Tipy ako zariadiť študentskú izbu

7. 11. 2016

Aká podlaha je vhodná do izby študenta, na čo nezabudnúť a čomu sa vyvarovať? Prinášame vám článok s niekoľkými šikovnými radami a typmi, ako zariadiť študentskú izbu pre učenie a zábavu. Prečítajte si a inšpirujte sa!

 

1. Voľte uzavreté úložné priestory

 

Pri vyberaní nábytku do študentskej izby myslite na to, že študenti sú bordelári a neradi upratujú. Okrem rozhádzaného oblečenia a školských potrieb sa môže v miestnosti začať hromadiť prach. To však môžete obmedziť uzavretými úložnými priestormi. Do políc sa nebude prášiť a zamaskuje sa tým aj neporiadok.

Nábytok do študentských izieb tiež odporúčame zladiť v jednotnom dizajne a štýle. Vytvorí sa tak príjemné prostredie na učenie. Aj napriek tomu ale máte dostatok priestoru pre experimentovanie. Nebojte sa kombinovať farby a pokojne ku svetlej laminátovej podlahe a stenám zvoľte o pár odtieňov tmavší nábytok, alebo naopak – svetlý nábytok, tmavšia podlaha.

 

Dub Bardolino šedý H1056 Egger Classic 31
 

 

2. Vsaďte na jemné odtiene

 

Pri vymýšľaní, ako zariadiť študentskú izbu a do ktorých farieb ju ladiť sa pokúste vyhnúť výrazným farbám. Na veľkých plochách vás rýchlo omrzia a pôsobia rušivo. Tabu farby do študentskej izby sú tiež šedá, hnedá a ďalšie tmavé farby. Môžu potlačovať kreativitu a malú miestnosť opticky zmenšujú. Pokiaľ riešite, ako zariadiť malú študentskú izbu, určite si na tieto farby dávajte pozor.

Pri rozhodovaní, ako vymaľovať študentskú izbu, radšej voľte svetlejšie odtiene – biela, krémová a svetlé pastelové farby. Vylepšiť ich môžete práve výraznejšími doplnkami. Dospievajúcim sa formujú názory i pohľad na svet, a to, čo sa im páči dnes, sa im nemusí páčiť za pol roka. Preto odporúčame ako základ neutrálne a prirodzené farby. Vždy je jednoduchšie vymeniť doplnky, dekoračný koberec a dekoračné vankúšiky, než vymaľovať celú izbu.

Žiadny konkrétny návod na ten najlepší priestor na učenie bohužiaľ neexistuje. Študentské dievčenské izby a študentské izby pre chlapcov vyzerajú veľmi odlišne a rovnako tak aj voľba farieb a doplnkov sa odvíja od pohlavia, preferencií, koníčkov a mnoho ďalších vecí. Vybavovanie a zariaďovanie miestnosti je preto vždy individuálna záležitosť.

 

 

Dub Amiens tmavý H2731 Egger Classic 32 V4

 

3. Radšej PVC podlahu než koberec

 

Do miestnosti určenej pre študenta odporúčame laminátovú podlahu, PVC alebo vinylovú podlahu. Behom týždňa ju stačí párkrát zamiesť podľa potreby a raz za čas vytrieť. Nielenže jej údržba bude rýchlejšia, ale napokon sa vyhnete aj nepríjemným škvrnám. Študenti môžu koberec zašpiniť farbou na maľovanie, fixkou, jedlom či rozliatym pitím. A nie vždy sa fľaky podarí odstrániť.

 

Laminátové podlahy

 

 

Ďalšou výhodou týchto podláh je možnosť presúvania študentského nábytku. Ako sme už spomenuli, mladí často menia názory a vkus, a preto je možné, že za pár mesiacov budú chcieť vo svojej izbe vykonať menšie zmeny. Na koberci sa hrany a nohy nábytku môžu otlačiť a v niektorých prípadoch je možné rozpoznať aj rozdiel medzi nepoužívaným kobercom pod nábytkom a tým vyšľapaným.

Malý dekorační koberec sa ale nestratí. V študentskej izbe vytvorí príjemné teplo domova a v prípade potreby si ho študent môže presunúť tam, kde zrovna potrebuje (napríklad ku stolu pod nohy alebo do priestoru ako podložku na sedenie). Veľmi obľúbené a pekné sú „strapaté koberce“ Shaggy.

 

4. Nezabudnite na okenné rolety

 

Tienenie je veľmi dôležitou súčasťou každej izby študenta. Mnoho ľudí naň však zabúda. Žalúzie alebo rolety do okien majú veľký vplyv na sústredenie a učenie. Hodia sa hlavne do izieb s oknami na západ, do ktorých popoludní svieti veľa slniečka. Svetlo môže byť príliš ostré, vytvárať v miestnosti neznesiteľné teplo alebo môže svietiť do monitoru a znepríjemniť tak prácu na počítači.

Preto vám pri rozhodovaní, ako zariadiť študentskú izbu, odporúčame nezabúdať na tieniacu techniku. Veľmi praktické môžu byť rolety deň a noc na sťahovacie ovládanie. Vďaka nemu sa roleta môže sťahovať hore i dole a študent si ju prispôsobí svojim potrebám.

Okenné rolety by mali do interiéru zapadať. V prípade, že je v študentskej izbe už viac dominantných a farebných prvkov, voľte jednofarebné jednoduché rolety. Naopak pokiaľ sa vám zdá, že v miestnosti niečo chýba, siahnite po roletách so vzorom. Viac si o roletách môžete prečítať v článku Výhody a nevýhody roliet.

Dúfame, že vám naše tipy a rady pomôžu vytvoriť to najlepšie miesto pre štúdium i zábavu. Verte, alebo nie, ale v príjemnom prostredí pôjde učenie raz dva.

 

Rolety do oken

 
presmerovat_automaticky