Ako sa starať o olejovanú drevenú podlahu

11. 9. 2013

Drevená podlaha ošetrená voskom alebo olejom

Pri voskovaní sa drevo napustí tekutým voskom na báze včelieho vosku, pri olejovaní zase prírodným olejom. Tieto látky sa vsiaknu hlboko do dreva a vyplnia v ňom póry. Tým je drevený povrch chránený proti vlhkosti a tiež sa ľahšie udržuje. Vosk aj olej na povrchu utvára iba jemný film, nie vrstvu ako pri lakovaní. Podlaha jemný a matný zamatový vzhľad a vynikne tak krása a štruktúra dreva.

Orech čierny európsky Natur Rustikal Parador Eco Balance v klasickom formáte parkiet s povrchovou úpravou olej

Počiatočná údržba

V prvom roku po pokládke je treba ju 2 - 3x pretrieť olejom, neskôr sa intervaly medzi touto údržbou riadi stupňom zaťaženia podlahy.

Bežná denná údržba

Prach odstraňujte nasucho vysávaním alebo zametaním, občas podlahu vytrite vlhkou (nie mokrou) handrou alebo špeciálnym mopom.

Používajte neutrálne čistiace prostriedky na báze mydla s pH 5 - 6 alebo špeciálne prípravky pre dennú údržbu podláh ošetrených olejom. Agresívnym čistiacim prostriedkom (saponátom) sa určite vyhnite, pretože rozkladajú a vyplavujú lepidlo zo spojov a škárami sa tak následne dostáva nebezpečná vlhkosť pod podlahu.

Čistiaci prostriedok na podlahy Junckers Sylva Cleaner

Pozor tiež na hrubé nečistoty (piesok, kamienky), ktorými sa pri chôdzi podlaha môže poškriabať. Toto riziko obmedzíte umiestnením rohoží a koberčekov. Hlboké ryhy sa v dreve nemusí stratiť ani po prebrúsení a pretmelenie!

1x mesačne

 
 
Na olejované podlahy doporučujeme 1x mesačne použiť špeciálne mydlo (biele mydlo na podlahy zo svetlého dreva, prírodné na podlahy z dreva tmavého). Mydlo má výborné premasťujúce schopnosti, vďaka ktorým bude povrch podlahy ideálne chránený. Pred samotným ošetrením mydlom je dôležité povrch najprv zbaviť všetkých nečistôt.

Udržiavaci olej na olejované povrchy Rustic Top Oil

Podľa potreby

Ak aj napriek pravidelnej údržbe vaša podlaha časom vyzerá opotrebovane, odporúčame použiť ošetrujúce olej a vykonať tak kompletné oživenie podlahy.

Oprava a korekcie

Pokiaľ dôjde k mechanickému poškodeniu drevenej podlahy ev. nábytku (škrabance, ryhy a pod.), vo väčšine prípadov možno tieto nedokonalosti odstrániť opravnými vosky, tmely a ďalšími špeciálnymi korektívnymi prostriedky bez nutnosti podlahu prebrusovať.

Set pre opravu olejovaných a voskovaných povrchov Picobello

Ak budete chcieť poradiť alebo odporučiť najvhodnejšie čistiaci a ošetrujúce prostriedok pre vašu podlahu, neváhajte nás kontaktovať.
presmerovat_automaticky