Chladná zima môže vášmu balkónu či vašej terase poriadne zavariť. Tak ako napríklad o záhradku, aj o tieto vonkajšie priestory je potrebné sa postarať. Prevencia je totiž prvý krok k predĺženiu ich životnosti! My sa teraz mrkneme, ako a ktorým smerom treba tie kroky podniknúť.
Každoročná kontrola
Súčasťou účinnej prevencie je kontrola celkového stavu celej terasy alebo balkóna. Môže sa vám to zdať ako banalita, ktorá snáď ani nie je nutná, ale pamätajte, že ide o vaše bezpečie, životnosť balkóna alebo terasy, a tiež ušetrenie vašej peňaženky do budúcnosti, pretože čiastočné problémy sa riešia lepšie a lacnejšie ako veľké.
Revíziu by ste mali vykonávať ideálne už v máji alebo júni a kontrolujeme:
- NEČISTOTY - na tie stačí vziať kýblik s vodou a jarom, kefu a drhnúť. Môžete tiež použiť špeciálny čistič na drevené podlahy. Hrubosť kefy voľte podľa povrchu, na ktorý ho budete používať, aby ste si niečo prípadne nepoškriabali, ale zase nevoľte moc jemný, aby ste sa príliš nenadreli, alebo použite kefu priamo určenú na terasy.
- PRASKLINY - v akýchkoľvek materiáloch sa môžu urobiť trhliny, je treba o tom vedieť a čo najskôr to vyriešiť. Len čo totiž do drobné prasklinky natečie voda a zmrzne, roztiahne sa tam a z trhlinky je trhlina, ktorá už by vám mohla dať poriadne zabrať. Takže také poškodenie buď zalepiť, alebo vymeniť poškodený materiál.
- HRDZA- aj kovy dostávajú vonku poriadne zabrať. Zhrdzavený kov sa stáva nespoľahlivým. Ak hrdzavie, obnovte antikorózny náter, alebo spomínaný materiál vymeňte, ak je poškodenie už príliš rozsiahle.
- ZAŤAŽENIE - to platí predovšetkým pre balkóny. Ak tam máte umiestnený predmet vážiaci cez 100 kg, nenechávajte ho dlho na jednom mieste. Chápem, že s takým bremenom sa nebudete chcieť denne ťahať, ale pamätajte na statiku vášho balkóna; na takú jednostrannú záťaž jednoducho nie je robený.
Zazimovanie
Máme skontrolované, uložme teda našu, poťažmo vašu terasu či balkón na zimný spánok ...
- RASTLINY DO TEPLA - väčšina rastliniek, ktoré máte vyše roka vonku, bude zrejme teplomilná. Schovajte ich teda do tepla. Zalievať je potom stačí 1 × za 14 dní. Tie odolnejšie môžete nechať vonku a zateplite je nejakým plátnom. Ale až teploty klesnú, aby ste ich do zimy omylom nezaparili.
- NÁBYTOK - ten je v každom prípade potrebné schovať, aby sa dožil jari. Hlavne ten plastový.
- KOVY - akékoľvek kovové veci je potrebné natrieť prípravkom proti korózii. Zima je nielen chladná, ale aj mokrá. Pokiaľ to ide, predmety z kovov radšej tiež spakujte do domu.
- MARKÍZY A SLNEČNÍKY - slnečník je dobré schovať hneď, hneď ako prestanete vysedávať vonku. Je na zničenie asi najnáchylnejšie. Pokiaľ máte vysúvací markízu, zabezpečte ju tak, aby sa k nej nedostala voda v žiadnom skupenstve. Keby áno, pravdepodobne by ste ju na jar už nevysunuli.
- ELEKTRINA - samozrejme ani žiadne elektrické spotrebiče nesmú cez zimu zostať vonku. Ak máte vonkajšie zásuvky, mali by ste ich tiež zabezpečiť. Dosť pomôže už len taká maličkosť ako obaliť ju igelitom a zalepiť.
Podlahové krytiny
Tým sa budeme venovať zvlášť, pretože je to kapitola sama pre seba. Záleží na type.
Drevené terasy
Drevené terasy majú tendenciu šedivieť a praskať. Slúži tiež ako domov pre rôzne huby, plesne, machy atď., Keď sa o ne správne nestaráte. Základ je poriadne ich vyčistiť, nechať vyschnúť a následne naimpregnovať. Viac poškodené kusy dreva je lepšie vymeniť.
WPC
WPC terasy sú na údržbu ešte jednoduchšie. Tie stačí len vyčistiť, umyť, na čo môžete použiť aj vysokotlakový čistič, avšak tlak nesmie presiahnuť 80 barov, a máte vymaľované. Totiž hotovo. Drevoplastová podlaha vám dokonca ani nebude kĺzať, aj keď zmrzne.
Údržba terasy a balkóna v zime
Zazimovali ste, to je dobre, ale nemáte ešte vyhraté. Nesprávnym zaobchádzaním v zime by mohla akékoľvek vaša predzimná príprava vyjsť navnivoč. Poďme si teraz povedať, ako sa v žiadnom prípade nesmiete zbavovať snehu z terás ani balkónov:
- POSYP - hlavne rozpúšťadlá ako soľ by mohla nenávratne poškodiť rôzne ošetrovacie nátery alebo škáry dlaždíc atď. Tie mechanické, ako je napr. Piesok, by mohli povrchy poškriabať.
- KOVOVÉ NÁSTROJE - lopaty alebo hrable spoločne s hrubou silou nie sú úplne tou najideálnejšou variantom pre rozbíjanie ľadu. Nie na balkóne alebo na terase. Mohlo by sa totiž stať, že rozbijete aj krytinu. Je lepšie použiť napríklad plast. Je pravda, že vás to bude stáť viac síl, ale sú to prostriedky šetrnejšie.
- HORÚCA VODA - taký šok by nemusela vaša podlahová krytina zniesť.
- ŠPECIÁLNE STAROSTLIVOSŤ PRE PVC - keď máte na terase či balkóne krytinu z PVC, nepoužívajte na ňu radšej žiadna hrable. Odstráňte sneh zmetákom a nechajte to byť.
Ďalej nezabudnite aspoň 1 × týždenne kontrolovať všetko rastlinstvo, ktoré ste nechali vonku. Či vám nemrzne, nejaké zvieratko vám ho neožiera, alebo či sa k nemu nedostali akýsi škodcovia. Ak sa niečo také vyskytne, je potrebné okamžite zakročiť.