Zariadenie spálne nepodceňujte

1. 11. 2017

Spálňa je najdôležitejšia miestnosť v celom dome, preto by ste si s výberom vybavenia a farieb mali dať maximálne záležať. Ide predsa predovšetkým o kvalitu vášho spánku a to by ste sa divili, na čo všetko má taký spánkový deficit či zlé spacie návyky vplyv. Zďaleka totiž nejde len o únavu.

 

Veľmi dôležité farby

Najdôležitejšie je sa zamyslieť nad tým, ako spálňu vymaľovať. Farby sú totiž to hlavné, čo ovplyvňuje váš pocit v miestnosti. Vyberajte je podľa:

  1. ORIENTÁCIA - určuje, akú teplotou na vás miestnosť pôsobí. Farby dokážu pocitovú teplotu ovplyvniť až o 7°C. Preto sa oplatí spálňu orientovanú na studený sever a vymaľovať teplými farbami (červená, žltá) a teplú južnú orientáciu zase naopak ochladiť napr. modrú alebo fialovú.
  2. VEĽKOSTI - je všeobecne známe, že svetlé farby opticky zväčšujú, tie tmavé naopak zmenšujú. Logicky je teda výhodné malej miestnosti zosvetliť a veľké stmaviť. Pri nábytku zase platí, že ten tmavý vyzerá mohutne, do malej miestnosti sa teda príliš nehodí.
  3. VLASTNEJ PSYCHIKY - niektoré farby dovedú človeku zdvihnúť náladu, iné naopak vedú k depresiám. Psychológia farieb je dokonca tak zložitá, že pôsobí na deti inak ako na dospelých. Dokonalým príkladom je žltá, ktoré dospelým asociuje slnečný svit a cíti sa príjemne. Do detskej izby je ale táto farba úplne nevhodná, pretože je dokázané, že deti so žltou izbičkou častejšie plačú.

Akú farbu zvoliť do spálne už vieme, ale nie je to zďaleka jediná vec, ktorú je potrebné vyriešiť. Poďme sa mrknúť na ďalšie dieliky skladačky.

 

Inšpirácia spálne - rekonštrukcia

 

Akú vybrať podlahu?

Sadnite si na svoju posteľ a zamyslite sa. Čo je to prvé, na čo chcete šliapnuť, keď sa prebudíte? Ráno robí deň, prečo si ho kaziť hneď zo štartu len preto, že sa zľaknete studenej kachličky? Proti gustu žiaden dišputát, niekomu vyhovuje, že ho taká vec preberie, však existujú pre spálňu i oveľa vhodnejšie podlahové krytiny.

Pre zimomravých človiečikov je najvhodnejšie variantom bezpochyby koberec. Ten slúži ako tepelný izolant a je mäkučký na dotyk. Jeho údržba však nie je tak jednoduchá. Musí sa vysávať kvôli prachu, takže pre alergikov či astmatikov by takáto podlaha mohla byť problém, a ak sa na neho niečo vyleje, napr. keď vám vaša drahá polovička pripraví raňajky do postele, zle sa takéto škvrny zbavuje.

V každom prípade však platí, že podlaha v spálni by mala izolovať teplo v miestnosti. Chodíme tu predsa len naboso omnoho častejšie ako v iných častiach nášho obydlia. Perfektný v tomto ohľade je napr. vinyl, ale aj drevená  nie je zlou variantom.

 

A čo nábytok?

Hoci práve v spálni trávime približne tretinu svojho života, pretože práve toľko času nám zaberie spánok, nemali by sme sa ostýchať zainvestovať do postele a matracov. Ako už sme si raz povedali, kvalita spánku je životne dôležitá vec, ovplyvňuje totiž aj kvalitu života v dobe bdenia.

Inak nie je potreba to s nábytkom v spálni nijako preháňať. Knižnice, vitríny, počítačové stolíky a podobné rozptýlenie si nechajte kamkoľvek inam. Svoju spálňu by ste mali vnímať ako oázu pokoja a ako takú by ste ju mali aj zariadiť. Vynechajte všetko, čo by vám mohlo pripomínať prácu či starosti všedného dňa. Zariaďte si ju tak, aby z nej bola vaša najobľúbenejšia miestnosť v dome!

 

Rolety ako čerešnička na torte

Aké sú najvhodnejšie rolety do spálne? To je veľmi individuálne. Záleží na vás, aké svetlo máte v miestnosti radi, či potrebujete, aby mali vplyv aj na teplotu ... A až si všetky požiadavky zjednotíte v hlave, môžete ich vychrliť na nejakého odborníka, ktorý vám iste rád poradí.

 

 
presmerovat_automaticky