Vinylové podlahy a vplyv na zdravie

14. 9. 2016

Vinylové podlahy a jejich vliv na zdraví


Už viete, čo je to vinylová podlaha a oceňujete jej výhody? Dokonca ste sa rozhodli, kam podlahu umiestnite, ale váhate, či bude taká podlaha zdravotne nezávadná? O tom vám prezradíme viac v dnešnom článku.

Všetci prední európski výrobcovia prešli na výrobu podláh, u ktorých sú používané zmäkčovadlá bez potreby ftalátov. Zmäkčovadlá bez ftalátov použité pri výrobe vinylových podláh sú hodnotené ako zdravotne nezávadné podľa Európskej komisie SCENIHR (Vedecká komisia pre novo definované zdravotné riziká) a sú používané mnoho rokov v oblastiach citlivých na zdravie, ako sú napr. zdravotnícke zariadenia (infúzne trubičky, transfúzne vrecká apod.), výrobky pre deti, detské hračky či obaly na potraviny.
 

Bezpečnosť a vysoká kvalita na prvom mieste

Aby výrobcovia dosiahli pružnosti u vinylových výrobkov, používajú takzvané zmäkčovadlá. Tieto zmäkčovadlá, napríklad ftaláty, existujú v rôznych tvaroch a druhoch a používajú sa už niekoľko desaťročí. Vďaka pozorným kontrolám a hodnoteniam výrobkov pred ich uvedením na trh i po ňom platí, že výrobky z vinylu obsahujúce súčasné zmäkčovadlá, sú bezpečné a vysoko kvalitné. Látky, ktoré sa používajú pri výrobe vinylových podláh, spĺňajú tie najprísnejšie predpisy a zákony týkajúce sa zdravia. Preto sú úplne bezpečné a deti sa na nich môžu bezstarostne hrať, liezť aj chodiť.

Pravdou je, že zmäkčovadlá majú tendenciu „putovať“ a môžu sa uvoľňovať do okolitého prostredia. V súčasnej dobe však výrobcovia vinylu znižujú množstvo tekutých organických látok (VOC) a tieto látky tak zostávajú vo vinylovej podlahe. Vzduch vo vašej domácnosti je taktiež vždy čerstvý.
 

Verte zavedeným výrobcom

U našich produktov zverejňujeme všetky technické informácie, ktoré sú od výrobcov či dovozcu k dispozícii. Výrobcovia vinylových podláh, ktorí vyrábajú podlahoviny bez ftalátov, sa týmto faktom veľmi radi pochvália. V zásade platí: pokiaľ má podlaha označenie CE, znamená to, že je schválená pre predaj v zemiach EU a že výrobca musel doložiť zdravotnú nezávadnosť.

Doporučujeme veriť zavedeným výrobcom podlahovín, ktorí síce ponúkajú vyššiu cenu podláh, ale v ich záujme nie je hazardovať so svojim menom a povesťou. Určite sa vyhnite produktom zo zeme draka alebo výrobcom „bez histórie“.

Pokiaľ chcete mať absolútnu istotu v otázke zdravotnej nezávadnosti podláh, doporučujeme čisté prírodné materiály, ako sú marmoleum, drevo nebo korok.
presmerovat_automaticky