Ako najlepšie vyčistiť koberec? Máte hneď niekoľko možností

29. 6. 2017

Eixstujú tri spôsoby na čistenie kobercov  – suchý, mokrý a strojový. Spôsob, ktorý si vyberiete, záleží na stave koberca, miere znečistenia a na materiáli, z ktorého je vyrobený. Pri čistení je dôležitá taktiež dĺžka chlpu na koberci a čistiaci prostriedok. Na všetko sa spoločne pozrieme a poradíme vám, ako si udržať koberec čistý ako zo škatuľky.

  • Suché čistenie kobercov – Prebieha pomocou prášku. Ten sa nasype na koberec a nechá sa pôsobiť. Prášok na suché čistenie kobercov do seba pohltí nečistoty. Po stanovenej dobe pôsobenia ho potom stačí vysať.
  • Čisteni mokrou cestou – Najčastejšie sa používa tzv. mydlová voda (1 diel kvalitného čistiaceho prostriedku s 15 dielmi vlažnej vody). Nepoužívajte bežné domáce čističe, napríklad JAR, sú agresívnejšie a môžu kobercu uškodiť.
  • Strojové čistenie – Alebo aj parné čistenie prebieha pomocou horúcej vody, čistiaceho prostriedku a mokrého vysávania. Nečistoty sú odnášané vodou, ktorá je odsávaná strojom. Tento spôsob je vhodný pre veľmi znečistené a ošľapané koberce. Pokiaľ chcete docieliť naozaj perfektný výsledok, odporúčame strojové čistenie prenechať profesionálom.

Starostlivosť o koberec

 

Syntetické vs prírodné vlasce

Než sa pustíte do čistenia koberca, je dôležité vedieť, z akého materiálu je vyrobený. Obidva typy (prírodný, syntetický) sa totiž čistia odlišnými prostriedkami. Na čistenie vlnených kobercov a prírodných vlákien citlivých na vlhkosť sa používajú špeciálne čistiace prostriedky, ktoré majú šetrnejšie zloženie. Jedným z nich je aj Suchá pena, ktorá naviac zabraňuje opätovnému znečisteniu plochy.

 

Syntetický koberec v oranžovej farbe

 

Ako vyčistiť koberec od farby, voskov a ďalších odolných škvŕn?

Aj pri pravidelnom čistení a vysávaní sa niekedy stane, že sa vyleje nápoj, rozleje farba apod. Samozrejme aj takto odolné škvrny môžeme krásne vyčistiť sami doma. Stačí na to použiť ten správny prípravok.

Takýmto kúzelným čističom je Elatex. Poradí si so škvrnami od lakov na nechty, asfaltu, fixiek, coca-coly i červeného vína. Prostriedok stačí nastriekať na handričku nepúšťajúcu vlákna a bodovým odsávaním odstrániť škvrnu, potom rozpustené nečistoty odsať suchou handričkou, miesto očistiť vodou a vysušiť.

 

Ako vyčistiť koberce s dlhým chlpom?

Vyklepať, vysať alebo klasicky vyčistiť. Koberce s dlhým chlpom je možno čistiť rovnako ako tie s menším vlasom. Dajte si však pozor pri jeho vysávaní na kefku. Pri takýchto kobercoch je nutné použiť kefku vysávača s vysokým vlasom a nastaviť jej výšku na najnižší stupeň. Zabránite tak možnému vzniku filcu na povrchu.

 

Svetlý koberec s dlhým chlpom

 

Tipy ako zabrániť znečisťovaniu a ošľapaniu kobercov

  1. Používajte čistiace zóny a rohožky. Zamedzíte tak prenášaniu nečistôt a koberce tak zostanú dlhšie čisté. Nezabudnite rohožky čistiť.
  2. Pravidelne vysávajte. Pokiaľ je koberec veľmi zaťažovaný, odporúčame vysávať každý deň. Používajte kefový vysávač, aby ste odstránili prach a všetky ostatné nečistoty z povrchu a z hĺbky vlákna.
  3. Na čistenie používajte špeciálne prípravky a vyhnite sa univerzálnym prípravkom do domácnosti.

Ak budete dodržiavať základné pravidlá starostlivosti o koberce, uvidíte, že vám vydrží dlhé roky a stále bude vyzerať ako nový. Pokiaľ si nie ste presne istí, ktorý čistiaci prípravok použiť a ktorý spôsob čistenia koberca je pre vás ten najvhodnejší, obráťte sa na predajcu alebo výrobcu. Nebojte sa nám napísať, radi vám poradíme.

 
presmerovat_automaticky