Všelijaké breberky sú všade okolo nás a napádajú takmer všetko živé a mnohokrát aj neživé. Paraziti si bohužiaľ radi pošmaknú aj na dreve, ktoré máte doma, či už v akejkoľvek podobe (nábytok, strecha, atď.). Čo robiť, aby sa vo vašej domácnosti škodcovia nevyskytovali? Ako sa škodcov zbaviť a aké druhy bývajú najčastejšie? Všetko sa práve teraz dozviete!
Pozrieme sa na zúbok niekoľkých najbežnejších druhom, ktoré sa vyskytujú v domácnostiach a povieme si, aká dreva a pri akých podmienkach ich napadajú. Keď nepriateľa poznáte, môžete s ním lepšie a účinnejšie bojovať.
Je to maličký, ani nie polcentimetrový chrobáčik s bodkovanými prúžky na chrbte. Napadá predovšetkým drevo ihličnatých stromov. Spoznáte ho bezpečne podľa toho, že trámy napáda len z vnútornej strany. Pochutí si hlavne na opracovanom dreve.
Vývoj tohto parazita trvá jeden až tri roky. Preferuje vlhkosť 12-60% a teplotu asi 22 ° C. Naopak hynie pri teplote 42 ° C alebo -16 ° C. Jeho väčším príbuzným je červotoč umrlčí.
Tento druh červotoča býva najviac aktívny na jar, a to hlavne v máji a júni. Vydrží toho o niečo viac než jeho prúžkovaný kolega. Vyhľadáva drevo s vysokou vlhkosťou a hlavne to, ktoré je vystavované zimným mrazom. Najviac si pochutí na starom dreve a nezáleží mu, či je to strom ihličnatý, alebo listnatý. Nábytok ho ale rozhodne zaujímať nebude.
Fuzáč patrí k najväčším škodcom dreva. Ide po dreve z ihličnanov v akejkoľvek podobe. Okrem krovov, plotov a nosných konštrukcií napáda napríklad aj podlahy. Jeho vývoj je však zdĺhavý, môže trvať pokojne aj 10 alebo 15 rokov, ale žije neúmerne krátko. Najväčšie škody páchajú jeho larvy, ktoré vedia drevo tak rozožrať, že z neho zostanú len piliny.
Ale pozor! Nielen hmyz napáda drevo. Veľkú škodu môžu napáchať aj rôzne huby a plesne.
Túto otázku si kladie ľudstvo už veľmi dlho. Či sú to potvorky parazitujúce na človeku, zvieraťu, alebo na dreve, vždy sa ich budete zbavovať veľmi ťažko. Nikdy si totiž nemôžete byť istí, kde všade sa stihli rozptýliť a kde naklásť svoje vajíčka.
Ak bezpečne viete, že sa parazit nachádza len v jednom kuse nábytku, vezmite ho a vyhoďte. Ešte lepšie spáľte. Aj keby sa vám podarilo z neho votrelca vyhnať, drevo už bude prelezené, plné chodbičiek a tým pádom nielen krehkejšie, ale aj náchylnejšie na chytenie nejaké plesne, alebo zatekaniu vody. To platí predovšetkým u vonkajších objektov.
Zakúpiť si môžete rôznu impregnáciu a postreky, tie by sme ale príliš neodporúčali. Jednak nikdy neviete, čo za chemikáliu si rozptýlite po dome a ako na to budete reagovať.
Využiť môžete tiež služieb kvalifikovanej deratizačnej firmy v prípade, že nechcete nič podceniť, alebo už vám paraziti prerástli cez hlavu. Tie už vedia, čo na ktorého nezbedníkov drevákov platí a hlavne si vedia aj skontrolovať, ako ich zásah dopadol.
Ako už to tak býva, najlepšie sa rieši problém, ku ktorému ani nikdy nedošlo. Najlepšia ochrana proti škodcom je teda zabrániť im, aby sa k nemu vôbec dostali. Stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel a riziko napadnutia vášho dreva parazitom sa rapídne zníži.
Podlahy, podlahové a prechodové lišty, koberce, laky na podlahy, oleje na terasy, látkové rolety, pvc, umelé trávniky, umelé trámy