Rolety a žalúzie - vnútorné vs. vonkajšie

14. 2. 2018

Počasie sa nám stále predvádza a horúčavy v lete začínajú byť viacej úmornejší. Dobre, že máme tieniacu techniku. Lenže tej existuje veľa druhov a je ťažké sa zorientovať, ktorá je tá najvhodnejšia práve pre vás. Jednoduchá pomoc! Stačí sa pohodlne usadiť a začítať, pretože dnes radíme s výberom vnútorných a vonkajších roliet a žalúzií.

Vnútorné, alebo vonkajšie tienenie?

Vnútorné žalúzie, alebo vonkajšie rolety? Či obrátene? Alebo úplne inak? Človeku z toho ide hlava okolo. Dobre, tak sa na chvíľku zastavme a uvedomme si napred, PREČO chceme tieniacu techniku ​​zhotovovať.

  • "Susedia nám neustále pozerajú do okien."
  • "Pouličné osvetlenie je príliš svietivé. Ani nepoznám, že je noc."
  • "Slniečko sa nám celý deň opiera do okien a my sme ako v skleníku."
  • "Bolo by fajn, keby mi v zime oknami neutekalo von toľko tepla."
  • "Kvôli svetlu z okien nevidím na televíziu, ani na počítač."

Pre každú situáciu existuje vhodné riešenie. Všeobecne ale platí, že najefektívnejší je vnútorné a vonkajšie tienenie kombinovať. To vonkajšie slúži väčšinou ako tepelný izolant, vnútorné zasa bráni pohľadom zvedavcov zvonka či svetelným lúčom rušiť vás z pokojného spánku.

Žalúzie

Žalúzie sú všeobecne lacnejším riešením. Hoci vonkajšie alebo vnútorné, oproti roletám majú výhodu v tom, že ich sklon sa dá nastaviť, tak môžete sami regulovať množstvo svetla, ktoré prenikne do miestnosti.

Vnútorné

Vnútorné žalúzie sú úplne najbežnejšia a najlacnejšia forma tienenia v domácnosti. Ich inštalácia je jednoduchá, rovnako tak ich údržba. Väčšinou sú ale celkom krehké, takže nie je nijako zložité ich poškodiť. Navyše vám vôbec nepomôžu, čo sa týka izolácie tepla.

Predtým sa na ich výrobu používal prevažne hliník. Dnes sa z estetických dôvodov dostalo aj na iné materiály. Svoje miesto v našich domácnostiach už si tak našli napríklad aj drevené žalúzie alebo textilné vertikálne žalúzie, ktoré sa hodia predovšetkým na zatienenie väčších okenných plôch.

Vertikálne žalúzie na mieru

Vonkajšie

Veľkou výhodou vonkajších žalúzií je práve fakt, že sú schopné zadržať teplo zvonka vášho domu. Je dokázané, že vie odtieniť až 20% tepla, ktoré sa snaží urobiť z vášho príbytku saunu. Inštalácia je však o dosť zložitejšie a vyžiada si aj zásahy do okolitého muriva.

Na druhú stranu sa ale postarajú o ochranu vašich okien. Trebárs pri väčšom vetre alebo búrke môžu lietať vzduchom menšie vetvičky, piesok, alebo dokonca kamienky.

Rolety

Rolety vytvorí pred alebo za vaším oknom takmer nepreniknuteľnú stenu. Ich účinok, či už tepelný či svetelný, je maximálny.

Vnútorné

Vnútorné rolety plnia, okrem totálneho zatmenie okná, predovšetkým dekoratívnu funkciu. Najčastejšie sa môžete stretnúť s látkovými roletami, ale do niektorých interiérov lepšie zapadnú treba bambusové. Ich údržba je ale trochu zložitejšie. Obzvlášť, ak nie sú vhodné na pranie. Tipy na čistenie už sme vám poskytli v jednom z našich predchádzajúcich článkov.

bambusové rolety

Vonkajšie

Vonkajšie rolety sú úplne najúčinnejšie, čo sa týka izolácie svetla a tepla. Oboje zanechávajú z veľkej časti mimo steny vášho domu či bytu. Ak sú správne nainštalované, sú schopné nahradiť klimatizáciu, ktorá nie je úplne najzdravším riešením prehriatych izieb. Navyše plní funkciu okeníc, teda sú schopné ochrániť vás aj pred vniknutím nejakého toho nepozvaného hosťa. A dokonca môžu byť aj zaujímavým architektonickým prvkom a tlmí čiastočne aj zvuky zvonku! Je to však najdrahší variant tienenia.

Najideálnejšie je zaobstarať si vnútorné žalúzie kvôli regulácii slnečného svitu a k tomu vonkajšie rolety pre väčšie bezpečie a elimináciu tepla, svetla na noc a hluku.
presmerovat_automaticky