PR Údržba a čistenie roliet

18. 9. 2013

Interiérové rolety

Interiérové rolety nevyžadujú zložitú údržbu. Odporúčame ich pravidelne čistiť a udržiavať v peknom stave. Frekvencia čistenia záleží predovšetkým na prašnosti v danej miestnosti. na výnimky platí, že väčšinu roliet čistíme len nasucho pomocou prachovky, kefy, suchej handričky a alebo vysávačom so špeciálnym nástavcom na čistenie roliet.

Papierové rolety

Rolety z papiera nepotrebujú žiadnu zložitú údržbu. Stačí použiť občas obyčajnú prachovkou.

Látkové rolety

Látkové rolety sú vyrobené z kvalitných materiálov odolných proti zašpineniu, s antistatickou úpravou brániace usadzovaniu prachu, takže údržba roliet nie je náročná. Najčastejšími materiálmi polyester, bavlna, popr. ľan a viskóza. V žiadnom prípade na látkové rolety nepoužívajte vodu a saponáty, mohli by ste tak nenávratne poškodiť nielen farbu, ale aj tvar! Výnimkou sú rolety s pogumovaným povrchom, tie možno čistiť vlhým handričkou. Rímske látkové rolety môžete aj vyprať.

Zatemňujíúce látkové rolety

Látka zatemňujúcich čiže blackout roliet pogumovanú povrchovú úpravu a pri čistení okrem prachovky, kefy alebo vysávača s nástavcom je možné použiť aj vlhkú utierku.

Rímské látkové rolety

Tieto látkové rolety sú ušité z veľmi kvalitných látok a perú sa bežným spôsobom s použitím jemného pracieho prostriedku. Odporúčaná teplota vody je 30 ° C. Možno ich ľahko zložiť. Ak navyše rímske rolety vyperiete ručne vo vani, nemusíte dokonca vyťahovať ani výstužovej tyčky.

Bambusové rolety

Na bambusové rolety rovnako ako na ratanové použite pre čistenie prachovku, kefu alebo vlhkú handričku. Bambus neprijíma vlhkosť, a preto tu na rozdiel od dreva nehrozí krútenie materiálu.

Vonkajšie rolety

Vonkajšie predokenné rolety sú vyrábané z materiálov veľmi odolných proti vplyvom počasia a sú koncipované pre bežnú prevádzku bez nutnosti údržby. Vzhľadom k tomu, že sú vystavené vonkajším vplyvom, môže časom dôjsť k ich znečisteniu, obzvlášť vo veľmi prašnom prostredí. Ak nevyužijeme čistenie roliet odbornou firmou, prevádzame čistenie a údržbu vonkajších roliet nasledujúcim spôsobom podľa použitého materiálu.

Kovové rolety

Hliník so špeciálnou povrchovou úpravou alebo extrudovaný hliník je najčastejšie používaným materiálom na výrobu vonkajších roliet. Vďaka povrchovej úprave je umývateľný, kovové rolety stačí utrieť vlhkou utierkou.

Screenové rolety

Jedná sa o špeciálnu látku utkanú zo skleného vlákna obaleného ochranným povlakom PVC, teda veľmi odolnú. Rolety z tohto materiálu, tzv. Screenové, sú ľahko umývateľné. Odporúčame vonkajšie roletu najprv očistiť jemnou kefou a následne opláchnuť čistou vodou.

Pred nákupom interiérových i vonkajších roliet rozhodne odporúčame konzultáciu s odborníkom. Odporučí vám najvhodnejší spôsob a možnosť zatemnenia okien pre váš dom alebo byt. Pri následnej kúpe obdržíte podrobný návod na čistenie a údržbu vybrané rolety. Všeobecne je vhodné po určitej dobe používania (zvlášť u vonkajších roliet) objednať preventívnu prehliadku odborného technika, ktorý skontroluje opotrebenie najviac namáhaných dielov. Ku každému typu rolety sa ponúkajú náhradné mechanizmy, ktoré možno v prípade poškodenia vymeniť.presmerovat_automaticky