Jarná príprava vonkajších priestorov

19. 3. 2018

Nielen správne zazimovanie, ale aj opačný proces, teda príprava na jar, je neoddeliteľnou súčasťou úspešnej údržby vašich vonkajších priestorov. Pôda na záhrade sa na jar prebúdza, záhradný nábytok je potreba vysťahovať opäť von a riadne sa postarať o všetky veci, ktoré zostali vonku a podliehali vplyvom neľútostnej zimy. Poďme sa pozrieť ako na to!

Jar na záhrade

Začnime jarnou prípravou záhrady. Tu nás okrem zaopatrenie záhradného nábytku čaká predovšetkým rekultivácia vášho porastu. Než sa všetky rastlinky prebudí, je potrebné im urobiť priestor a nachystať im ho tak, aby sa im v ňom s chuťou rástlo. Nezabudnite, že práve jar je kľúčovým obdobím, ktoré má obrovský vplyv na to, ako sa vašej záhradke povedie po zvyšok roka.

"Sušienky" preč!

Nadviažeme hneď na ten priestor, ktorý sme spomenuli. Ten rastlinám najlepšie poskytneme tak, že sa zbavíme všetkých rastlinných "mŕtvoliek". Suché vetvičky, lístie, alebo dokonca celé suché rastliny, všetko také musí preč, aby to urobilo miesto novej generácii porastu.

 

Stromčeky

Začnite tými staršími stromami. Tým urobí najlepšie, keď pekne prečistíte korunu tak, aby žiadna vetva nebola utlačované alebo zatienená. Nebojte sa odstrániť celé konáre. A dokonca aj kríkom urobí takáto čistka dobre.

Čo sa týka mladých stromčekov, ktoré potrebujú ešte oporu, je potreba uvoľniť im špagát, ktorým sú priviazané. Ich kmienok totiž bude priberať a mohlo by sa stať, že vám šnúrka do kmeňa zarastie.

S postrekom toľko neponáhľajte, nechajte ho pokojne až na apríl. A ak máte podozrenie, že je niektorý strom už príliš starý alebo chorý, je lepšie ho nahradiť stromom novým. Jednak stromček v žalostnom stave vám ani nemôže robiť radosť a po druhé by mohol byť nebezpečný, napr. ak by hrozil pád vetvy či vyvrátenie celého stromu vetrom.

Záhony

Pôdu je po zime potreba prevzdušniť, pretože ťažký sneh ju za celú zimu utláčal. Vezmite teda do ruky rýľ a záhony riadne porýľujte, aby sa pôda nakyprila a prevzdušnila. Tiež pôdu vyčistite od všetkého, čo už tam nemá čo robiť. Či sú to zvyšky rastlín, burinu, kamenie, alebo napríklad rôzne kosti a všelijaké haraburdie, čo vám tam počas zimy nanosili havrany.

Trávnik

To isté čo pre záhony platí aj pre trávu. Teda to, že po zime potrebuje doplniť kyslík. Trávnik by však tak radikálny zásah rýľom príliš neocenil. Na neho použite vertikutátor. Mašinku, ktorá vyzerá trošku ako kosačka, ale má úplne iný význam. Trávnik prečistí a pôdu ľahko skyprí. Môžete tiež začať s provápnením, vďaka čomu predídete rastu machov.

Záhradný nábytok

Ten je potreba poriadne prezrieť. Jednak bude pravdepodobne chcieť trochu očistiť, pretože na neho pravdepodobne cez zimu nasadal prach. Po druhé ho musíte skontrolovať, či je v poriadku a nestane sa, že si napríklad na stôl postavíte prvý jarný vonkajší obed a stôl sa vám zrúti. A po tretie by bolo dobré hlavne u drevených a kovových častí obnoviť raz za čas ochranný náter.

Čo s terasou?

Najjednoduchšie je starostlivosť o terasy z WPC. Tie sú oveľa odolnejšie než klasické drevo. Najprv je potrebné ju zbaviť pevných nečistôt. Na to stačí metla alebo vysávač. Potom už stačí len terasu umyť čistou alebo mydlovú vodou a máte vymaľované. Na jeseň by bolo dobré tento proces zopakovať. Možno použiť aj vysokotlakový čistič, ale iba pri tlaku do 80 bar.

S drevenými terasami už je to o niečo zložitejšie. Okrem nevyhnutného očistenie, na čo sa dá zohnať špeciálny čistič, potrebujete ešte obnoviť všetky ochranné nátery. Drevo má tendenciu oxidovať. To je úplne bežný proces, ktorý sprevádza staroba. Aj proti tomuto javu existuje účinný prostriedok, tzv. odšeďovač dreva. Ten vráti vašej terase zdravú farbu.

Nezabudnite ani na starostlivosť o vonkajšie časti domu, napr. vonkajšie rolety a žalúzie. Tie by bolo vhodné po zime tiež očistiť. Ako na to sme vám už radili v jednom z našich predchádzajúcich článkov.




presmerovat_automaticky