 11. 2021

Typy vlnených kobercov

Vedeli ste, že existuje viac ako jeden druh vlneného koberca? Rovnako ako nie všetky druhy kobercov sú vyrábané rovnako, ani všetky druhy vlnených kobercov. Konkrétne máte na výber medzi:

  • 100% vlna
  • Zmes vlny a synteického vlákna

Žiadna voľba nie je lepšia alebo horšia ako druhá. Znamená to len, že pri zvažovaní kladov a záporov vlneného koberca musíte premýšľať o niekoľkých ďalších veciach.

 

Edel Burford Bridge

 

Koberec z prírodnej vlny vs. Koberec zo zmesi vlny: Klady a zápory

Koberec z čistej vlny sa niekedy nazýva „prírodná vlna“ alebo „100 % vlna“. Pokiaľ chcete celovlnený koberec, odporúčame poobzerať sa po vlne z Nového Zélandu alebo Británie. Každá má iné kvality: britská vlna je ťažká a štruktúrovaná, zatiaľ čo novozélandská vlna je mäkká a bledá, čo je lepšie pre svetlé koberce.

Kobercom zo zmesi vlny sa niekedy hovorí „vlna 80/20“, pretože pomer v zmesi je všeobecne 80 % vlny a 20 % alternatívnych vlákien, typicky syntetických. Preto môžete počuť tento názov „zmes vlny“.

Vlnená zmes je prevládajúcou možnosťou, pretože keď zvážite výhody a nevýhody vlnených kobercov, zistíte, že zmesi majú mnoho výhod a menej nevýhod. Je napríklad odolnejšia a má lepšiu odolnosť voči škvrnám.

Čo je lepšie: Syntetický alebo vlnený koberec?

Než sa dostaneme k výhodám a nevýhodám vlneného koberca, urobme krok späť a odpovedzme na jednu veľkú otázku: je lepší syntetický alebo vlnený koberec?

Ak chcete určiť odpoveď, musíte zvážiť, čo je pre vás najdôležitejšie. Čo si napríklad najviac ceníte na koberci? Myslite aj na svoj priestor, rozpočet a na to, ako dlho potrebujete, aby vám koberec vydržal.

Vlna vydrží dlhšie ako syntetický koberec a je to udržateľnejšia a ekologickejšia voľba podlahy. Syntetika je však oveľa dostupnejšia, odolnejšia a odpudzuje škvrny.

Z tohto dôvodu sú syntetické koberce veľmi obľúbenou voľbou, takže sa väčšinou lepšie predávajú. To však neznamená, že je to najlepšia voľba pre váš priestor. Pred výberom sa oplatí zvážiť klady a zápory vlneného koberca.

Výhody a nevýhody vlnených kobercov: Všetko, čo potrebujete vedieť

Je dôležité byť realistickí ohľadom toho, čo môžete od akéhokoľvek koberca očakávať. Všetky tieto produkty majú svoje obmedzenia, rovnako ako všetky majú svoje výhody. Aby ste sa mohli informovane rozhodnúť o svojej investícii do koberca, je nevyhnutné pozrieť sa na tieto výhody a nevýhody týchto vlnených kobercov vedľa seba a zvážiť ich sami.

 

Gaskell Mackay Tartan

 

Výhody vlneného koberca

Začnime dobrými vecami. Tu sú veľké výhody inštalácie vlnených kobercov vo vašom dome. Môžete sa spoľahnúť na jeho prirodzenú odolnosť.

1. Vlna je jedným z najdlhšie trvanlivých kobercov na trhu

Vážne, toto je skutočne silný materiál. Pokiaľ by ste mali porovnať životnosť vlneného koberca a laminátovej podlahy, zistíte, že správne udržiavaný vlnený koberec pravdepodobne vydrží dlhšie.

Jednou z najfantastickejších výhod vlnených kobercov je, že hustá prevádzka alebo nábytok nerozdrvia ich vlákna. Vlna má prirodzenú elasticitu, takže sa po vytlačení od stoličky zase vráti. Zo všetkých kladov a záporov vlnených kobercov to musí byť jeden z najlepších kladov.

2. Vlnený koberec odpudzuje nečistoty a škvrny

Ako prírodné vlákno má vlna vlastné oleje, ktoré odpudzujú nečistoty. To znamená, že prírodná vlna odolá znečisteniu na báze oleja.

3. Vlna je tiež nepriehľadné vlákno

Prečo je to dobré? Nečistotu, ktorá sa dostane do vlneného koberca, bude ťažké rozpoznať – to znamená, že vlákna špinu maskujú. To ho radí medzi najlepšie koberce na schodisko a ďalšie plochy s vysokou prevádzkou.

4. Vlna je trvalo udržateľná podlahová krytina

Ohľady na životné prostredie stoja na poprednom mieste na akomkoľvek zozname podlahových krytín a žiadny zoznam kladov a záporov vlnených kobercov by nebol úplný bez zmienky o udržateľnosti materiálu.

Vlnený koberec je možno jednou z najekologickejších podlahových krytín, ktoré môžete nájsť. Pochádza z bohatého zdroja, čo znamená, že je veľmi udržateľné. A aj keď pochádza zo zvierat, žiadne zvieratá pri tom v skutočnosti nie sú zranené. Naopak, strihanie ovčej vlny skutočne pomáha, aby zostala zdravá.

5. Vlnený koberec je šetrný k životnému prostrediu

Vlnený koberec je tiež ekologickejší na výrobu. Pri výrobe vlneného koberca sa spotrebuje menej elektriny a menej znečisťujúcich látok ako pri výrobe syntetického koberca.

6. Nič nie je tak mäkké a pohodlné ako vlnený koberec

Medzi používaním koberca alebo drevenej podlahy v spálni existuje odveká debata. Každý má určité výhody, ale nemôžeme odolať pohodliu a teplu koberce v spálni.

Vlnený koberec je jednou z najlepších podláh do spální, pretože je neuveriteľne mäkký a útulný. Nikto nemá rád, keď má ráno studené nohy, a vy sa vyhnete tomu utrpeniu, keď budete mať vlnenú podlahu.

Spálňa však nie je jediné miesto v domácnosti, kam vlna patrí. Takže aj keď si myslíme, že vlna je jedným z najlepších kobercov pre spálne, prečo nezatepliť všetky izby vlneným kobercom?

7. Je izolačná (pre teplo a účinnosť)

Keď už hovoríme o mäkkom a pohodlnom, väčšina tohto pohodlia pochádza z izolačnej kvality vlny.

Pokiaľ u vás doma diskutujete medzi kobercom a drevenou podlahou, zvážte energetickú účinnosť každej možnosti. Vlnený koberec zabraňuje tepelným stratám a udržuje vašu izbu v teple, keď je vonku zima. Váš účet za kúrenie vám poďakuje.

Drevená podlaha je naopak studená. Len málo druhov drevených podláh izoluje váš domov tak, ako koberec a vykurovanie drevenej podlahy je ďalším znakom energetickej účinnosti. Ani tie najlepšie drevené podlahy z nezadržia chlad tak dobre ako koberec.

8. Regulácia vlhkosti

Môže sa zdať zvláštne, že regulácia vlhkosti môže byť pre aj proti vlnenému kobercu. Už sme zistili, že vlna je veľmi savý materiál. To môže byť dobré aj zlé.

Vlnený koberec môže fungovať ako prirodzený odvlhčovač, ktorý sťahuje vodu priamo zo vzduchu. Keď to robí, pomáha to regulovať prostredie vašej miestnosti. Vo vlhkom počasí môže váš vlnený koberec urobiť vašu izbu pohodlnejšou ako ostatné izby.

Na opačnom konci môže váš vlnený koberec tiež uvoľniť čiastočky vody, keď vzduch vyschne. Je to skvelé na vyrovnanie vlhkosti vo vašej miestnosti!

Je však ťažké, ak nie nemožné, presne zvoliť, koľko vlneného koberca bude regulovať vlhkosť v miestnosti. Možno budete chcieť vlhšiu miestnosť alebo suchšiu miestnosť. Preto by regulácia vlhkosti mohla byť v sekcii výhod alebo nevýhod tohto zoznamu výhod a nevýhod vlnených kobercov.

9. Vlna je ohňovzdorná

Táto výhoda je spôsobená tendenciou vlny absorbovať vodu. Vlhkosť vo vnútri vlákien, vrátane ich prírodných olejov, neuveriteľne sťažuje horenie. V dôsledku toho sa vlnené koberce môžu roztaviť, ale je veľmi ťažké sa vznietiť.

Pokiaľ teda hľadáte dokonalý koberec do miestnosti s krbom (alebo ak ste typ človeka, ktorý rád často zapaľuje sviečky), môže vám vlnený koberec ponúknuť pokoj. Vážne – mysleli ste, že na zozname výhod a nevýhod vlneného koberca uvidíte niečo o ohni?

10. Navyše naozaj dobre pohlcuje zvuk

Pokiaľ zatvoríte oči a sústredíte sa, pravdepodobne si dokážete predstaviť zvuk niekoho, kto ide po drevenej podlahe. Sakra, ak bývate v nájomnom dome, môžete počuť zvuk osoby, ktorá ide po poschodí nad vami.

Vlnený koberec je však super tichý. Tlmí zvuky krokov, ale tiež stíši celú miestnosť, pretože izoluje zvuk.

Nezáleží na tom, či sa rozhodnete pre najlepšiu laminátovú podlahu alebo najlepšiu vinylovú podlahu, žiadna z týchto podláh nie je dobrá v tlmení zvuku. Jediná podlaha, ktorá sa blíži, je rigidná podlaha. Tento typ podlahy je síce tichší, ale napriek tomu sa nedá porovnávať s vlneným kobercom.

11. Vlnený koberec je hypoalergénny

Trpíte alergiami? Potom možno zistíte, že vlnený koberec je presne to, čo potrebujete pre väčšie pohodlie vo vašej domácnosti.

Vlna neabsorbuje iba vodu, studený vzduch a zvuk, ale tiež pohlcuje alergény. Dráždivé látky, ako je dym, prach a výpary, sa zachytávajú vo vlnených vláknach, čo im bráni vznášať sa vo vzduchu a obťažovať vás. Keď ich vysávate, koberec uvoľňuje tieto alergény, čo vám dáva ďalšiu motiváciu k pravidelnému čisteniu koberca.

Pokiaľ vás teda alergia prepadne, nie ste obmedzení iba na udržateľné drevené podlahy, ktoré sú zdravé pre vás a vaše životné prostredie. Tip: korková podlaha je tiež hypoalergénna, ale nie je zďaleka tak pohodlná ako koberec.

12. Medzi výhody vlnených kobercov patrí stálofarebnosť

Jednou z výhod vlnených vlákien nasávajúcich tekutiny je, že veľmi dobre sajú farbivo. Význam? No, vlnené koberce prichádzajú v toľkých farebných variantoch, s obrovskou škálou vzorov a farebných jemností. Existuje toľko krásnych možností.

A pretože je vlna super stálofarebná, časom nevybledne. Jedinou výnimkou je, ak váš koberec leží na priamom slnku; je dosť citlivý na UV žiarenie.

Bohužiaľ farba vášho koberca nie je úplne bezpečná pred chemikáliami. Niektoré čistiace prostriedky nerobia dobre vlne a môžu zničiť vašu peknú farbu. Pri čistení potenciálnych škvŕn je nevyhnutné použiť odporúčaný čistič, inak si vytvoríte vlastnú škvrnu.

 

Gaskell Mackay Tartan

 

Nevýhody vlneného koberca

Samozrejme, toto je článok o výhodách a nevýhodách vlneného koberca a vlna má aj určité nevýhody. Tu sú niektoré z najväčších nevýhod umiestnenia týchto typov kobercov vo vašej domácnosti.

1. Vysoká cena môže byť prekážkou

Cena vlnených kobercov je jednou z jej najvýznamnejších nevýhod. Vlna je v skutočnosti jednou z najdrahších možností kobercov, ale samozrejme platíte za kvalitu.

Ale ak je vlna tak hojným materiálom (ahoj, ovečky), prečo to stojí toľko peňazí? Odpoveď spočíva vo výrobe. Výroba tohto prírodného vlákna je drahšia ako jeho zmes alebo syntetické vlákno.

Pamätajte však, že vlnený koberec sa časom oplatí. Vzhľadom na to, že vydrží roky ako syntetické koberce, dostanete svoje peniaze späť.

2. Vlhkosť môže zničiť vlnený koberec

Pokiaľ na koberec vylejete veľké množstvo tekutiny a nestíhate ju rýchlo vsiaknuť, môže byť váš koberec v problémoch. A pretože vlna sama o sebe nemôže dobre schnúť, je náchylná na tvorbu plesní. Voda navyše tento koberec rýchlo nasýti, čo spôsobí zápach a nezdravé spóry plesní.

Pokiaľ teda máte hotové pivničné priestory a zvažujete, akú podlahu použiť, vlnený koberec môže a nemusí byť ideálnou voľbou. Pokiaľ sa váš suterén nezaplavuje, ale má často vysokú vlhkosť, môže byť pre vás vlnený koberec jednou z najlepších možností podlahy v suteréne.

Oblasti náchylné na zatekanie alebo zaplavenie však budú vyžadovať prinajmenšom vodeodolnú podlahu. V opačnom prípade budete hľadať spôsob, ako vymeniť podlahu skôr, ako ste dúfali.

3. Mory milujú vlnu

Ako ste sa možno u svojich vlnených svetrov za tie roky naučili, móle a larvy chrobákov milujú vlnu. Aj keď by sme radi povedali, že je to jedna z výhod a nevýhod vlnených kobercov, je to skutočne len nevýhoda.

Použitie naftalínových gulí na koberci však nie je reálne, takže čo ďalšie môžete urobiť, aby ste ochránili svoju investíciu pred chybami?

Niektoré značky predbežne ošetrujú svoje vlnené koberce chemickým insekticídom, ale váš koberec potom nie je úplne prírodný a bez chemikálií. Pokiaľ sa vám tento nápad nepáči, pravidelné vysávanie môže pomôcť udržať váš koberec bez škodcov. V opačnom prípade môžete rýchlo skúmať náklady na výmenu koberca za drevenú podlahu.

4. Sú náchylné na škvrny

Je smutné, že vlnené koberce sa ľahko zafarbia, pokiaľ rozliate látky okamžite nevyčistíte. Ako sme hovorili znova a znova, vlna je šialene savá, takže nasiakne akúkoľvek farbu, ktorá sa dostane do vlákien. Malo by sa však primerane dobre vyčistiť, pokiaľ škvrnu nenecháte zaschnúť.

Vlnené koberce nemusia byť tou najlepšou podlahou pre domácich miláčikov. Ak hľadáte najlepšiu podlahovú krytinu pre psov a naozaj chcete koberec, zvážte ďalšie rôzne typy kobercov. Vlna má veľa výhod a nevýhod, ale všetky negatíva naznačujú, že vlna nie je vhodná pre väčšinu domácich maznáčikov.

To znamená, že pravidelná návšteva vysávača robí zázraky s údržbou. Jednotlivé vlákna sú tak husté, že nečistoty majú tendenciu sa zhromažďovať blízko povrchu, než aby klesali. Vďaka tomu je odstránenie nečistôt hračkou.

Takže, sú pre vás klady a zápory vlnených kobercov tou správnou voľbou?

Rozobrali sme klady a zápory vlneného koberca, ako najlepšie to šlo. Zvyšok je na vás; zvážte tento zoznam a uvidíte, ako vám vyhovuje. Nemôžeme vám povedať, či bude vlnený koberec tou najlepšou voľbou pre váš domov, ale môžeme s úplnou istotou povedať, že by sme radi videli viac vlnených kobercov na svete.

 

Edel Centre Point Edel Burford Bridge Edel Mainline Edel Lawrence Cormar Natural Berber Twist Cormar Oaklands Edel Burford Bridge Lano Woolclass Gaskell Mackay Tartanesque Gaskell Mackay Moda Gaskell Mackay Durham twist color Gaskell Mackay Decoe Two Tone
presmerovat_automaticky